Maroko: przesłanie papieża do uczestników konferencji klimatycznej ONZ
RV / Marrakesz / KAI
Mazur/episkopat.pl
„To kwestia podstawowa i konieczna, by wnikliwie wziąć pod uwagę także aspekty etyczne i społeczne nowego paradygmatu rozwoju” odnoszącego się do ochrony środowiska. Słowa te czytamy w przesłaniu Ojca Świętego do uczestników 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych, trwającej w Marrakeszu w Maroku.
Papież wyraził uznanie dla zawartego w zeszłym roku w Paryżu porozumienia, które niedawno weszło w życie, jak również dla obecnych obrad. Franciszek przyznał, że konieczne jest ustalanie szczegółów technicznych. Podkreślił jednak, że opieka nad stworzeniem to także wyzwanie dotyczące wychowania i kultury.
„Styl życia oparty na kulturze wyrzucania jest nie do utrzymania i nie powinien mieć miejsca w naszych modelach rozwoju czy edukacji” – napisał Ojciec Święty do uczestników oenzetowskiej konferencji klimatycznej w Marrakeszu.
„My, Polacy, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II szczególnie wiele”
prezydent.pl
Czterdzieści lat temu nasz Rodak, kardynał Karol Wojtyła, został wybrany papieżem. Przez prawie trzy dziesięciolecia kierował Kościołem Powszechnym, niosąc światu nadzieję, głosząc prawdę o godności człowieka i wskazując na potrzebę dialogu.
Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach
2025-04-04 16:15
RR/KAI
Adobe Stock
Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.
– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.