Reklama

Wiadomości

Nagroda Międzynarodowej Akademii Kardiologii dla prof. Tadeusza Malińskiego

Anna Wyszyńska

Jednym z trzech laureatów tegorocznej nagrody Międzynarodowej Akademii Kardiologii w Bostonie został prof. Tadeusz Maliński, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, światowej klasy uczony i odkrywca, pracujący na Uniwersytecie Ohio w Athens USA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda im. prof. Albrechta Fleckensteina została przyznana Profesorowi za „wybitne osiągnięcia w badaniach podstawowych w kardiologii”. W prawie 30-letniej historii tej nagrody, która jest przyznawana w tajnym głosowaniu przez 225 członków Akademii z 35 krajów, prof. Maliński jest pierwszym Polakiem, który ją otrzymał.

Prof. Tadeusz Maliński prowadzi szeroki zakres badań naukowych, a szczególne uznanie przyniosły mu prace w dziedzinie medycyny i biotechnologii. Jest również jednym z pionierów nowej dziedziny medycyny, nanomedycyny. W uzasadnieniu nagrody Międzynarodowa Akademia Kardiologii stwierdza: „Profesor Maliński był pierwszym, który wykrył i zmierzył tlenek azotu w komórkach serca i neuronach. Jego najbardziej doniosłym dla kardiologii odkryciem było zbadanie roli tlenku azotu w regulacji pojedynczego uderzenia serca. To jest historyczne odkrycie w światowej nauce. Drugim równie ważnym było odkrycie przez Profesora Malińskiego dysfunkcji syntezy tlenku azotu, która jest wspólnym mianownikiem wielu chorób współczesnej cywilizacji takich jak nadciśnienie, cukrzyca, zawał serca, proces starzenia, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Profesor Maliński odkrył także nowe systemy analityczne dla wczesnej diagnozy chorób układu sercowo naczyniowego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prace prof. Malińskiego zostały opublikowane w ok. 300 publikacjach naukowych i cytowano je w renomowanych czasopismach naukowych ok. 11 tys. razy. Jego odkrycia znalazły szerokie zastosowanie w diagnostyce i terapii, stając się dobrodziejstwem dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Odkrycie roli tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca i regulacji pracy mózgu, a także odkrycie podstawowego mechanizmu zaburzeń wydzielania tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym i mózgu pozwoliło na wyjaśnienie mechanizmów wielu chorób współczesnej cywilizacji. Profesor zaprojektował również systemy wczesnego diagnozowania chorób serca, chorób układu nerwowego, opracował nowe systemy przechowywania serca do transplantacji oraz modyfikację sztucznego serca.

Pracując na amerykańskim Uniwersytecie Ohio, gdzie otrzymał zaszczytny tytuł Marvin White Chair and Distinguished Professor prof. Tadeusz Maliński utrzymuje ścisłe kontakty z Polską, wygłasza wykłady w środowiskach naukowych i medycznych, był honorowym gościem kilku Kongresów Polonii Medycznej, otrzymał tytuły doktora honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Za promowanie Polski w USA. m.in za zorganizowanie Muzeum Armii Krajowej otrzymał medal „Pro Memoria”.

Za swoja prace naukowa prof. Tadeusz Maliński otrzymał około 35 nagród i wyróżnień w wielu krajach świata, włączając 5 doktoratów honoris causa, Maria Curie-Skłodowska Medal, Nagrodę Złotego Hipolita, Wielki Złoty Medal w Medycynie przyznany przez Society of Arts-Science-Letters w Paryżu. Ostatnio został do mianowany Albert Einstein Gold Medal in Science.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-09 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Siedmioro Polaków pośmiertnie odznaczonych medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Archiwum autora

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Siedmioro Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, ratowali Żydów udzielając im schronienia, zostało w poniedziałek pośmiertnie odznaczonych medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Uroczystość odbyła się w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Więcej ...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w kościele

2025-02-18 10:50

Screenshot/katholisch.de

Ponieważ jego pies ciągle wbiegał do kościoła, pewien ksiądz w Brazylii mianował go ministrantem. Czworonożny ministrant nosi nawet szaty liturgiczne, które zostały specjalnie dla niego wykonane... Wszystko odbywa się w parafii świętych Joachima i Anny w brazylijskim mieście Barretos w stanie São Paulo - informuje o tym portal katholisch.de.

Więcej ...

Klinika Gemelli: spokojna noc papieża

2025-02-18 13:05
Szpital Gemelli

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Szpital Gemelli

„Papież spędził noc spokojnie, dobrze wypoczął. Dziś rano wstał, zjadł śniadanie i poświęcił się czytaniu gazet, jak to robi regularnie” - poinformował dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kościół

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny