Reklama

Świat

VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pokój dla Iraku

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

"Pokój dla Iraku" - to hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zorganizowanego z inicjatywy Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKwP). Z okazji obchodów, które w tym roku przypadają 13 listopada, do Polski przyleciał chaldejski arcybiskup Irbilu - Baszar Warda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji prasowej 10 listopada w Warszawie przedstawił on dramatyczną sytuację współczesnych chrześcijan w swoim kraju. "Ponad dwa miesiące temu ok. 200 tys. chrześcijan musiało opuścić swoje wioski i domostwa. Kościoły i instytucje kościelne w ciągu 24 godz. wypełniły się uchodźcami. Zadaniem Kościoła było udzielenie natychmiastowej odpowiedzi na tę tragedię duszpasterską i humanitarną" - opowiedział hierarcha. Podkreślił, że zapewnienie pomocy medycznej, pożywienia i schronienia uchodźcom nie byłoby możliwe bez pomocy Kościoła z całego świata. Przypomniał też, że zadaniem Kościoła jest pomoc chrześcijanom w pozostaniu na ich terenach i życia w godnych warunkach.

Arcybiskup zaznaczył, że wspólnoty chrześcijańskie, atakowane dziś przez Państwo Islamskie, żyją na tych terenach od pierwszych wieków chrześcijaństwa i że to z rąk chrześcijan z Syrii przyjął chrzest św. Paweł. Przypomniał też, że w trwającym konflikcie chrześcijanie nie są stroną, ale ofiarą, co daje im moralne prawo do budowania pokoju między zwaśnionymi stronami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Rozpoczął się proces wyzwolenia Mosulu i dziękujemy Bogu, że wszystkie nasze wioski zostały wyzwolone. Kiedy odwiedzałem te wioski, zobaczyłem na własne oczy nienawiść, zniszczenie i diabelską siłę, która wszystko niszczyła" - wspominał abp Warda, odwołując się do wydarzeń z ostatnich tygodni. Powiedział, że ok. 30% domów zostało całkowicie zniszczonych, a 70% podpalono. Wszystkie kościoły zostały podpalone lub zniszczone, łącznie z pochodzącym z VI w. zabytkowym klasztorem św. Michała. Przypomniał też, że chrześcijanie na tych terenach oczekują czegoś więcej niż tylko pomocy w odbudowie swoich wiosek.

"Oczekują, liczą na opiekę, po tym, co się stało i na zapewnienie, że taka sytuacja już się nie powtórzy" - oświadczył arcybiskup, przypominając, że opieką należy otoczyć też młode pokolenie, które kształcone przez Państwo Islamskie do zabijania, wymaga resocjalizacji. "Chrześcijanie są gotowi do bycia budowniczymi pokoju, ale to wymaga wsparcia" - podsumował gość spotkania.

Obecny na konferencji sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński odczytał komunikat Prezydium KEP w sprawie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w którym przypomniał m.in., że "w ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii ponad 8 mln zł". Zachęcił, aby wzorem lat ubiegłych, włączyć się w tegoroczne obchody. "Odpowiedzialność za budowanie wspólnoty miłości i jednego Kościoła Jezusa Chrystusa zobowiązuje nas i wzywa do tego, byśmy dzielili się tym, kim jesteśmy i co posiadamy, aby ofiarować naszą modlitwę za braci, którzy potrzebują tego wsparcia" - zaapelował bp Miziński.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Sekcji Polskiej PKwP ks. Waldemar Cisło przekazał abp. Wardzie plecak Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, symbolizujący pomoc ofiarowaną przez Polaków dla dzieci z Irbilu.

Reklama

"Podczas ŚDM w Krakowie abp Warda mówił, że dobrze byłoby wykonać jakiś miły gest wobec dzieci w Irbilu. Zaczęliśmy więc zbierać plecaki ze szkolnym wyposażeniem. Parafia Miłosierdzia Bożego w Miastkowie zebrała ich 150, firma Rossmann podarowała dwieście plecaków i obuwie sportowe, a kard. Stanisław Dziwisz przekazał 5000 plecaków, które pozostały po ŚDM" - powiedział KAI ks. Waldemar Cisło. Zapowiedział, że podarunki trafią do dzieci w Irbilu na początku grudnia.

Według Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dramatyczna sytuacja w Iraku utrzymuje się od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r., a kraj stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Nieprzerwanie od 1400 lat trwa też konflikt między wyznawcami różnych odłamów islamu. W ciągu ostatnich 10 lat liczba chrześcijan w Iraku spadła z 1,4 mln do niespełna 275 tys. Większość z nich, w obawie o własne życie, ucieka ze swojego kraju do Libanu, Jordanii lub Kurdystanu, gdzie liczba chrześcijan wzrosła z 30 tys. w 2003 do 100 tys. obecnie, mimo że panujące tam warunki życia uchodźców są katastrofalne.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany już po raz 8. z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Po raz drugi jest poświęcony mieszkańcom Iraku - podobnie jak w roku 2010. W najbliższą niedzielę 13 listopada w kościołach w całej Polsce będzie trwała modlitwa o pokój w Iraku. Wierni będą też mogli złożyć ofiarę do puszek lub przekazać ofiarę, wysyłając charytatywny SMS o treści "RATUJE" pod numer 72405.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-10 19:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posynodalne refleksje

Niedziela Ogólnopolska 48/2012, str. 10-11

Abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki uczestniczyli w Synodzie Biskupów

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki uczestniczyli w Synodzie Biskupów

Więcej ...

Stosunek do uchodźców i migrantów testem chrześcijańskiej postawy - Stanowisko Rady KEP

2025-05-09 10:11

Karol Porwich/Niedziela

Sposób, w jaki traktujemy przebywających w Polsce uchodźców i migrantów, jest testem autentyczności naszej chrześcijańskiej postawy - przypomina Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców. W przekazanym KAI Stanowisku wyrażono też niepokój wobec prób blokowania Centrów Integracji Cudzoziemców, które tworzone są od 2017 roku. "W Roku Jubileuszowym wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do odważnego opowiedzenia się po stronie Ewangelii" - czytamy w dokumencie, który podpisał przewodniczący Rady bp Krzysztof Zadarko.

Więcej ...

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

2025-05-09 20:24

Mat.prasowy/Rafael

Dom Wydawniczy Rafael z radością prezentuje premierową książkę „Habemus Papam. Leon XIV”, jedną z pierwszych polskich publikacji poświęconych nowemu papieżowi – Robertowi Francisowi Prevostowi OSA, który 8 maja 2025 roku został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Leon XIV.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Kościół

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kościół

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!