Reklama

Sympozjum Katechetyczne

W styczniu katecheci naszej archidiecezji uczestniczyli w corocznym Sympozjum Katechetycznym, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Tematem spotkania była kultura biblijna. Sympozjum rozpoczęło się Mszą św., którą koncelebrowali: abp Stanisław Nowak, ks. prał. Marian Szczerba - dyrektor Wydziału Katechizacji Dzieci i Młodzieży, ks. prał. Mirosław Suchosz - archidiecezjalny wizytator oraz ks. Norbert Pikuła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii wprowadzającej w temat sympozjum Ksiądz Arcybiskup zachęcał do naśladowania Chrystusa, które zaczyna się przez czytanie Pisma Świętego. Podkreślał, że Biblii nie wystarczy podziwiać, trzeba nią żyć. Dzisiejszy świat wierzy nauczycielom o tyle, o ile są świadkami. Trzeba Biblią się modlić, trzeba tak jak Lewi oczarować się Chrystusem i iść za nim jak św. Piotr, św. Antoni czy św. Franciszek. Dzisiaj potrzeba takich właśnie ludzi. Na koniec podziękował katechetom za trudną i wymagającą pracę w ateizującym się świecie.
Po Mszy św. miał miejsce wykład ks. prof. Antoniego Troniny na temat kultury biblijnej. Tłumacząc ten temat Prelegent podkreślił, że tę kulturę tworzy się przez zażyłość z Bożym Słowem i wtedy prowadzi ona do Źródła, czyli samego Pana Boga.
Ks. prof. Zdzisław Małecki podjął temat świętowania w Izraelu. Przedstawił naród, który od zawarcia przymierza z Bogiem doznawał opieki z Jego strony, ukazał zorganizowany w Izraelu kult, opisał Arkę Przymierza, świątynię i ołtarze.
Pierwszy dzień sympozjum zakończył wykład ks. prof. A. Troniny o modlitwie biblijnej. Ksiądz Profesor uzasadnił, że odpowiedzią człowieka na przymierze, które Bóg z nim zawarł, jest modlitwa - znak relacji do Boga. Na różnorodność modlitwy wskazują Psalmy, które Żydzi odmawiali w świątyni. Modlitwa powinna być świadectwem życia, a jej wzorem jest w Nowym Testamencie Jezus Chrystus. „Skuteczna modlitwa to modlitwa ufna i podporządkowana woli Boga” - mówił.
W drugim dniu sympozjum Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii zauważył m.in., że „Kościół szczyci się pamiątkami, jakimi są Pismo Święte i Eucharystia. Biblia była i jest natchnieniem dla twórców i ludzi nauki, a także zwykłych ludzi, którzy odkrywają na kartach Biblii, że Bóg chce ich zbawić, dlatego posyła nam Swojego Syna”. Zachęcał zgromadzonych katechetów, aby „zjadając Księgę - jak mówi prorok - stawali się odpowiedzialnymi członkami Kościoła”. Ksiądz Biskup kontynuował tę myśl w wykładzie poświęconym roli Pisma Świętego w katechezie. Zaznaczył, że Biblia w różnoraki sposób jest wykorzystywana na katechezie, ale trzeba być wiernym Bogu w przekazie biblijnym i mówić o Nim tak jak On mówi o Sobie. Zatem powinniśmy Pismo Święte odczytywać, a nie czytać, pamiętając, że jest to księga religijna, a nie podręcznik do nauk przyrodniczych. Mówił też o celu katechezy, którym jest dochowanie wierności Bogu i człowiekowi, uzyskanie odpowiedzi na odwieczne pytania człowieka dotyczące życia z Chrystusem na ziemi i w wieczności. Zachęcał do dokształcania, korzystania z tłumaczeń tekstów z języków oryginalnych, krytycznie pewnych, a także patrzenia na Pismo Święte jak na historię zbawienia. Udzielił także wielu praktycznych wskazówek odnośnie do poprawnego odczytywania tekstów biblijnych.
Ks. prof. Stanisław Włodarczyk w wykładzie nt. Biblia w świetle archeologii mówił m.in.: „Archeologia pomaga wyjaśnić teksty biblijne szczególnie ludziom poszukującym Boga. Niektórzy naukowcy pod wpływem odkryć starożytnych inskrypcji potwierdzających teksty biblijne doznawali nawróceń. Prezentowane wyniki własnych dociekań z pobytu w Ziemi Świętej wzbogacił najnowszymi zdobyczami archeologii, które potwierdzają historyczność miejsc i bohaterów biblijnych.
Ostatni wykład sympozjum ks. prof. Antoni Tronina poświęcił omówieniu struktury nabożeństwa Słowa Bożego. Szkołę Słowa Bożego założył przed 25 laty Carlo Martini - jezuita, jest to forma nabożeństwa biblijnego trwającego około godziny. Polega na uroczystym odczytaniu i adoracji Słowa Bożego. Nabożeństwo podzielone jest na trzy części. Pierwsza - to czas przygotowania: podświetla się Ikonę, śpiewa hymn do Ducha Świętego, intronizuje Pismo Święte, wspólnie odmawia psalm. W drugiej części - proklamuje się Pismo Święte i krótko komentuje przeczytany tekst i podpowiada tematy do przemyśleń. Później następuje czas słuchania - ok. 20 min ciszy, wtedy w zeszytach uczestnicy nabożeństwa zapisują swoje przemyślenia. Trzecia część to modlitwa przez akty strzeliste, pieśni końcowe, modlitwę słowną i myślną. Nabożeństwo kończy się błogosławieństwem.
Sympozjum Katechetyczne zamknął wspólną modlitwą do miłosierdzia Bożego jego organizator - ks. prał. Marian Szczerba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst