Reklama

Pierwszy papieros zbyt drogo kosztuje

Niedziela kielecka 12/2004

Każdego roku palenie zabija ponad 4 miliony ludzi na świecie - w Polsce z tego powodu umiera rocznie ok. 100 tys. osób. 10 milionów Polaków pali regularnie 15-20 sztuk dziennie. Prawie 5 milionów pali dłużej niż 20 lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Po papierosy sięgają coraz młodsi! Rośnie nowe pokolenie uzależnionych od nikotyny. Co robić? Eksperci z dziedziny promocji zdrowia już dawno doszli do wniosku, że zabronić to za mało.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nigdy pierwszego papierosa!” - tak brzmi tytuł prewencyjnej kampanii reklamowej prowadzonej przez Francuską Federację Kardiologii. Problem palenia papierosów przez nieletnich wydaje się być we Francji równie poważny jak w Polsce. Co więcej, obniżył się drastycznie wiek pierwszego kontaktu z papierosem. Statystyki przytaczają zastraszające dane - we Francji 23% pierwszych inicjacji z papierosem stanowią dzieci w wieku 11-12 lat! Widać zatem, że w gimnazjum na profilaktykę już za późno. Dlatego prewencją obejmowane są tam już najmłodsze dzieci, zanim zdążą sięgnąć po papierosa.
U nas problem palenia wśród nieletnich nie wygląda lepiej. Po pierwszego papierosa każdego dnia sięga ok. 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie ok. 180 tys. Jeżeli zestawimy to z ilością wypalanych przez dzieci i nieletnią młodzież papierosów - od 3 do 4 miliardów sztuk rocznie - to może zaczniemy dostrzegać wagę problemu.
W kwestii promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki antynikotynowej specjaliści liczą na współpracę rodziców, albo lepiej - rodziców i szkoły. I tutaj leży sedno sprawy. Ci, którzy walczą z nałogiem, zauważają jakieś ciche przyzwolenie jednej i drugiej strony. Papieros nie jest tabu dla młodzieży. Na ulicach pełno nastolatków z papierosem w ręku. Uczeń przyłapany na paleniu i zapytany, czy rodzice wiedzą, odpowiada, że „wiedzą, ale co mogą mi zrobić?”. Rodzice wydają się bezradni, bo ich zakazy nie skutkują.
Na terenie szkoły teoretycznie istnieje zakaz palenia. Ale wojnę z popalaniem w toaletach szkolnych nauczyciele już dawno uznali za przegraną. Nie ma żadnych sankcji dla palących, nikogo nie dziwi widok dużej gromady uczniów na każdej dużej przerwie „odreagowujących lekcyjny stres” z papierosem w ręku tuż poza murami szkoły. Palenie jest rodzajem stylu młodzieżowego, papieros, tak jak alkohol, towarzyszy często imprezom młodzieżowym. Z papierosem wiąże się też pewna forma klanowości. Młodzież dzieli się na grupy palące i niepalące.
Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Akademii Świętokrzyskiej we współpracy z diecezjalną Caritas prowadzi program prewencyjny w szkołach województwa. Ze statystyk i badań wynika, że w działaniu rodziców brak konsekwencji. Rodzice, choć są przeciwni paleniu, jednocześnie nie reagują na pierwszego papierosa.
A jaka jest świadomość szkodliwości nikotyny wśród nieletnich? Tylko znikoma część dzieci zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią papierosy, a jeszcze mniej jest świadomych, że palenie prowadzi do nałogu - i winą za to obarczają rodziców, a w drugiej kolejności szkołę.
Co prawda producenci zobowiązani są do umieszczania informacji o szkodliwości palenia na opakowaniu swoich wyrobów i istnieje zakaz reklamy papierosów w miejscach publicznych oraz mediach, ale czy to wystarczy jako prewencja?
W walkę antynikotynową musi być włączona również sama młodzież. Już dawno zauważono, że lepiej na nastolatków działają pomysły, które wychodzą od nich samych niż te lansowane z góry. Moda na niepalenie wśród młodzieży? Niektórzy mówią, że to możliwe. We Francji Federacja zaproponowała uczniom aktywne włączenie się w kampanię antynikotynową poprzez wymyślanie spotów i scenariuszy reklamowych na temat „Nigdy pierwszego papierosa”. W niektórych szkołach francuskich utworzono również klasy dla niepalących!
Pierwszy raz drogo kosztuje i dlatego każda, nawet kosztowna prewencja będzie tańsza niż leczenie skutków - twierdzą specjaliści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43
Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...