Reklama

Polska

Poruszające słowa prezydenta w Toruniu: Dziękuję za Radio Maryja!

YouTube.com

Polityka jest nieodłączną częścią budowania państwa, ale taka polityka która jest troską o dobro wspólne. Radio Maryja ma prawo nawoływać, aby cała polityka taka właśnie była — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Na wstępie prezydent przywołał słowa Ojca Św. Jana Pawła II : „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio – Radio Maryja”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powiedział tak w Rzymie 29 marca 1995 roku nasz Ojciec Święty – św. Jan Paweł II. Powiedział tak, gdy Radio Maryja nie miało jeszcze nawet 4 lat. Dziś ma 25 lat. Jest „Nasz Dziennik”, jest Telewizja Trwam, jest WSKSiM. Jest wielka siła katolickich mediów, która zrodziła się z niczego w 1991 roku i rozpoczęła swoją działalność dokładnie 8 grudnia — przypomniał prezydent.

Wydawało się, że nie ma żadnych szans. Sąd jak to znam? — dodał z uśmiechem prezydent, po czym rozległa się salwa śmiechu i morze braw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ale nigdy nie może się tak wydawać w sytuacji, gdy jest wiara, nadzieja i przekonanie, że misja którą się podjęło jest potrzebna Bogu i ludziom — podkreślił Andrzej Duda, dodając że właśnie tak musiał myśleć ojciec dyrektor, jego współbracia i biskup wydający zezwolenie na emisję.


Dziś tego radia słuchają miliony ludzi w całej Polsce. (..) I ja przybyłem tutaj dziś jako prezydent Rzeczypospolitej, żeby podziękować. Bo jeżeli 22 lata temu nasz Ojciec Święty codziennie Panu Bogu dziękował, to po 25 latach wypada, żeby prezydent Rzeczypospolitej podziękował Panu Bogu i tym, którzy to radio stworzyli — powiedział Duda. Na te słowa zerwała się salwa braw i słowa: „Dziękujemy”.

Reklama

Dziękujemy nie tyle za wielkie dzieło ewangelizacji jako takiej. Jako prezydent RP przyjechałem podziękować przede wszystkim za wielkie dzieło wspólnoty, miłosierdzia i budowania siły polskiej państwowości. Dlaczego? Dlatego, ze Radio Maryja od samego początku swego istnienia niesie w sobie dwa elementy, które były i są w dzisiejszym świecie unikatowe. Tym pierwszym jest wielkie budowanie wspólnoty - ludzi, którzy są ze sobą nawzajem. Bo to nie jest emisja, to jest miska, którą to Radio wykonuje. To jest nie tylko nadawanie, ale słuchanie – wysłuchiwanie zwykłych ludzi, tych którym się powiodło, ale i tych , którym się nie powiodło. Ale przede wszystkim to jest wielkie dawanie nadziei i siły – wiecie komu? Jakże wiele słuchaczy RM nie może wyjść z domu – z powodu choroby, tego że dotknięci są inwalidztwem. W pewnym momencie zaczęli tracić sens życia. I właśnie wtedy pojawiło się Radio Maryja, które nadało wielu słuchaczom sens życia — podkreślił Andrzej Duda.

Nadanie sensu życia wielu ludziom przez to, że mogą ofiarować swoje cierpienie za innych, że odnaleźli swoją wspólnotę, do której nalezą — dodał.

Dziękuję wam za to – i radiu, ojcu dyrektorowi, całej jego załodze, ale także Kołom Radia Maryja – za to budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność. Za niezłomność już na początku lat 90. Mówienia wbrew obowiązującym prądom liberalnym, do których dołączyły prądy lewicowe, o tym jakie powinny być wartości, jakie powinno być państwo polskie, aby można było o nim mówić, że jest demokratyczne. To właśnie radio głosiło od samego początku – nazywane ciemnogrodem, klerykałami, moherami — mówił prezydent.

Ci, którzy kilka lat temu jeszcze śmiali się z idących Radia Maryja, wołających „nie oddamy wam telewizji Trwam”, protestując przeciwko emu, że Fundacja Lux Veritatis zostały oszukane, ale już dwa lata później cichutko dano na multipleksie cyfrowym, ponieważ w Sejmie został wyświetlony bezmiar niesprawiedliwości — wspominał Andrzej Duda, dodając że był członkiem komisji, która badała tę sprawę.

Reklama

Nikt nie został postawiony w stan oskarżenia, to jednak ci, którzy reprezentowali większość w parlamencie, to dziś jest ogólnopolską telewizją dostępną w każdym domu. To oczywiście niezłomna postawa Ojca dyrektora, opieka opatrzności, ale także to postawa wyśmiewanych „moherowych beretów”, których 200 tys. poszło w marszu „Obudź się Polsko”. (…) Przyjechali państwo z całej Polski, żeby pokazać, że Polacy chcą, by telewizja niosąca przesłanie wszystkiego, co tak ważne dla Polaków, znalazła się na multipleksie — mówił prezydent.

Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie sprawne jak szare berety jednostek specjalnych GROM. Bo sprawność beretów ocenia się po tym, czy osiągnęły zwycięstwo czy nie. A sprawiedliwość zwyciężyła — dodał z uśmiechem.

Dziękuję, że jesteście niezmienni w poglądach. Że mówicie o sprawiedliwości i czynicie ją — podkreślił Duda.

Rozbudowujcie się, działajcie, miejcie zawsze wsparcie. Bo to wsparcie temu środowisku i tym mediom się należy. To są media misyjne, które utrzymują się z daru ludzkiego, nie z reklam. Utrzymują się z tego, że odpowiadają na ludzkie potrzeby — mówił prezydent, dodając że Radio Maryja nigdy nie odmawiało pomocy swoim słuchaczom.

Życzę wam zatem powodzenia i rozwijania tego dzieła przez następne dziesięciolecia. Dalej na całym świecie. Bo nie ma mediów, które miałyby większy zasięg, niż Radio Maryja — dodał, przypominając swoją wizytę w Radiu Maryja w Chicago.

Jak zaznaczył,. Radio Maryja ma pełne prawo, by mówić o polityce, która jest cześcią naszego życia społecznego, obywatelskiego.

Polityka jest nieodłączną częścią budowania państwa, ale taka polityka która jest troską o dobro wspólne. Radio Maryja ma prawo nawoływać, aby cała polityka taka właśnie była — podkreślił.

Na koniec prośba, aby Matka Boża miała swoje radio w swojej opiece. Szczęść Boże — zakończył prezydent, którego przemówienie zostało nagrodzone owacjami na stojąco.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-03 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach

PAP/Hanna Bardo

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek rano wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, upamiętniającym trzy zbrojne zrywy z lat 1919-21, których celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Więcej ...

Niemcy: w niedzielę beatyfikacja zamordowanego przez nazistów księdza Maxa Josefa Metzgera

2024-11-15 18:50
Fryburg Bryzgowijski

wikipedia

Fryburg Bryzgowijski

W niedzielę 17 listopada we Fryburgu Bryzgowijskim odbędzie się uroczystość beatyfikacji zamordowanego przez niemieckich narodowych socjalistów księdza Maxa Josepha Metzgera (1887-1944). W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Więcej ...

W świecie odruchów warunkowych

2024-11-15 18:30

Adobe Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...