Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka Caritas poprowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy

Ks. Waldemar Wesołowski

Już 01 grudnia 2016 r. w Jeleniej Górze zainauguruje swoją działalność Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka prowadzona będzie przez legnicką Caritas. Swoją ofertę kieruje do osób niepełnosprawnych szczególnie do osób z różnymi schorzeniami psychicznymi. Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środowiskowe domy samopomocy stanowią ważne ogniwo w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych a szczególnie chorych psychicznie. Osoby niepełnosprawne, które kończą szkoły specjalne lub indywidualne nauczanie często pozostają bez perspektyw. ŚDS-y stwarzają alternatywę - przyjazne środowisko koleżeńskie, zainteresowań oraz terapeutyczne. Wszystkim nam są potrzebne kontakty społeczne a osobom niepełnosprawnym tym bardziej. ŚDS to forma terapii dla osób niepełnosprawnych nie warunkująca wyrwania ich ze środowiska rodzinnego. Terapia będzie się odbywać bowiem, obok życia rodzinnego, a to warunkuje poczucie bezpieczeństwa i ma wpływ na jakość efektów podejmowanych przez ŚDS.

Ośrodek – Środowiskowy Dom Samopomocy w Jeleniej Górze prowadzony będzie na podstawie umowy zawartej pomiędzy Caritas Diecezji Legnickiej a Miastem Jelenia Góra. Celem prowadzonego domu jest podtrzymywanie i rozwijanie u osób chorych psychicznie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, dobrego funkcjonowania w najbliższym otoczeniu i społeczności lokalnej. Ważnym zadaniem jest tworzenie ciepłego i opiekuńczego Ośrodka, który nauczy jak żyć w środowisku otwartym, jak pokonywać codzienne trudności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Środowiskowy Dom Samopomocy typu „A” posiada 30 miejsc dla pełnoletnich osób (zarówno kobiet i mężczyzn) zdiagnozowanych, jako chore psychicznie z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi (schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii, zaburzenia afektywne, psychiczne), oraz osoby z rozpoznaniem organicznych zaburzeń psychicznych, u których utrzymują się przewlekle dekompensacje psychotyczne, spełniające kryteria choroby psychicznej.

Odbiorcami ŚDS będą osoby zamieszkujące gminę Jelenia Góra, w szczególności osoby: które mimo pobytu w różnego typu placówkach oraz długich i wielokrotnych okresach hospitalizacji, nadal potrzebują wsparcia w odnalezieniu się w otaczającej się ich rzeczywistości; o różnej dynamice choroby, w tym posiadające orzeczenie o niepełnosprawności; potrzebujące wsparcia terapeutyczno-rehabilitacyjnego.

Reklama

Wśród uczestników znajdą się także osoby, u których utrzymują się objawy negatywne utrudniające samodzielną egzystencję; codzienne funkcjonowanie; powrót do rodziny, pracy czy społeczeństwa; osoby same, którym ich rodziny nie mogą zapewnić, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia, opieki niezbędnej w funkcjonowaniu rodzinnym i społecznym.

Cele szczegółowe realizacji zadania, które dotyczą uczestników ŚDS i ich bliskich to: polepszenie stanu zdrowia psychicznego wśród uczestników ŚDS; rozwijanie kompetencji społecznych i budowanie zasobów sprzyjających zdrowiu; zmniejszenia prawdopodobieństwa nawrotu choroby i złagodzenia związanych z nią skutków negatywnych; zwiększenie umiejętności (w niektórych przypadkach wręcz nabycie) dbania o własne zdrowie i korzystania z pomocy specjalistów; przywrócenie zdolności samodzielnego radzenia sobie w życiu; wspieranie członków rodziny uczestników ŚDS, co skutkować będzie poprawą stosunków rodzinnych; podniesienie jakości życia; zwiększenie szans na aktywizację zawodową i powrót na rynek pracy i wiele innych.

Zatrudniona kadra terapeutyczna ŚDS będzie posiadała kwalifikacje i wykształcenie wyższe kierunkowe oraz najmniej półroczne doświadczenie zawodowe, polegające na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi, określone we właściwych przepisach, będą to osoby takie jak: psycholog, pedagodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, osoba z doświadczeniem choroby psychicznej (ex-in), potrafiąca prowadzić przynajmniej jedne z wymienionych zajęć.

Personel placówki będzie dbał o utrzymanie uczestników w dobrej kondycji fizycznej, psychicznej oraz sprawności funkcjonalnej poprzez m.in. arteterapię, biblioterapię, muzykoterapię, treningi o różnorodnym charakterze, ćwiczenia ruchowe, zajęcia z psychologiem itp. Niesiona będzie pomoc w powtórnej adaptacji do życia po ukończeniu realizacji obowiązku szkolnego – np. szkoły specjalnej. Podopieczni będą rozwijać umiejętności społeczne poprzez zajęcia z zakresu samoobsługi, zaradności życiowej, nawiązywania i podtrzymywania kontaktów interpersonalnych, motywowani są również do aktywnego życia, organizowania sobie czasu wolnego po zajęciach terapeutycznych.

Reklama

Ośrodek będzie współpracował z różnymi instytucjami w celu integrowania uczestników i budowania wsparcia społecznego. Osoby będą kierowane są do placówki na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.

ŚDS Mieści się w Jeleniej Górze przy al. Jana Pawła II 7/9. Jest to dogodna lokalizacja, z dobrą komunikacją, sprzyjającą poczuciu bezpieczeństwa i spokoju. Lokal pozbawiony jest barier architektonicznych, dwukondygnacyjny z windą, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto podkreślić, że jest to 4 placówka dla osób niepełnosprawnych, którą będzie prowadzić legnicka Caritas. Od ponad 10 lat nasza Caritas prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej im. św. Franciszka w Legnicy i Zakład Aktywizacji Zawodowej „Rosa” w Jeleniej Górze oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. św. Krzysztofa we Lwówku Śląskim. W sumie prawie 100 osób niepełnosprawnych uczestniczy w tych zajęciach, kolejne 30 znajdzie swoje miejsce od grudnia w Jeleniej Górze w nowym ośrodku.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-11 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: 24 tys. posiłków dla dzieci w ramach Żółtego Talerza

Caritas

24 tysiące posiłków dla 120 dzieci – takie są założenia realizowanego przez Caritas kielecką programu Żółty Talerz, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Kulczyk Foundation. Realizacja programu w placówkach Caritas kieleckiej potrwa do sierpnia 2017 r.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady