Ponad stu muzyków wykonało przedpremierowy koncert w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17. Teraz trawa koncert z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu, który transmituje TVP 1.
Pięknej muzyce wybitnego polskiego kompozytora Michała Lorenca towarzyszy niesamowity nastrój otwartej Świątyni Opatrzności Bożej, której wnętrze zmienia swoje barwy, a na głównej ścianie w prezbiterium projektowana jest animowana prezentacja, która opowiada państwową i duchową historię Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dechrystianizacja Europy jest tak gwałtowna jak burza. Żyjemy prawdopodobnie w tym momencie, kiedy jeszcze w pewnych miejscach jest ona powstrzymywana, jak ma to miejsce w Polsce - mówił Michał Lorenc w rozmowie "Niedzielą".
Przymierze to wspaniały utwór, który powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To czteroczęściowe oratorium symfoniczne o tematyce religijnej, napisane na 1050-lecie Chrztu Polski i otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej.
Artur Stelmasiak
Można w nim dostrzec inspirację elementami polskiej muzyki średniowiecznej i pieśniami ludowymi. Autorstwo tekstu pierwszej części – Bogurodzica – jest przypisywane błogosławionemu Władysławowi z Gielniowa, patronowi Warszawy. Autorką ostatniej części, zatytułowanej Hymn, w której odnajdziemy fragment proroctwa Izajasza: Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie jest Maryna Miklaszewska – poetka, tłumaczka, autorka powieści i scenariuszy. Muzykę wykonała jedna z najlepszych orkiestr na świecie London Symphony Orchestra pod dyrekcją Lee Reynoldsa.
Wybitnym polskim śpiewakom (Katarzyna Laskowska, Robert Pożarski, Adam Strug) towarzyszy chór Cappella Corale Varsaviana. Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One Abbey Road Studios w Londynie oraz studiach Polskiego Radia w Warszawie. Wydanie płyty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”.