Reklama

Od boiska do ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy miał 12 lat, spotkał ks. Jana Bosko. Tym kimś był św. Dominik Savio. Wypowiedział kiedyś takie słowa: „Nasza świętość polega na wielkiej wesołości...”. Jan Bosko, wspaniały wychowawca młodzieży, mówił: „Ludzie nogami stąpają po ziemi, a sercem mieszkają w niebie...”. Te słowa stały się mottem w pracy z chłopcami w parafii św. Jerzego w Biłgoraju. Ministranci, których jest 72 w naszej parafii, mają spotkania w dwóch grupach: młodsi i starsi. Spotykamy się systematycznie w każdy poniedziałek na spotkaniach formacyjnych. Ostatnio wraz z chłopcami omawialiśmy życiorys św. Dominika Savio, który pozwolił nam odkryć, na czym polega prawdziwa świętość. Ministranci wypisali sobie cztery postanowienia, które w dniu Pierwszej Komunii św. postanowił sobie św. Dominik. Myślę, że są one dobrą propozycją dla nas na Wielki Post i na całe nasze życie. Oto one:
- będę się często spowiadał i przyjmował Komunię św.;
- będę święcił dni świąteczne;
- moi przyjaciele to Jezus i Maryja;
- raczej umrzeć, niż zgrzeszyć.
Ministranci starają się dobrze łączyć swoje życie w domu i szkole ze służbą przy ołtarzu. Pojawił się pomysł, aby utworzyć sekcję sportową wśród ministrantów. Tak powstały dwie drużyny sportowe: młodsi „Savio” i starsi „Jeżyki”. Ministranci dużo trenują, korzystają z sali, gdzie się spotykamy, aby i tam uczyć się, jak się dobrze zachować i jak prawdziwie radować.
14 lutego, na rozpoczęcie ferii, chłopcy rozegrali III Turniej Piłki Nożnej Halowej w Biłgoraju, w dwóch kategoriach. W kategorii klas III-IV zgłosiły się cztery drużyny z parafii: św. Jerzego z Biłgoraja, Soli, Trzęsin i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Biłgoraja. Do rywalizacji w kategorii klas V-VI zgłosiło się osiem drużyn z parafii: św. Jerzego z Biłgoraja, Soli, Korytkowa Dużego, Bidaczowa, Ciosmów, Trzęsin, Frampola, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Biłgoraja. W obu kategoriach zwyciężyli ministranci z parafii św. Jerzego, zdobywając puchar dla parafii, podobnie jak w zeszłym roku. Drugie miejsce w kategorii klas III-IV zajęli ministranci z Trzęsin, a trzecie z Soli. W kategorii V-VI klasy drugie miejsce zajęli ministranci z Frampola, trzecie Bidaczów.
Największym sukcesem dla naszych chłopców było zwycięstwo w I Diecezjalnym Turnieju Piłki Nożnej Halowej w Tyszowcach jesienią ubiegłego roku o puchar Księdza Biskupa. Chłopcy zajęli pierwsze miejsce.
Chcielibyśmy się też podzielić z czytelnikami naszym pomysłem. Ministranci zaproponowali, aby na koszulkach zamiast własnych nazwisk pojawiły się imiona postaci ze Starego Testamentu, np.: Jonatan, Gedeon, Samson itd. Chłopcy mieli za zadanie odszukać w Piśmie Świętym historię tych postaci, a następnie przedstawić ją na spotkaniu ministranckim.
Chciałbym podziękować rodzicom za pomoc w pracy z ministrantami, naszym sponsorom za zakup strojów do służby przy ołtarzu i strojów sportowych. Nasza parafia posiada stronę internetową www.swjerzy.lbl.pl.
„Być czasem dobrym to łatwe. Ale być dobrym na co dzień to trudne...” - mówił św. Dominik. Tego uczymy się w szkole - bycia ministrantem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

Więcej ...

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Więcej ...

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03
Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Niedziela Małopolska

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!