Reklama

Dzieła Matki Teresy z Kalkuty

Niedziela rzeszowska 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Symbolem ofiarnej miłości i miłosierdzia świadczonego bezinteresownie głodnym, bezdomnym, chorym i niechcianym ludziom jest Matka Teresa z Kalkuty. Jej dzieło i duchowość były przedmiotem sesji pt. Matki Teresy z Kalkuty - dzieło miłosierdzia zorganizowanej 27 lutego br. przez oddział Caritas w Jaśle i Miejską Bibliotekę Publiczną. Bp Kazimierz Górny w liście gratulacyjnym odczytanym przez ks. dr. J. Cebulaka napisał, że sesja „jest odpowiedzią na współczesne wołanie o miłosierdzie i troskę o najbardziej potrzebujących”.
Ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawił referat nt. Dzieło błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Matka Teresa, wówczas loretanka, jadąc 10 września 1946 r. pociągiem na rekolekcje do klasztoru w Darjeeling usłyszała głos Boży wzywający ją do opuszczenia murów klasztornych. Czuła, że Bóg chciał, aby była biedna i miłowała Go w postaci najbiedniejszej z biednych. Dopiero w sierpniu 1948 r. opuściła mury klasztorne i znalazła się sama na ulicy, bez pieniędzy, bez mieszkania. Po ukończeniu czteromiesięcznego kursu pielęgniarskiego wróciła do Kalkuty tuż przed Bożym Narodzeniem i w pobliżu śmietnika slamsów Moti Jheel zgromadziła pierwszych pięciu uczniów. W 1950 r. Stolica Apostolska zaaprobowała Zgromadzenie Misjonarek Miłości na prawach diecezjalnych, od 1965 r. po zatwierdzeniu papieskim decretum laudis rozpoczęła się wielka ekspansja misyjna dzieła Matki Teresy.
Powstały szkoły, przychodnie lekarskie, dom dla umierających, dom dla dzieci niechcianych oraz wioska dla trędowatych. Obecnie zgromadzenie liczy ok. 5000 sióstr w 560 domach rozsianych w 119 krajach świata. Matka Teresa założyła cztery inne wspólnoty życia konsekrowanego, a także powołała do istnienia różnego rodzaju stowarzyszenia i instytuty.
Dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego bł. J. S. Pelczara ks. dr Andrzej Garbarz omówił funkcjonowanie domów Matki Teresy z Kalkuty. Pierwszy powstał w Kalkucie w 1952 r., był to Dom Umierających, umieszczony w dzielnicy Kalighat, tuż obok świątyni hinduskiej bogini Kali. Matka Teresa napisała: „W Nirmal Hriday nikt nie umarł w depresji, wyobcowany, bez pożywienia, bez miłości”. Kolejno powstał Dom Dziecka - miejsce „radośnie chaotyczne”. Cechą charakterystyczną domów jest praktyka umieszczania plakatów edukacyjnych, np. drzewo użalania się nad sobą (bez liści, uschłe) oraz drzewo samorealizacji (piękne, zielone).
Matka Teresa przybywała do Polski kilka razy, pierwszy dom sióstr Misjonarek Miłości powstał w Zaborowie pod Warszawą w 1983 r. Matka Teresa nie zgadzała się, aby jej zakon został zaklasyfikowany do dział charytatywnych związanych z opieką nad chorymi czy też do instytucji humanitarnych. Mówiła: „Nie jesteśmy opieką społeczną. My staramy się prowadzić życie kontemplacyjne. Kontemplujemy Jezusa w Eucharystii i w człowieku ubogim, porzuconym przez wszystkich”.
Ks. John Karondukadavil ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Franciszka Salezego, doktorant rzymskiego Angelicum, przedstawił duchowość bł. Matki Teresy.(na język polski tłumaczył ks. dr A. Garbarz). Ks. John powiedział: „Wielu z nas zna Matkę Teresę z jej dzieł, ale ja spotkałem się z nią osiem razy poprzez moją pracę, jako seminarzysta i rekolekcjonista. Zrozumiałem, że są dwa zasadnicze rysy jej duchowości”. Duchowość Matki Teresy oparta jest o życiowe doświadczenie. W jej własnym życiu, jak też w zewnętrznej działalności niezwykle ważni są :najbiedniejsi z biednych, Matka Boża i Jezus Ukrzyżowany. Te trzy idee i w takim właśnie porządku kształtują jej pedagogikę. Drugi wyznacznik jej duchowości to dążenie do zaspokojenia pragnienia Jezusa dla zbawienia świata i uświęcenia najbiedniejszych z biednych oparte na fragmentach z Nowego Testamentu „Ja pragnę” (por. J 19, 28) i „Zrobiłeś to dla mnie”(por. Mt 25, 40). Duchowość bł. Matki Teresy to nic innego, jak duchowość miłosierdzia w praktyce.
Pomysłodawca sesji ks. Marian Putyra, podsumowując referaty, powiedział: „Przesłaniem Kościoła nie jest działalność charytatywna, ale głoszenie Ewangelii i dzieła Chrystusa. Przekazywanie dzieła Bożego bez uczynków miłosierdzia nie ma sensu(...), siła dzieł Matki Teresy tkwi w Chrystusie”.
Z okazji sesji przygotowano wystawę Matki Teresy z Kalkuty - dzieło miłości bliźniego.

Organizatorzy dziękują za pomoc Dyrekcji i Pracownikom Jasielskiego Domu Kultury, A. i S. Zającom, ks. dr. A. Garbarzowi, A. Czyżowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chińscy katolicy mają dwie nowe świątynie

2025-05-16 16:19
Madonna z Sheshan

Vatican News

Madonna z Sheshan

Dwie nowe świątynie katolickie otwarto w Chinach na początku maja. Agencja Fides informuje, że biskup Hankou-Wuhan, Franciszek Cui Qingqi, dokonał 10 maja konsekracji kościoła Chrystusa Króla w mieście Xiaogan. Tego samego dnia biskup Taiyuan, Paweł Meng Ningyou, poświęcił inny kościół w Guzhai.

Więcej ...

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro otrzyma papież Leon XIV

2025-05-17 13:11
Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Więcej ...

Pierwszy obraz Leona XIV

2025-05-17 12:12

Vatican Media

Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...