Reklama

IV Bank Wielkopostny

Kredyt miłości

Niedziela lubelska 11/2004

W Środę Popielcową już po raz czwarty rozpoczął działalność Bank Wielkopostny, w którym można założyć lokatę z postanowień, wyrzeczeń i próśb o modlitwę. Do tej pory w akcji uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z naszej archidiecezji. W poprzednich latach lubelski Bank miał swoje oddziały także na terenie całej Polski oraz za granicą (m.in. w Krakowie i we Lwowie). Akcja jest organizowana przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, a pomysł zrodził się podczas audycji Radia Młodych, emitowanej w sobotnie wieczory w Radio Plus Lublin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bank Wielkopostny działa przez cały Wielki Post, jest swoistą odpowiedzią młodych na apel Jana Pawła II z listu Novo millennio ineunte, będącego wezwaniem do nowego, lepszego życia. Zasadnicze hasło akcji brzmi: „Wypłyń na głębię”. Celem tych, którzy powołali Bank, było zaangażowanie jak największej liczby młodych ludzi do tego, by w czasie Wielkiego Postu wspólnie czynić dobro. Bank Wielkopostny jest skierowany szczególnie do młodzieży, ale jest także otwarty dla wszystkich, którzy są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia.
W Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo przy ul. Jezuickiej 4/9 w Lublinie znajduje się centrala Banku. Tu mogą zgłaszać się ci wszyscy, którzy chcą założyć jego oddziały, będące podstawowym narzędziem wykonawczym Banku. Odziały mogą być założone przez każdego; mogą powstawać w szkołach, parafiach, organizacjach zajmujących się pracą z młodzieżą, a nawet w prywatnych domach. W centrali Banku każdy może otrzymać odpowiednie formularze i informacje potrzebne do tego, by „otworzyć” oddział Banku. Konieczne są 2 formularze - zawierający deklaracje wyrzeczeń i postanowień oraz z prośbami o modlitwę w określonych intencjach.
Bank Wielkopostny funkcjonuje na podobnych zasadach, jak zwyczajny bank komercyjny. W Banku gromadzony jest kapitał w postaci dóbr duchowych, takich jak wyrzeczenia, czy deklaracje modlitwy w różnych intencjach. Rośnie w ten sposób kapitał dobra. Z takich lokat mogą korzystać osoby potrzebujące modlitewnego wsparcia, które zaciągają „kredyt miłości”. Finał akcji odbywa się w Niedzielę Palmową, podczas Święta Młodych.

Bank Wielkopostny na terenie archidiecezji lubelskiej funkcjonuje od 2001 r. Inicjatywa ta odbywa się za zgodą abp. Józefa Życińskiego. O Banku Wielkopostnym przeczytać można na stronach internetowych Fundacji www.fsd.lublin.pl, a także usłyszeć w Radiu Plus Lublin podczas audycji Radia Młodych w sobotę od godz. 20.00 do 24.00. Formularze niezbędne do założenia Banku można otrzymać w siedzibie Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo (adres: 20-113 Lublin, ul. Jezuicka 4/9, tel. (0-81) 534--66-31, e-mail: biuro@fsd.lublin.pl), a także pobrać ze strony internetowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli