Reklama

Dzień Kultury Chrześcijańskiej w Grodzisku

Bo granie i śpiewanie to moje powołanie

Niedziela podlaska 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia spotykamy się z obojętnością ludzi na sprawy drugiego człowieka, ignorancją, pesymizmem. Narzekamy, że inni nie robią nic, aby świat był lepszy, bardziej ludzki, ale czy my sami robimy coś, by zmienić choćby odrobinę rzeczywistość, w której żyjemy?
W małej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku k. Siemiatycz z inicjatywy młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 15 lutego br. został zorganizowany Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Do realizacji projektu bardzo chętnie włączyły się katechetki prowadzące Koło Misyjne. W programie Dnia znalazły się Msza św., Przegląd Piosenki Religijnej oraz dyskoteka.
Wspólna Eucharystia stanowiła punkt wprowadzający do obchodów Dnia Kultury Chrześcijańskiej. W jej prowadzenie zaangażowały się dzieci i młodzież. Po Mszy św. wszyscy zainteresowani wierni zgromadzili się w świetlicy gminnej na IV Przeglądzie Piosenki Religijnej. Uczestnicy przeglądu musieli starannie przygotować się do występu. Zadanie nie było łatwe, gdyż każdy wykonawca przeszedł przez etap eliminacji (5 lutego). Specjalnie jury oceniało prezentowane przez dzieci utwory i wybierało jeden spośród dwóch. Stanowiło to przepustkę na koncert galowy Przeglądu. Młodzi artyści śpiewali piosenki religijne w czterech kategoriach wiekowych i piątej - przeznaczonej dla grup muzycznych. Na tym etapie zadaniem jury było wyłonienie najlepiej wykonanej piosenki w każdej z kategorii. W skład jury weszli: przewodniczący - Mariusz Obrycki, Antoni Tymiński - wójt gminy Grodzisk, proboszcz, ks. Henryk Filipowicz, Joanna Jaszczołt oraz Mariusz Kosiński - członek KSM.
Po naradach jury wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali: w kategorii I - Ania Piotrowska z piosenką Oto jest dzień i Bartłomiej Kobus z piosenką Ani brat mój, ani siostra; w kategorii II - Karolina Plichta z piosenką Boża radość; w kategorii III - Dominika Krajeńska z piosenką Kocham Twoją wolę; w kategorii IV - Katarzyna Morzy z piosenką Słoneczne reggae; w kategorii V - duet: Sylwia Jaszczuk i Anna Smorczewska za wykonanie piosenki Pioseneczka oraz schola parafialna z utworem Uwielbiajcie Pana. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i słodkości - ufundowane przez Ireneusza Łukowskiego, właściciela sieci sklepów „Irex - pol”. Osoby wyróżnione dodatkowo otrzymały płyty CD z muzyką chrześcijańską, sponsorowane przez Bank Spółdzielczy w Grodzisku. Każdy z wykonawców dostał również bilet na jednodniową wycieczkę do Białowieży, ufundowaną przez Urząd Gminy w Grodzisku.
W trakcie obrad jury organizatorzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników i publiczności. Było to możliwe dzięki hojności państwa Hecold - właścicieli piekarni „Witek” i państwa Zieleniewskich - właścicieli sklepów „MiniMaxx”.
Dodatkową atrakcją Przeglądu, jak się okazało po reakcji publiczności - dużą, były pozakonkursowe występy scholi parafialnej oraz zespołu muzycznego złożonego z członków KSM. Ich granie, śpiewanie i tańczenie poderwało publiczność do wspólnego wielbienia Pana muzyką.
Po przeglądzie odbyła się dyskoteka, która stanowiła ostatni punkt programu Dnia Kultury Chrześcijańskiej. W rytmach muzyki wspólnie bawiły się dzieci, młodzież oraz dorośli. W takiej wspólnotowej atmosferze czas upłynął szybko i beztrosko.
Zorganizowany w Grodzisku Dzień Kultury Chrześcijańskiej pozwolił na spędzenie niedzieli w rodzinnej atmosferze, z Bogiem w centrum. Oderwał ludzi od zwykłej codzienności, wypełnionej telewizją i komputerem. Ów dzień ukazał, że chrześcijanin to człowiek religijny, kulturalny i radosny!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siemoniak straszy: Policja i Straż Graniczna mają wytyczne, żeby w sprawie patroli obywatelskich działać twardo

2025-07-07 20:12
Tomasz Siemoniak

PAP/Albert Zawada

Tomasz Siemoniak

Od poniedziałku przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej, gdzie osoby postronne nie mają dostępu - poinformował w rozmowie z redakcjami PAP, DPA, AFP i BNS szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Policja i SG mają wytyczne, żeby w sprawie tzw. patroli obywatelskich działać twardo - dodał.

Więcej ...

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie