Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 lutego. W kościele pw. Świętych Piotra i Jana z Dukli w Krośnie zgromadzili się na modlitwę księża, siostry zakonne i bracia ze wszystkich zgromadzeń posługujących w archidiecezji przemyskiej. Mottem ewangelicznej refleksji pielgrzymów były słowa św. Józefa Sebastiana: „Aby życie spłonęło dla chwały Twojej”. Uroczystej Mszy św. z udziałem przemyskich biskupów, przewodniczył biskup sandomierski Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. „Życie konsekrowane we wnętrzu Kościoła jest jak sól ziemi” - mówił bp Andrzej. Na terenie archidiecezji przemyskiej znajduje się 114 domów zakonnych, a w pracę duszpasterską zaangażowanych jest 160 kapłanów zakonnych i ponad 1020 sióstr zakonnych. Na zakończenie uroczystości abp Józef Michalik podziękował zakonom męskim i żeńskim za posługę ewangelizacyjną w archidiecezji.

2 lutego. Biskup Bolesław Taborski świętował jubileusz 40-lecia święceń biskupich. Z tej okazji w bazylice archikatedralnej Przemyślu przewodniczył uroczystej Mszy św. w asyście abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, bp. Kazimierza Górnego, biskupa rzeszowskiego i sufragana bp. Edwarda Białogłowskiego, bp. Stefana Moskwy i bp. Adama Szala, sufraganów przemyskich oraz kilkudziesięciu kapłanów. Okolicznościowe kazanie wygłosił bp Stefan Moskwa, a kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Józef Bar odczytał okolicznościowe telegramy, które nadesłali: Ojciec Święty Jan Paweł II, abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski i kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Były również życzenia i kwiaty oraz gratulacje od wiernych i przedstawicieli władz samorządowych. W czasie Mszy św. śpiewał Chór „Magnificat” pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego.

3 lutego. W Domu Rekolekcyjnym „Nadzieja” w Wybrzeżu k. Dubiecka odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Obrady poświęcone były problematyce duszpasterstwa młodzieży oraz przygotowaniom do Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Łańcucie (2-4 kwietnia br.). Referat programowy na temat roli Spotkań Młodych w duchowej i eklezjalnej formacji młodego pokolenia przedstawił ks. Mirosław Grendus, nauczyciel doradca z Sanoka. Posiedzeniu przewodniczył abp Józef Michalik, który podkreślił wielką wartość pracy z młodzieżą i podziękował kapłanom za duszpasterskie towarzyszenie młodym.

6-8 lutego. W Mołodyczy odbywały się rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin. Uczestniczyło w nich prawie 300 osób z parafii i okolicznych miejscowości. Zajęcia miały miejsce w Szkole Podstawowej i w świetlicy wiejskiej, zaś Msze św. i nabożeństwa sprawowano w nowo budującym się kościele. Rekolekcje prowadzili ks. Roman Wawro, wykładowca prawa kanonicznego w przemyskim Seminarium Duchownym i mgr Krystyna Szymczak, moderatorka z Rzeszowa. Proboszczem parafii od 2001 r. jest ks. Henryk Franków, który wraz z parafianami podjął trud budowania nowej świątyni parafialnej.

8 lutego. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu bp Adam Szal celebrował uroczystą Mszę św. o godzinie 12.30 i udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Tego samego dnia bp Stefan Moskwa gościł w Równem k. Dukli, gdzie sprawował Eucharystię i bierzmował miejscowych gimnazjalistów.

11 lutego. Z okazji Dnia Chorego w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu, bp Adam Szal przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i pracowników służby zdrowia. Po zakończonej Eucharystii bp Adam odwiedził chorych i pracowników jarosławskiego Szpitala.

16 lutego. W sali posiedzeń Domu Biskupiego w Przemyślu odbyła się wiosenna narada Wydziału Duszpasterskiego, z udziałem abp. Józefa Michalika, bp. Stefana Moskwy i bp. Adama Szala. Posiedzenie prowadził ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

17 lutego. W westibulum budynku seminaryjnego została zorganizowana ekspozycja starych modlitewników znajdujących się w zbiorach biblioteki seminaryjnej. Mottem wystawy uczyniono słowa św. Józefa Sebastiana Pelczara: Dusza modląca się silniejsza jest niż świat.

18 lutego. Alumni Paweł Polasz i Patryk Szymański wzięli udział w sympozjum Przygotowanie misjonarzy - historia, współczesność, postulaty, które odbyło się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

19 lutego. Gościem wspólnoty seminaryjnej był bp Bolesław Taborski. W kaplicy seminaryjnej przewodniczył on uroczystej Mszy św. oraz wygłosił okolicznościową homilie. Modlitewne spotkanie było dziękczynieniem Bogu za 40 lat biskupiej posługi w archidiecezji przemyskiej.

20 lutego. Rektor seminarium - ks. Marian Rojek uczestniczył w posiedzeniu Rady Wydziału Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

21 lutego. W Wydawnictwie Archidiecezji Przemyskiej okazał się 14. tom serii wydawniczej Biblioteka pomocy kaznodziejskiej pt.: Świadkowie męki Jezusa. Publikacja - praca zbiorowa pod redakcją ks. Jana Twardego, wykładowcy homiletyki - zawiera kazania pasyjne na Wielki Post 2004 r., których autorami są diakoni - alumni szóstego roku przemyskiego Seminarium.

21 lutego. W seminaryjnej czytelni czasopism odbyło się połączone posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej naszej archidiecezji. Spotkaniu przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

CBA zatrzymało byłego rzecznika prezydenta RP

2025-02-06 13:50

Adobe.Stock

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek byłego rzecznika prasowego prezydenta RP Błażeja S. w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum.

Więcej ...

Zmarł Juliusz Kulesza, powstaniec warszawski

2025-02-06 11:33
Juliusz Kulesza

Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna/ commons.wikimedia.org

Juliusz Kulesza

Nie żyje Juliusz Kulesza pseudonim "Julek", żołnierz AK i Powstania Warszawskiego, był ostatnim żyjącym obrońcą reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Miał 96 lat.

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska - cząstka Watykanu w pobliżu Jasnej Góry

2025-02-06 19:06
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

BPJG

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala podziwiać piękno fresków, arcydzieł namalowanych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Wystawa była już prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od 10 lutego będzie dostępna w Częstochowie, w pobliżu Jasnej Góry.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?