Reklama

Męczennicy archidiecezji Łódzkiej

Niedziela łódzka 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Zbigniewem Traczem, notariuszem Kurii Arcybiskupiej w Łodzi i wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym II grupy Męczenników II wojny światowej archidiecezji łódzkiej, rozmawia ks. Waldemar Kulbat

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Doktorze, rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego. Ks. Burzyński zginął wypełniając posługę kapłańską wobec rannych żołnierzy w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego. Ks. Kaczyński został umęczony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Jakie jest znaczenie procesu beatyfikacyjnego dla ludzi naszego czasu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Zbigniew Tracz: - Papież Jan Paweł II w Liście apostolskim Tertio millennio adveniente przypomniał, że „Kościół pierwszego tysiąclecia zrodził się z krwi męczenników” (nr 37). Jednocześnie Ojciec Święty uwrażliwia nas, że przekraczając próg III Tysiąclecia Chrześcijaństwa nie możemy zapomnieć o ich świadectwie życia i śmierci. Kościół pierwszych wieków zabiegał o utrwalenie świadectwa męczenników w specjalnych martyrologiach, które były ciągle uzupełniane. W tym kontekście, zwracając się do wszystkich przekraczających próg III Tysiąclecia Chrześcijaństwa, Papież - Świadek okrucieństw II wojny światowej przypomina, że w XX w. „Kościół znowu stał się Kościołem męczenników” i „jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele” (List apostolski Tertio millennio adveniente, nr 37).
Jako Kościół łódzki, liczący zaledwie 84 lata, winniśmy uświadomić sobie, że nasze fundamenty zostały zroszone krwią wielu wiernych świeckich i kapłanów pomordowanych w okresie II wojny światowej. W 1941 r., w młodej, bo zaledwie 21-letniej diecezji łódzkiej, nastąpiły masowe aresztowania księży. W obozach koncentracyjnych w Dachu i Oświęcimia umęczono i zamordowano 153 kapłanów. Ich imiona uwiecznione są na tablicy pamiątkowej w bazylice archikatedralnej, wmurowanej już w 1977 r.
Dziś uświadamiamy sobie, że prawda wiary o „świętych obcowaniu” mówi głośniej aniżeli kamienna tablica. Kościół łódzki przez swoje Martyrologium pragnie głosić i wielbić świętość swoich synów i córek oraz oddawać najwyższą cześć Bogu samemu, który obdarzył ich palmą męczeństwa.

- Jaki jest cel procesu beatyfikacyjnego?

- Po wnikliwej analizie i uwzględniając świadectwa wielu wiernych Pasterz Kościoła Łódzkiego abp Władysław Ziółek uznał, że ks. Tadeusz Burzyński i ks. Dominik Kaczyński cieszą się sławą świętości życia i męczeństwa. To wewnętrzne przekonanie Pasterza winno jednak być poparte wnikliwym badaniem i dowodem świętości życia, i faktu męczeństwa tychże sług Bożych. Taki cel stawiany jest kanonicznemu procesowi beatyfikacyjnemu i kanonizacyjnemu. Prawo kanoniczne posługuje się wypracowanym przez wiekową jurysprudencję określeniem męczeństwa definiowanego jako „dobrowolne przyjęcie śmierci za wiarę w Chrystusa lub za jakąś cnotę, którą odnosi się do Boga” (Benedykt XIV, De servorum Dei… III, 16,5).
W procesie należy wykazać - po stronie sług Bożych - zarówno gotowość przyjęcia śmierci za Chrystusa i wytrwanie w tej woli aż do śmierci, i w momencie śmierci, jak również sam fakt męczeństwa z tychże motywów.
W dowodzeniu męczeńskiej śmierci wskazuje się również na osobę prześladowcy i nienawiść z jej strony do Boga i wiary, co w przypadku ofiar II wojny światowej nie ogranicza się tylko do określenia oprawcy z imienia i nazwiska, ale zmierza również do wykazania nieludzkiego i przez to przeciwnego Bogu charakteru hitlerowskiego nazizmu.
Mamy nadzieję, że w procesie kanonicznym sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego wszystkie te elementy zostaną wyszukane i udowodnione.

Reklama

- Jak przebiega proces beatyfikacyjny i jakie obejmuje etapy?

- W ciągu wieków Kościół wypracował reguły postępowania kanonizacyjnego w trakcie, którego dokonywane są przesłuchania świadków naocznych i „ze słyszenia” zarówno życia, jak i męczeństwa sług Bożych. Zbierane i analizowane są również świadectwa pisane i dokumenty historyczne ich dotyczące.
Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego włączony jest do procesu ogólnopolskiego prowadzonego przez diecezję pelplińską i odnosi się do 122 kandydatów na ołtarze kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich ofiar II wojny światowej. Dnia 17 września 2003 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Bernard Szlaga ordynariusz pelpliński, po uprzednim uzyskaniu nihil obstat Kongregacji ds. Kanonizacji dokonał otwarcia tegoż procesu. W ślad za tym, abp Władysław Ziółek dnia 14 lutego br. sesją De Primordialibus rozpoczął prace Trybunału Rogatoryjnego Archidiecezji Łódzkiej i mianował jego członków. Sędzią Delegatem Księdza Arcybiskupa jest ks. kan. Dionizy Markiewicz, Promotorem Sprawiedliwości - ks. dr Grzegorz Leszczyński, Notariuszami - ks. Tadeusz Weber i ks. Stanisław Łągwa, Kursorem - ks. Krzysztof Żernicki. Została powołana również Komisja Historyczna, w której pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Grada, ks. dr. Piotra Zwolińskiego i ks. dr. Mieczysława Różańskiego zbierają i opracowują dokumenty dotyczące życia i męczeństwa sług Bożych. Mamy nadzieję, że ofiarna praca tak szacownego gremium pozwoli udowodnić świętość życia i fakt męczeńskiej śmierci sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego.

- Jak długo trwa proces beatyfikacyjny?

- Ponieważ od dłuższego już czasu zbierane są świadectwa ustne i dokumenty historyczne oraz pamiątki pragnę podziękować Wychowankom i Rodzinom tychże sług Bożych za pomoc i udostępniane materiały.
Zwracam się jednocześnie z gorącą prośbą o pomoc w docieraniu do każdej informacji na temat życia i męczeństwa sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego. Każde świadectwo może pomóc w pracy Trybunału i Komisji Historycznej oraz przyśpieszyć zakończenie zbierania i opracowania materiałów dowodowych. Informacje te można kierować pod adresem:
Kuria Archidiecezji Łódzkiej
ul. ks. I. Skorupki 1
90-458 ŁÓDŹ
tel. (0-42) 637-58-44

- W imieniu naszych Czytelników dziękuję za przekazane informacje.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady