Reklama

Wierny sługa ewangelizacji misyjnej

Niedziela włocławska 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W marcu br. przypada 20. rocznica śmierci wybitnego kapłani misjonarza - o. Czesława Białka, jezuity, którego życie naznaczone było wielkim cierpieniem. Ks. Cz. Białek wspaniale rozwijał dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego, nie szczędził sił i zdrowia w służbie ludowi Bożemu, zarówno na ambonie, którą pod koniec jego życia stał się wózek inwalidzki, jak również w prężnej akcji charytatywnej. Był też wielkim obrońcą życia nienarodzonych.
Kapłan ten doskonale odpowiedział na słowa Jezusa: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść” (por. Mt 25, 35), „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25, 40). Sercem ogarniał ludzi żyjących w krajach Trzeciego Świata, a zwłaszcza Afryki. Sam doświadczyłem jego dobroci.
Pamiętam ks. Białka z lat 70. ubiegłego stulecia: prowadził rekolekcje wielkopostne w parafii św. Gotarda „na Rypinku” w Kaliszu, gdzie przez 3 lata pracowałem jako jego wikariusz. I to chyba pod wpływem jego osobowości postanowiłem wyjechać na misje do Afryki.
Ks. Czesław Białek urodził się w 1920 r. W czasie II wojny światowej jako kleryk współorganizował ucieczkę Żydów z getta w Nowym Sączu, gdzie po dziś dzień znajduje się Kolegium Jezuickie. Podczas powstania warszawskiego walczył na Woli (ps. „Kordecki”). Był ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W latach represji stalinowskich trzykrotnie skazany na więzienie, otrzymał łączną karę osiem i pół roku pozbawienia wolności. W 1956 r. (po tzw. odwilży październikowej) założył Tymczasowy Komitet Pomocy Więźniom Politycznym. Gdy władze państwowe odmówiły zarejestrowania tej organizacji, wysyłał potrzebującym paczki jako osoba prywatna. W 1971 r. amputowano mu lewą nogę, przy czym nastąpiło porażenie nogi prawej. Jako inwalida na wózku rozwinął działalność na rzecz narodów Trzeciego Świata. Z pomocą wolontariuszy wysyłał wielotonowe transporty darów do różnych krajów. W 1973 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obronił pracę doktorską z antropologii nt. Typy konstytucjonalne wśród młodzieży wielkopolskiej w okresie dojrzewania. W 1978 r. odbył pamiętną podróż do Zambii, gdzie spotkał się ze swoim przyjacielem, również jezuitą, abp. Adamem Kozłowieckim (obecnie emerytowanym kardynałem).
W maju 1979 r. przyjechałem z moim kolegą ks. Janem Wójcikiem do Zambii na misje i już przed Bożym Narodzeniem otrzymałem 20 dziesięciokilogramowych paczek - piękny prezent na gwiazdkę dla ludności afrykańskiej, a zwłaszcza dla dzieci. Bez mała przez cały miesiąc przychodziły do naszego domu misyjnego w Kayambi, otrzymując lekarstwa, odzież, buty, kredki, różańce... Wysyłkę zorganizował ks. Cz. Białek, wcześniej uzyskawszy od władz zezwolenie na tę akcję. W następnym roku, również na święta Bożego Narodzenia, otrzymałem dary dla moich parafian, tym razem było to 10 paczek z odzieżą, lekarstwami i zabawkami oraz z kuponami materiału, z którego s. Amalia Rolando (Włoszka) poleciła uszyć sukieneczki dla dziewczynek.
W czasie stanu wojennego ks. Cz. Białek spieszył z pomocą prześladowanym. Odwiedzał internowanych, m.in. w Gołdapi odwiedził uwięzione kobiety, działaczki NSZZ „Solidarność”. Zaangażowany był w działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Pomagał w wysyłce literatury religijnej do ZSRR. Oprócz licznych artykułów i kazań opublikował pracę Jezuici polscy w misji zambijskiej, która ukazała się drukiem w 1980 r.
Niech temu szlachetnemu Kapłanowi za jego gorliwość, wierność Bogu, służbę ludowi Bożemu, zwłaszcza wszystkim biednym i potrzebującym, Stwórca stukrotnie wynagrodzi w wieczności. Dla nas niech pozostanie jako świetlany przykład do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

Adobe Stock

Więcej ...

Arcydzieła malarstwa wystawione w Rzymie

2025-04-29 21:17

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Rok Święty 2025 jest wielkim wydarzeniem duchowych, ale jego organizatorzy zadbali, by miał również wymiar kulturalny. W Rzymie organizowany jest cykl wystaw zatytułowany „Otwarte niebiosa” – odbyły się już wystawy ikon oraz obrazów Marca Chagalla i Salvadora Dalí.

Więcej ...

Wiceszef MON: jesienią do każdego polskiego domu trafi "Poradnik bezpieczeństwa"

2025-04-30 21:24

pixabay.com

Wiceszef MON Cezary Tomczyk (KO) poinformował, że jesienią do każdego polskiego domu trafi "Poradnik bezpieczeństwa". Wskazał, że publikacja będzie mieć formę książeczki i dotyczyć nie tylko zagrożeń militarnych, ale zagrożeń w ogóle.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Jakim światłem świecę wobec innych?

Wiara

Jakim światłem świecę wobec innych?

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...