Reklama

List do Redakcji

Rekolekcje dla katechetów

Niedziela sosnowiecka 11/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 25-27 lutego odbyła się III tura rekolekcji dla katechetów diecezji sosnowieckiej. Uczestniczyło w niej 53 katechetów.
W swoje gościnne progi zaprosił nas Dom Formacyjny przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Rekolekcje prowadził bp Piotr Skucha. Stworzył on atmosferę ciepła, radości i pokoju, tak bardzo potrzebną w katechizacji dzisiejszych czasów.
„Dlaczego Jezus Chrystus naucza w przypowieściach? Na to pytanie - mówił rekolekcjonista - odpowiedź znajdujemy w Ewangelii św. Mateusza. Przypowieści skierowane są do ludzi wierzących, uczą zdolności obserwacji, patrzenia przenikliwego. To poprzez te opowiadania Jezus mówi o królestwie Bożym, o koniecznych warunkach przynależności do niego. To królestwo jest już obecne, ponieważ przyszedł Jezus; wielkie żniwo już dojrzało (Mt 9, 37). Człowiek powinien sobie zdać sprawę nie tylko z tego - kim jest w królestwie Bożym, ale co ma robić, aby ono się rozwijało i wzrastało. Przypowieści doprowadzają do tego, że trzeba sobie wykreślić pewne granice - zadecydować o tym - czy mam być synem Boga, czy dzieckiem szatana, czy skorzystam z niepowtarzalnej szansy, jaką stawia przede mną Bóg?”
Człowiek powinien liczyć się z rozrachunkiem przed Bogiem. Teraz ma czas do wykorzystania, aby przewidzieć swój koniec, aby się przygotować na pełnię królestwa Bożego. Powinien to robić przez mądre i roztropne życie, oraz czuwać, aby nie dać się zaskoczyć (Mt 25, 13).
Religia domaga się zdecydowania, mądrości, pracy, radości (Mt 13, 44-46). Ten, kto posiadł mądrość, ma więcej niż ten, co posiadł pełny portfel.
Ksiądz Biskup pouczał, że „chrześcijaństwo dopomina się radości. Cokolwiek czynisz - rób to z radością. Źródłem radości i pokoju jest modlitwa i Duch Święty. Uczeń Jezusa, jako nowy człowiek, jest człowiekiem nieustannej modlitwy. Przykładem tej modlitwy jest sam Jezus. Całe życie Jezusa nasycone jest modlitwą i synowie królestwa Bożego „zawsze powinni się modlić i nie ustawać (Łk 18, 1). Modlitwa bowiem jest zwierciadłem życia, a życie jest refleksem modlitwy. Rozmawia się z Bogiem tak, jak się przed Nim żyje, a w życiu i postępowaniu ujawnia się, w jaki sposób rozmawia się z Bogiem. Syn Człowieczy, jeśli przyjdzie, znajdzie wiarę na ziemi, gdy będziemy nieustannie się modlić”.
Szczególnym miejscem modlitwy jest świątynia. To właśnie tam codziennie spotykaliśmy się z Jezusem Eucharystycznym, uczestniczyliśmy w owocnych konferencjach, odmawialiśmy modlitwy brewiarzowe i kontemplowaliśmy Boga. Jednocząc się na Apelu Jasnogórskim, prosiliśmy Maryję o odwagę, wiarę, moc i siłę w głoszeniu Słowa Bożego. Byśmy każdego powierzonego nam ucznia traktowali jak osobę stworzoną na obraz Boga.
Serdeczne „Bóg zapłać” składamy tym wszystkim, którzy dbają o formację duchową katechetów. Dziękujemy księżom proboszczom za pomoc materialną umożliwiającą udział w tych spotkaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku