Reklama

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL

„Rozmarynowy horyzont”

Niedziela lubelska 11/2004

Od 20 lutego do 20 kwietnia br. na IV piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, mieszczącej się na ul. Chopina 27 w Lublinie, można oglądać wystawę prac domowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” w Lublinie. Wystawa „Rozmarynowy horyzont” składa się z kilkudziesięciu obrazów, powstałych w ramach terapii podopiecznych „Misericordii”. Na otwarciu wystawy 24 lutego byli obecni m.in. bp Ryszard Karpiński, ks. prof. Stanisław Wilk - prorektor KUL, ks. prał. Tadeusz Pajurek - dyrektor „Misericordii”, ks. dr Tadeusz Stolz - dyrektor biblioteki oraz autorzy prac, terapeuci, przedstawiciele władz miasta, świata kultury i sztuki oraz mediów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Naprawdę jestem pod wrażeniem - powiedział ks. prof. Stanisław Wilk. - Po raz pierwszy uczestniczę w otwarciu takiej wystawy, która bardzo dużo daje do myślenia i z całego serca gratuluję. Już sama obecność tych obrazów w bibliotece jest nobilitacją dla naszej biblioteki”. Gratulując autorom prac i organizatorom, ks. prof. Wilk dziękował ks. prał. Tadeuszowi Pajurkowi, który „swoją osobą potrafi zainspirować i zapalić innych do działania.” Jak powiedział bp Ryszard Karpiński, „tej wystawy nie powstydziłaby się żadna galeria”. Znawcy sztuki, wyrażając swoje opinie o wystawie, mówili, że obrazy te są w pełni dojrzałe i profesjonalne. Żeby stworzyć takie dzieła, trzeba mieć choćby podstawy warsztatu artystycznego i aż trudno uwierzyć, że autorzy prezentowanych prac nie uczyli się w szkołach plastycznych ani nie studiowali przedmiotów artystycznych.
Wystawa prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL jest dowodem na to, że „Misericordia” potrafi nie tylko opiekować się, ale także pomóc swoim podopiecznym uwierzyć w siebie oraz czuć się ludźmi wartościowymi. Z prac przebija pasja tworzenia, a bogactwo emocji, wyrażane w wykorzystanych formach, kształtach i barwach, buduje niepowtarzalny klimat wystawy, która nie tylko zachwyca, ale pobudza do refleksji nad tym, co najważniejsze w życiu.
Kiedy ks. prał. Tadeusz Pajurek został powołany w 1991 r. do zbudowania kaplicy szpitalnej w Abramowicach, to - jak wspomina Ksiądz Prałat - „lekarze sugerowali, że powinna powstać nie tylko kaplica, ale także ośrodek terapii, gdzie w pracowniach muzycznej, plastycznej, ceramicznej będą spotkania tych, którzy po wyleczeniu albo w trakcie leczenia będą mogli przyjść i rozwijać to, co jest głęboko w sercu”. Dzięki temu, że ks. prał. Pajurek podjął sugestię lekarzy, możemy oglądać interesującą wystawę, przez którą podopieczni „Misericordii” mogą ukazać świat, „gdzie patrzą dalej, głębiej, inaczej niż my”.

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Misericordia”, założone na terenie Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie przez ks. prał. Tadeusza Pajurka, jako cel obrało sobie niesienie wszechstronnej pomocy chorym z zaburzeniami psychicznymi. Do działań podejmowanych przez „Misericordię” należy organizowanie imprez integracyjnych, prowadzenie wybudowanego przez „Misericordię” Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Lublinie, prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, w którym przebywa codziennie 60 osób z zaburzeniami psychicznymi i prowadzone są zajęcia terapeutyczne w 10 pracowniach, coroczne organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych oraz organizowanie kilkudziesięciu imprez okolicznościowych w ciągu roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu papieża

2025-04-23 19:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Dwóch polskich kardynałów kurialnych, dwóch członków kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore i czterech dominikanów - penitencjarzy mniejszych w tej bazylice ma prawo udziału w pochowaniu 26 kwietnia papieża Franciszka do grobu w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej - wynika z komunikatu Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Franciszek

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży