Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny zamknął bramę miłosierdzia we wrocławskiej archikatedrze

Abp Józef Kupny zamyka bramę miłosierdzia we wrocławskiej katedrze

Tomasz Lewandowski

Abp Józef Kupny zamyka bramę miłosierdzia we wrocławskiej katedrze

Abp Józef Kupny symbolicznie zamknął bramę miłosierdzia w archikatedrze wrocławskiej, kończąc tym samym obchody Roku Jubileuszowego w archidiecezji. - Kończy się Rok Miłosierdzia, ale czas miłosierdzia trwa nadal - przekonywał hierarcha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita wrocławski nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii zauważył, iż Chrystus przepowiadając wydarzenia związane z końcem świata podkreślił, że dla wierzących w Niego będą one okazją do składania świadectwa. - Trzęsienia ziemi, głód, wojny, zaraza i prześladowania, czyli mówiąc krótko - sytuacje po ludzku niesprawiedliwe, które wiążą się z cierpieniem drugiego człowieka, bądź cierpieniem nas samych mają nas prowadzić do odważnego wyznawania naszej wiary w Jezusa - tłumaczył abp Kupny. - To nie przypadek, że właśnie ten fragment Pisma Świętego Kościół czyta w kontekście zakończenia Roku Miłosierdzia. Wprawdzie bowiem rok jubileuszowy dobiega końca, ale nie kończy się w Kościele czas miłosierdzia. Wręcz przeciwnie - miłosierdzie od samego początku istnienia Kościoła wyznaczało drogę Jego funkcjonowania w świecie - mówił arcybiskup.

Metropolita wrocławski zaznaczył także, że chrześcijanie pierwszych wieków poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia pokazywali światu, że należą do Jezusa. - To wydaje się o tyle ważne, że niewierzący mieszkańcy Antiochii patrząc na nich nazwali ich chrześcijanami, czyli ludźmi Chrystusowymi. Widzieli jak żyją, jak postępują i skojarzyli ich z Jezusem Chrystusem. Czy dziś patrząc na nasze wspólnoty ludzie są w stanie skojarzyć nas z Jezusem Chrystusem? - pytał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że zamknięcie bramy miłosierdzia stanowi okazje do rachunku sumienia na ile ten rok został wykorzystany we wspólnotach parafialnych, w rodzinach i w życiu osobistym. Dodał przy tym, że zakończenie stanowi zarazem początek nowego etapu. - Kończymy Rok Miłosierdzia, ale nie kończy się czas dawania świadectwa - mówił metropolita. - Ile razy dociera do nas informacja o wydarzeniach wspominanych przez Jezusa tyle razy przypomnijmy sobie te słowa: "To jest okazja do świadectwa o mojej przynależności do Jezusa" - tłumaczył pasterz Kościoła wrocławskiego.

Reklama

Pytał również czy słysząc o ludziach cierpiących z powodu wojen, głodu czy innych tragedii chrześcijanie potrafią się wzruszyć? - Potrafimy pomyśleć, że ofiary tych sytuacji to nie liczby, ale konkretne osoby, które mają swoją twarz, tożsamość, imię i nazwisko? Mają swoje rodziny które także dotyka to cierpienie. Nasza reakcja pokazuje, czy słowo miłość żyje w nas, czy stało się w naszych ustach jedynie abstrakcją - mówił abp Kupny. - Do tych wydarzeń możemy dodać także te wszystkie, w których słyszymy od czyjejś chorobie, samotności, ubóstwie duchowym. Przechodząc obojętnie obok tych wydarzeń, przechodzimy obojętnie obok Jezusa - dodał.

Część rozważania metropolita poświęcił prześladowaniu, które dotyka wierzących. - To mogą być sytuacje, w których ktoś nas niesprawiedliwie potraktuje, oskarży, wyśmieje, chce wyrządzić nam krzywdę. To może dotyczyć ludzi nam nieprzychylnych. Czynią zło, ale Bóg także chce im okazać miłosierdzie. I może tak być, że chce to zrobić przez nas - mówił hierarcha, puentując, że taki styl działania jest naśladowaniem Jezusa który umarł za człowieka nie kiedy ten się nawrócił i stał się świętym, ale kiedy ten się Boga zapierał, odwracał się od niego i zdradzał. Przez to, że nie dążę do zemsty i że za wyrządzających mi krzywdę potrafię się pomodlić, że nie odpłacę złem za zło mogę być dla tej osoby znakiem od Boga i przyczynkiem do jej nawrócenia - powiedział abp Kupny.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-13 17:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Odznaczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla abp. Józefa Kupnego

Paweł Siciński

Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka metropolita wrocławski został odznaczony Złotym Medalem "Za zasługi dla Policji". Odznaczenie hierarcha odebrał dziś z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektora Arkadiusza Golanowskiego.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego