Reklama

Polska

Pomóżmy chrześcijanom w Iraku

2016-11-10 14:10

Łukasz Krzysztofka

W najbliższą niedzielę 13 listopada obchodzić będziemy w Polsce VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem nasza pomoc przekazana będzie osobom potrzebującym w Iraku.

W tym kraju, liczącym 33 miliony mieszkańców, chrześcijanie stanowią zaledwie 1 proc., a muzułmanie 98 proc. obywateli. Od czasu upadku reżimy Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 r. sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Dwa lata temu około 200 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. – W ciągu 24 godzin instytucje kościelne zostały zapełnione uchodźcami. Dobrze, że mamy wspaniałe siostry zakonne i księży, którzy zaopiekowali się potrzebującymi – mówi abp Bashar Warda, chaldejsko-katolicki ordynariusz Irbilu w Iraku.

Wspólnoty chrześcijańskie w tym kraju są bardzo stare, zostały założone w I wieku. To one chrzciły św. Pawła. Teraz potrzebują naszej pomocy – potrzebna jest opieka medyczna, jedzenie, miejsca do zamieszkania. Abp Warda podkreśla, że zadaniem Kościoła w Iraku jest zatrzymanie chrześcijan w swojej ojczyźnie, aby mogli tam godnie żyć. – Z jednej strony chcemy, aby chrześcijanie pozostali w Iraku, z drugiej – pragniemy odbudować ten kraj, aby można było w nim żyć w pokoju. Możemy być pomostem w procesie pojednania– zapewnia abp Warda.

Chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia materialnego, ale oczekują też opieki i pewności, że to, co się stało, nie powtórzy się po raz kolejny. Liczba chrześcijan w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się tam z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji irackiego społeczeństwa. – Bardzo dziękuję Polakom za otwarte serca i wszelką pomoc. Proszę też o pomoc polityczną w postaci nacisków na rząd w Iraku, aby chronił chrześcijan. Prześladują nas tylko za to, że wyznajemy inną religię – mówi abp Irbilu.

Reklama

W ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii 8 mln złotych. Pomoc otrzymało kilka tysięcy osób. – Niech tegoroczny VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie dniem wspólnego zatroskania nad losem naszych braci – prosi bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP. Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, zachęca także, aby ten dzień uwrażliwił nas na potrzeby bliźnich i stał się dobrą okazją do „zejścia z kanapy” – o co prosił papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Polacy mają o wiele większe serca i gotowość pomocy niż nam się wydaje. Dzięki środkom zebranym w Polsce 200 tys. uchodźców mogło zamieszkać w godniejszych warunkach – relacjonuje ks. prof. Cisło. Na ręce abp Wardy przekazał on podczas konferencji prasowej symbolicznie plecak z tegorocznych ŚDM w Krakowie. Ponad 5 tys. takich plecaków będzie wysłanych dla uchodźców w Iraku.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią i mieszkańcami Iraku – kolebki chrześcijaństwa, ale poprzez nasze wsparcie możemy pomóc im przetrwać ten trudny czas.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Razem zbudujmy nową ekonomię!

2020-01-21 07:40

Zaproszenie na V Konferencję „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”

Więcej ...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

Niedziela łowicka 6/2003

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra