3 marca br. w Kielcach odbyły się eliminacje diecezjalne Olimpiady Teologii Katolickiej 2004. Temat tegorocznej olimpiady brzmi „Jan Paweł II - Apostoł jedności”. Celem Olimpiady jest uczczenie 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka i zaznajomienie młodzieży z działalnością i nauczaniem Ojca Świętego.
W eliminacjach wzięło udział 95 uczniów z 36 szkół diecezji kieleckiej, z czego 13 reprezentowanych szkół były to szkoły z Kielc. Komisji przewodniczył ks. dr Andrzej Kaszycki. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: uczennica II kl. I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach - Magdalena Kiełk, która zajęła I miejsce, Mateusz Kowalski - uczeń I kl. I LO w Kielcach (II miejsce), Katarzyna Kociarz - uczennica IV kl. z Zespołu Szkół w Proszowicach (III miejsce).
Dla laureatów szczebla ogólnopolskiego organizatorzy Olimpiady przewidzieli atrakcyjne nagrody: za zajęcie I, II i III miejsca - wycieczkę zagraniczną, ale co najważniejsze dla młodzieży - kilkanaście indeksów prestiżowych katolickich uczelni.
Abp Wojda: duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości
ek/KAI
ekr/ BP KEP
- Duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości, do której nas wszystkich wzywa Chrystus. To wezwanie jest szczególnie ważne w przeżywanym Roku Świętym, w szczególnym czasie łaski, jaki jest nam dany, abyśmy się pojednali, wybaczyli sobie wzajemne urazy i weszli na drogę świętości - mówił abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach dzisiejszych ogólnopolskich obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.
Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku - kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.