Reklama

Z Matką Odkupiciela - mocni nadzieją! (8)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

II. Dzieje nawiedzenia w Kościele na ziemi zamojsko-lubaczowskiej (5)

16 kwietnia 1982 r., w związku z jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry, rozpoczęło się nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego w diecezjach, począwszy od bazyliki archikatedralnej pw. św. Jana w Warszawie. Na trasie tegoż nawiedzenia był także Lubaczów - stolica archidiecezji.

Lubaczów
3-9 czerwca 1982 r.

W niedzielę 16 maja 1982 r. w kościołach archidiecezji został odczytany List pasterski bp. Mariana Rechowicza, administratora apostolskiego, z okazji peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej do prokatedry w Lubaczowie, trwającej od 3 do 9 czerwca 1982 r. W liście tym Ksiądz Biskup przypomniał peregrynację symboli maryjnych w 1971 r., po czym ukazał szeroko „złotą więź historyczną, która łączy pobożny lud Boży ze swoją Matką, daną ku obronie naszej Ojczyzny i naszej archidiecezji (...). Najmiłościwsza Pani i Matka - pisał dalej Ksiądz Biskup - odwiedzi naszą męczeńską ziemię (...), aby zapewnić nas o swojej miłości, pomnożyć naszą wiarę, wzmocnić nadzieję w Jej opiekę i miłość dla ludu, który pamięta o swej Matce i czci Ją otwartym sercem”.
2 czerwca, po trzydniowym triduum (rekolekcje maryjne ku czci Matki Bożej w każdej parafii), udała się z archidiecezji pielgrzymka duchowieństwa i wiernych z bp. M. Rechowiczem na Jasną Górę, gdzie podczas całonocnego czuwania w Kaplicy Matki Bożej razem duchowo przygotowywali się na przyjęcie Obrazu nawiedzenia.
3 czerwca o godz. 9.00 samochód-kaplica z Obrazem wyruszył z Jasnej Góry do Lubaczowa. Matce Bożej towarzyszyli pielgrzymi jadący prywatnymi samochodami i autokarami. Trasa od granic archidiecezji do Lubaczowa była pięknie udekorowana proporcami, girlandami, flagami papieskimi i narodowymi oraz hasłami powitalnymi, wśród których widniały wezwania z Litanii Loretańskiej. Na ścianach domów, w oknach i na balkonach oraz przy drodze urządzono ołtarze z obrazami Matki Bożej. Wizerunek Pani Jasnogórskiej witali zgromadzeni na trasie wierni. Samochód-kaplica zatrzymywał się co pewien czas, aby wierni mogli pomodlić się przez chwilę przed Obrazem i zaśpiewać pieśni maryjne. Obraz nawiedzenia przybył do Lubaczowa z godzinnym opóźnieniem. Jego powitanie odbyło się na placu przy prokatedrze. Wokół świątyni oraz na pobliskich ulicach zgromadziła się kilkutysięczna rzesza wiernych. Obraz został umieszczony na ścianie budującego się nowego kościoła prokatedralnego. Tu Matkę Bożą powitali przedstawiciele Kościoła lubaczowskiego: dzieci, młodzież, rodzice, siostry zakonne i księża. W przemówieniach wyrażano wielką radość z przybycia Maryi w Jej Wizerunku Jasnogórskim do archidiecezji. Radość była tym większa, że Wizerunek ten przybył w te strony po raz pierwszy, bowiem w czasie Milenium w 1966 r. i nawiedzenia w 1971 r. były tu tylko maryjne symbole nawiedzenia: pusta rama, Ewangelia i świeca.
Tego dnia, wieczorem, została odprawiona przed Obrazem nawiedzenia Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. M. Rechowicza. Ksiądz Biskup wygłosił też okolicznościowe kazanie, w którym przypomniał historyczne więzy duchowe łączące archidiecezję lwowską z Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na przestrzeni wieków. Po Mszy św. trwały nadal modlitwy wiernych przed Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej. I tak było przez cały tydzień, we dnie i w nocy. Podczas Mszy św., nabożeństw i modlitw, takich jak: Droga Krzyżowa, adoracje, czuwania, wspólnie odmawiany Różaniec, hołd Pani i Królowej w Obrazie nawiedzenia oddawali wierni z poszczególnych dekanatów archidiecezji.
Główna uroczystość nawiedzenia odbyła się w prokatedrze w niedzielę 6 czerwca. Zgromadziła ona wielotysięczne rzesze wiernych z Lubaczowa oraz ze wszystkich parafii archidiecezji. Na uroczystość przybyła Kapituła Metropolitalna, duchowieństwo, członkowie życia konsekrowanego i alumni Seminarium Duchownego. O godz. 11.00, przy biciu dzwonów i śpiewie ludu Bożego, Wizerunek Matki Bożej został przeniesiony procesjonalnie z prokatedry do ołtarza polowego. Mszy św. koncelebrowanej przez kanoników Kapituły i przedstawicieli duchowieństwa przewodniczył bp M. Rechowicz, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. Pasterz archidiecezji przypomniał w nim historię kultu Matki Bożej Częstochowskiej w Polsce i w archidiecezji lwowskiej, podkreślił jego wielki wpływ na postawę religijną i moralną narodu polskiego na przestrzeni wieków oraz to, że Polacy w chwilach dla siebie trudnych zawsze szukali pomocy i ratunku w Sanktuarium Jasnogórskim.
Podczas Mszy św. bp M. Rechowicz udzielił święceń kapłańskich diakonowi Edwardowi Zarosie oraz wmurował w budowaną świątynię prokatedralną kamień węgielny, który poświęcił Papież Jan Paweł II na Błoniach Krakowskich w 1979 r., w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny. Po zakończeniu Mszy św. Ksiądz Biskup, klęcząc przed Obrazem Pani Jasnogórskiej, zawierzył Jej opiece całą archidiecezję. Po akcie tym śpiewano hymn Ciebie Boga wysławiamy i Boże coś Polskę, po czym Obraz nawiedzenia przeniesiono w procesji, przy śpiewie hymnu Gaude Mater Polonia, do wnętrza prokatedry, gdzie w dalszym ciągu trwały nabożeństwa i modlitwy.
9 czerwca, po nabożeństwie o godz. 7.00, celebrowanym przez bp. M. Rechowicza, archidiecezja pożegnała uroczyście Obraz nawiedzenia, który został odwieziony przez delegację do Sanktuarium Jasnogórskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bogucki zostanie szefem Kancelarii Prezydenta; Andruszkiewicz jego zastępcą

2025-07-22 07:14

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Więcej ...

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie apostołów

Obraz Marii Magdaleny z Malawy

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz Marii Magdaleny z Malawy

Rozważania do Ewangelii J 20, 1.11-18.

Więcej ...

Jerozolima: włoski franciszkanin objął funkcję kustosza Ziemi Świętej

2025-07-22 12:03

Monika Książek

Włoski franciszkanin o. Francesco Ielpo oficjalnie objął funkcję kustosza Ziemi Świętej i gwardiana Góry Syjon, podczas uroczystej ceremonii w jerozolimskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego poprzednik o. Francesco Patton, który piastował to stanowisko od 2016 r. i znacząco ukształtował pracę Kustodii Ziemi Świętej w trudnych czasach, przekazał urząd swojemu następcy. Jego poprzednikiem od 2004 r. był o. Pierbattista Pizzaballa, który obecnie jest kardynałem i łacińskim patriarchą Jerozolimy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

Kościół

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat