Reklama

Z wizytą w parafii

Znak Chrystusa

Niedziela płocka 11/2004

13 grudnia ub. r. bp Roman Marcinkowski dokonał wizytacji kanonicznej parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Okalewie. Podczas Mszy ingresowej, połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, Ksiądz Biskup poświęcił malaturę kościoła, marmurowy ołtarz, konfesjonały oraz drogę krzyżową - owoce ostatnich prac materialnych i inwestycji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Okalewie

Patron parafii: Matka Boża Szkaplerzna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej
Dekanat: rypiński
Miejscowości: Budziska, Czerwonka, Kaleje, Okalewo, Przywitowo, Suchy Grunt, Zatorowizna
Proboszcz: ks. mgr Dariusz Krzysztof Załęcki
Senior: ks. Jan Gutowski
W parafii działają: Akcja Katolicka, Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, koła Żywego Różańca, ministranci
Z parafią współpracują: strażacy, Rypińskie Porozumienie Kół Łowieckich
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.00, 12.30, 15.00

Charakterystyka parafii

Reklama

W sprawozdaniu z życia parafii proboszcz ks. Dariusz Załęcki przypomniał, że Okalewo uzyskało status samodzielnego ośrodka duszpasterskiego 30 lat temu, jednak tutejszy kościół stał się własnością parafii po długich działaniach dopiero w roku ubiegłym.
Dziś wspólnotę w Okalewie tworzy 1400 mieszkańców, wśród których, jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, wszyscy są katolikami. Świadczą o swej przynależności do Kościoła poprzez bogate uczestnictwo w życiu sakramentalnym. W czterech Mszach św. odprawianych w każdą niedzielę uczestniczy przeważnie 45-50% parafian, przy czym w sezonie letnim frekwencja zwiększa się do 60%. Przed każdą Eucharystią wierni okalewscy mogą przystąpić do sakramentu pokuty. W pierwsze piątki miesiąca do spowiedzi przystępuje tu ok. 70 osób, zaś w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych spowiadają się niemal wszyscy. Co roku w Okalewie udzielanych jest blisko 37 tys. Komunii św.
Ks. Załęcki wspomniał także o zaangażowaniu najmłodszego pokolenia. „Dzieci biorą czynny udział w życiu parafii - mówił - przygotowują liturgię niedzielnej Mszy św., przedstawiają jasełka, uczestniczą w różnego rodzaju konkursach religijnych oraz akademiach religijno-patriotycznych”. W program katechezy, realizowanej w szkołach znajdujących się na terenie parafii, wpisuje się przygotowanie do poszczególnych etapów życia sakramentalnego.
Podstawowym problemem dotykającym tę parafię jest zubożenie jej mieszkańców. Ks. Załęcki zauważył, że konsekwencją trudnej sytuacji materialnej parafian jest wzmożona migracja do miast w poszukiwaniu pracy. Bieda sprawia także, że coraz więcej małżeństw decyduje się na mniejszą liczbę dzieci. Obok bolączek w sferze materialnej parafia w Okalewie ma też swoje bolączki duchowe, takie jak związki niesakramentalne i zdarzające się w niektórych rodzinach przypadki alkoholizmu.

Dokonania materialne

Parafianie okalewscy tworzą wspólnotę bardzo przywiązaną do Kościoła, jak podkreślił tutejszy Duszpasterz. Dzięki ich ofiarności i zaangażowaniu wnętrze zabytkowego, neoromańskiego kościoła w Okalewie na przestrzeni ostatnich kilku lat poddane zostało kompleksowej renowacji. Jeszcze wiosną 1999 r. dokonano wymiany instalacji elektrycznej, później zaś rozpoczęto odnawianie malatury ściennej. W kolejnych latach przeprowadzono remont dachu, odnowiono prezbiterium i wstawiono marmurowy ołtarz, wzniesiono ołtarz boczny poświęcony św. Hubertowi, zamontowano ścienną drogę krzyżową, położono granitową posadzkę, wymieniono boazerię, a także zamontowano nowe konfesjonały. W 2003 r. zakupiono nowe ornaty, bieliznę liturgiczną i paramenty. W tym czasie przeprowadzono także remont plebanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z grupami

Pozyskiwanie środków na tak liczne przedsięwzięcia budowlano-remontowe jest tutaj domeną Rady Gospodarczej. Rada, jak można było usłyszeć w jej sprawozdaniu, stara się jak najskuteczniej wspierać inicjatywy Księdza Proboszcza dotyczące działań materialnych. Stara się ponadto realizować oczekiwania całej wspólnoty w tym zakresie.
Animacją życia parafialnego zajmuje się Rada Duszpasterska, która, choć sama nie jest liczna, to jednak chce zaktywizować jak największą liczbę parafian. W swej pracy napotyka pewne problemy, jak chociażby spore odległości dzielące poszczególne wsie tworzące parafię. Pomimo tych trudności ma na swoim koncie organizację kilku pielgrzymek do sanktuariów oraz włączenie dzieci w przygotowanie oprawy niedzielnej Mszy św.
Liturgię nabożeństw i Mszy św. swoją służbą przy ołtarzu ubogacają także ministranci. Jest ich w Okalewie dwudziestu ośmiu.
W parafii okalewskiej istnieje także Akcja Katolicka, skupiająca dziewięciu członków. Charyzmat modlitwy różańcowej zaś pielęgnuje 14 kół Żywego Różańca.
Z parafią współpracują strażacy oraz członkowie Rypińskiego Porozumienia Kół Łowieckich. To właśnie Koła Łowieckie ufundowały ołtarz św. Huberta. Każdego roku, w liturgiczne wspomnienie tego Świętego, spotykają się na wspólnej Mszy św., podczas której odbywa się ślubowanie nowych członków kół.

Wizyta Biskupia

Parafianie okalewscy licznie zgromadzili się na Mszy ingresowej. W jej trakcie Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia prezbiterium, malatury ściennej, podłogi, nowych konfesjonałów i drogi krzyżowej - owoców ostatnich prac podjętych w parafii.
Ważnym momentem Liturgii była konsekracja nowego ołtarza. Na szczególne znaczeniu tego miejsca wskazał w swoim kazaniu Ksiądz Biskup: „Ołtarz w kościołach katolickich zajmuje miejsce najważniejsze - mówił. - Ołtarz jest bowiem niczym innym jak stołem. I tak, jak życie rodziny koncentruje się wokół stołu, tak i wokół ołtarza gromadzimy się w niedziele, święta i dni powszednie, przeżywając różne uroczystości i wydarzenia w naszym życiu. Ołtarz jest znakiem samego Chrystusa. Na nim Jezus ofiarowuje nam samego siebie.
Biskup Roman wyraził także wdzięczność Księdzu Proboszczowi i parafianom za tak wielkie zaangażowanie i troskę o wygląd kościoła w Okalewie. Zauważył, że pomimo tak niewielkiej liczby parafian, a także zubożenia mieszkańców, udało się tu wiele dokonać.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami