Reklama

Po Spotkaniu Europejskim w Warszawie

O godność każdego człowieka

Niedziela kielecka 11/2004

„Stwórzmy Europę szanującą godność każdego człowieka” - pod takim hasłem w dniach 6-7 lutego 2004 r. została zorganizowana VIII Sesja Uniwersytetów Powszechnych Czwartego Świata, która stała się okazją do dialogu pomiędzy Europejczykami pochodzącymi z różnych krajów i środowisk, zajmujących różne stanowiska polityczne i zawodowe. 15-osobowa reprezentacja kielecka była współorganizatorem i ważnym podmiotem warszawskiego spotkania. Właśnie w Kielcach znajduje się siedziba ruchu ATD „Czwarty Świat”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna warszawska edycja spotkań była kontynuacją podobnych, odbywających się od 1989 r. w różnych krajach, organizowanych we współpracy z Komitetem Społeczno-Ekonomicznym przy UE w Brukseli. Uczestniczą w nich zawsze przedstawiciele środowisk wykluczonych ze społeczeństwa, wolontariusze ATD oraz reprezentanci najważniejszych ugrupowań społeczno-politycznych, gospodarki, biznesu. Ok. 300 uczestników spotkało się w ramach 11 grup dyskusyjnych. Każda z nich skoncentrowana była na wybranym, konkretnym zagadnieniu.
W każdej grupie uczestniczyli reprezentanci środowisk wykluczonych, wolontariusze oraz liczące się osobistości w polskim i europejskim życiu społeczno-politycznym. Byli to m.in.: Jean-Michel Bloch Lainč z Komitetu Społeczno-Ekonomicznego przy UE, Ben Fayot, członek Izby Deputowanych w Luksemburgu, Donat Decisier, francuski związkowiec, Hans Peter Furrer, b. dyr. Generalny Spraw Politycznych w Radzie Europy, Haques Feltesse, Ekspert Krajowy przy Komisji Europejskiej, Olga Zrihen, członek Parlamentu Europejskiego, Alvaro Gil-Robles, komisarz Praw Człowieka Rady Europejskiej oraz prof. Andrzej Zoll, prof. Jan Kułakowski, Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński i in. Stawiane kwestie dotyczyły zagadnień: w jaki sposób każdy z nas przyczynia się do tego, by godność każdego człowieka była uszanowana?; jakiego zaangażowania i mobilizacji obywateli i narodów Europy potrzebujemy, by „lepiej razem żyć”?; jakie wyzwania stawiamy przed Europą i jej mieszkańcami?; dlaczego doświadczenia i udział ludzi żyjących w nędzy są cenne i niezbędne w konstruowaniu demokracji w Europie i na świecie?
Na ile ludzie „znaczący i ważni” usłyszą głosy z dołu i przełożą je na tak oczekiwane konkrety - pokaże przyszłość.
- Wiemy, że nasi przyjaciele w wielu krajach Europy i świata uzyskali polepszenie świadomości społeczeństw, a przede wszystkim decydentów, o sytuacji wykluczonych - z racji bezdomności, ubóstwa, braku pracy, pełnej sprawności itd. Realne zmiany następują powoli, ale uświadomienie tych problemów - to już pierwszy krok - mówi Anna Śleźnik, szefowa ATD.
Bogusław Kraska, kielczanin, po przezwyciężeniu onieśmielenia przed tak licznym i nietypowym gremium, poczuł się wreszcie prawdziwym członkiem społeczności. Jest nas bardzo dużo, zostaliśmy wysłuchani, to ważne - mówi.

* * *

Od 45 lat istotę działalności Ruchu ATD Czwarty Świat stanowią projekty, które zakładają pomoc rodzinom oraz grupom ludzi najuboższych w dostępie podstawowych praw i kultury, w możliwości podnoszenia wykształcenia. Zwraca się również uwagę na dostęp ludzi żyjących w ubóstwie do publicznej wypowiedzi na temat współczesnych problemów społecznych, prowadzącej do wspólnej refleksji i do decyzji w kwestiach, które bezpośrednio ich dotyczą. Wraz z organizacjami pozarządowymi oraz partnerami politycznymi i specjalistami (na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym) ATD Czwarty Świat próbuje stworzyć warunki, które umożliwiają dotarcie do najuboższych i ich partnerski udział w różnych projektach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

Maciej Hubka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...