Reklama

Polityka

Rok pracy Ministerstwa Środowiska

Artur Stelmasiak

Resort środowiska posumował 12 miesięcy swojej pracy. Według ministra Jana Szyszki najważniejszym osiągnięciem był sukces negocjacyjny podczas szczytu klimatycznego w Paryżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To korzystne dla Polski porozumienie klimatyczne, które zabezpiecza polskie interesy i jednocześnie chroni klimat - mówił na konferencji prasowej prof. Jan Szyszko. Kontynuacją tego sukcesu negocjacyjnego jest organizacja szczytu klimatycznego ONZ, który w 2018 roku odbędzie się w Polsce. - Dowodem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony klimatu są starania polskiego rządu o organizację kolejnego szczytu klimatycznego. Dlatego też decyzja o tym, że szczyt odbędzie się w Polsce zapadał jednogłośnie – podkreślił prof. Szyszko.

Artur Stelmasiak

Minister pytany był przez dziennikarzy, czy polskie władze wybrały lub zastanawiają się nad konkretnym miejscem, miastem, gdzie zorganizowany zostanie szczyt klimatyczny ONZ. - Polska poda kilka propozycji. Prawdopodobnie wiosną przyszłego roku przyjedzie zespół związany z sekretariatem Konwencji klimatycznej ONZ i wybierze ten rejon, który będzie im najbardziej odpowiadał, albo który będzie spełniał wszelkie warunki - odpowiedział szef resortu środowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największym sukcesem rocznej pracy ministerstwa było porozumienie paryskie, które jest pierwszym aktem prawa międzynarodowego, który faktycznie ma szansę doprowadzić do zahamowania koncentracji CO2 w atmosferze. Co ważne, umowa została zaakceptowana przez takie potęgi, jak USA i Chiny, czyli te państwa, które nie przestrzegały wcześniejszych ustaleń ws. emisji CO2. Porozumienie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu.

- Głównym celem tej umowy jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Ma to się odbyć szybko, tanio i efektywnie. Będziemy redukować emisję dwutlenku węgla i jednocześnie pochłaniać go przez żywe systemy naturalnego środowiska - wskazał minister Szyszko. Jego zdaniem sukces negocjacyjny w Paryżu był możliwy m. in. dzięki wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej twardo prezentował polskie stanowisko na forum ONZ.

Reklama

Porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, a także przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Przedstawiciele polskiej delegacji na szczycie klimatycznym w Marrakeszu przedstawili konkretne propozycje i rozwiązania dążące do zwiększenia pochłaniania CO2 poprzez odpowiednią gospodarkę leśną.

Według ministerstwa Polska ma wiele sukcesów w zakresie kształtowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Na tle innych państw europejskich nasze środowisko naturalne jest w bardzo dobrej kondycji. A nasze bogate zasoby przyrodnicze mogą stymulować również rozwój gospodarczy. - Jesteśmy liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności. To zaleta polskiej wsi i Polskich Lasów Państwowych – powiedział minister.

Polska jest też gotowa pomóc tym państwom UE w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt. - Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej – powiedział.

Wiceminister Mariusz Jędrysek, główny geolog kraju poinformował, że założenia polityki surowcowej państwa to dokument przygotowany, który w tej chwili jest uzupełniany przez zespół międzyresortowy. - Jesteśmy najbogatszym surowcowo krajem w Unii Europejskiej. Możemy opierać naszą energię o własne surowce, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego oraz zasoby geotermalne – podkreślił wiceminister Jędrysek.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-11-22 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga do emerytury. Krok po kroku.

Min. Elżbieta Rafalska w polskich rodzinach wprowadza dobrą zmianę. Już widać, że żyje się dostatniej

Archiwum Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Min. Elżbieta Rafalska w polskich rodzinach wprowadza dobrą zmianę. Już widać, że żyje się dostatniej

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous