W przededniu wspomnienia św. Cecylii, patronki chórów i muzyki kościelnej, świątynia pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku przybrała szczególnie uroczysty charakter. Chór parafialny im. Zygmunta Krasińskiego istniejący tutaj od 1996 r. obchodzi jubileusz XX lecia.
Inicjatorem jego powstania był ówczesny proboszcz ks. Józef Kordas wraz z organistą Józefem Motylem. Reaktywowano wtedy działalność istniejącego w latach 30-tych XX w. tzw. „Starego Chóru” przyjmując nową formę. Od samego początku poprzez dźwięczne głosy wykonawców, pasję dyrygentów i kunszt muzyczny organistów, ta szczególna, śpiewana modlitwa przybliżała i nadal przybliża wiernych do nieba, umacnia chrześcijaństwo, ubogaca kulturę narodową, wzbudza nieustanną potrzebę trwania w dziękczynieniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na przestrzeni minionych lat dyrygentami chóru byli: Józef Motyl, Janusz Brawata, jego syn Jakub, a od 2013 roku Danuta Leszczyńska. Złotopotoccy chórzyści swoim kunsztem artystycznym zachwycali publiczność podczas licznych koncertów i przeglądów krajowych, pobudzali ducha narodowego podczas świąt państwowych i uroczystości rocznicowych, zdobywając dotychczas ponad 50 wyróżnień i nagród.
Reklama
Radosne jubileuszowe świętowanie rozpoczęto 19 listopada Mszą św. z udziałem chóru, której przewodniczył proboszcz parafii i gorący sympatyk muzyki kościelnej, ks. kan. Ryszard Marciniak. Płomienną homilię wygłosił miejscowy wikary ks. Cezary Mastalerz.
W słowie do zebranych, kaznodzieja nawiązał do jubileuszowego ogłoszenia w tym dniu Chrystusa Królem i Panem Polski i Świata. Zastanawiał się, czy my współcześni potrafimy respektować ustawy i zasady Króla Wszechświata, wymagania głoszone dla Jego chwały, lecz przede wszystkim dla naszej szczęśliwości. Wspólnie modlono się za zmarłych chórzystów, a żywi niech przez doskonalenie swego kunsztu śpiewaczego stawali się bardziej święci, mobilizując do świętości innych.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Trzeba dodać, że obecnie chór mieszany liczy26 członków, a w repertuarze obok pieśni sakralnych wykonuje dzieła muzyki dawnej, kompozycje współczesne, utwory patriotyczne i ludowe.
Miłym akcentem był wieczorny Koncert Galowy połączony z prezentacją chóru i spotkaniem w siedzibie Zespołu Szkół w Złotym Potoku, gdzie z udziałem przybyłych gości, w tym byłych wójtów Sławomira Krzyształowskiego i Adama Markowskiego, w rodzinnej atmosferze popłynęły wspomnienia, życzenia i wielu serdeczności m.in. od Joanny Ścigaj – wójta macierzystej gminy Janów, władz powiatu częstochowskiego, zaprzyjaźnionych instytucji i przyjaciół. Życzymy, by św. Cecylia wstawiała się do Najwyższego i wypraszała wszelkie łaski dla chórzystów, a kolejne lata działalności przynosiły chwałę Bogu i radość ludziom.