Reklama

W prasie i na antenie

Korzystna inwestycja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do jednego z ostatnich numerów Niedzieli dołączyliśmy tekst Rachunku sumienia. Chcemy pomóc naszym Czytelnikom i wiernym w przygotowaniu się do spowiedzi wielkopostnej. Refleksja nad sobą, chociaż od czasu do czasu, jest nam bardzo potrzebna. Z doświadczenia wiem, że wielu wiernych głęboko przeżywa rekolekcje wielkopostne w parafii, a niektórzy w różnych grupach gromadzą się na tzw. rekolekcjach zamkniętych. Podczas każdych rekolekcji przewidziana jest spowiedź, a nauki rekolekcyjne zmierzają do dobrego przygotowania się do niej. Spowiedź ma, oczywiście, walor sakramentalny, w niej bowiem następuje odpuszczenie grzechów mocą samego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ale spowiedź ma także walor wychowawczy. Chodzi o to, że człowiek, który chce prowadzić godne, uczciwe życie, powinien zastanawiać się nad sobą, poddawać swoje życie ocenie w świetle nauki ewangelicznej, a tym samym pracować nad swoim sumieniem. Pamiętamy słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego w Skoczowie, które często przytaczam, że Polsce bardzo potrzebni są ludzie sumienia. Myślę, że trzeba by tę myśl jeszcze poszerzyć i powiedzieć, że Kościołowi i światu potrzebni są ludzie sumienia, tzn. ludzie, którzy żyją według przykazań Bożych, którzy kierują się zasadami prawa naturalnego, zasadami dobra samego w sobie, które mówią: „Czyń dobro, a unikaj zła”.
Ale chrześcijanin powinien kierować się nie tylko zasadami prawa naturalnego. Chrześcijanin ma kierować się Dekalogiem. Dlatego w każdym opracowanym dla potrzeb wiernych Rachunku sumienia zamieszczone są pytania szczegółowe, które mają pomóc chrześcijaninowi odpowiedzieć sobie na pytanie zasadnicze: Jakim jestem wyznawcą Chrystusa? Te pytania wydają się niekiedy bardzo osobiste, wolelibyśmy być może bardziej ogólnie mówić o swojej sytuacji wewnętrznej, o swoim sumieniu, tymczasem w żadnej dziedzinie życia chrześcijanina nie może być mowy o taryfie ulgowej. Kościół przypomina nam także, że należy podejmować dzieła pokutne, mające na celu zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy Panu Bogu i bliźniemu.
Sprawą nie do przecenienia jest formacja sumienia. Sumienia, które odnosi się zarówno do życia indywidualnego człowieka, jak i do jego życia społecznego. Bo w rzeczywistości to, jacy jesteśmy, czyli to, co uważamy za sprawy bardzo osobiste, ma przełożenie na życie społeczne. Dlatego rachunek sumienia musi mieć także wymiar ogólnoludzki, ogólnospołeczny. Gdy słuchamy informacji o kolejnych nadużyciach, malwersacjach, korupcji, gdy dowiadujemy się, że wielu ludzi po prostu rozkradło Polskę, rozkradło majątek narodowy, zniszczyło tak wiele - to dopiero widzimy, co znaczy ta papieska troska o sumienie człowieka, jak ważny jest rachunek sumienia, który co jakiś czas trzeba czynić, jak ważny jest żal za grzechy, zadośćuczynienie za nie i mocne postanowienie poprawy. Widzimy bowiem, ile niefrasobliwość jednych kosztuje pozostałych. Naród cierpi biedę i niesprawiedliwość.
Sprawa sumienia człowieka, sprawa nawrócenia, pokuty i wynagradzania za wyrządzone krzywdy dotyczy wszystkich ludzi. Dlatego Kościół prosi, byśmy wszyscy teraz, w okresie Wielkiego Postu zastanowili się nad swoim postępowaniem. Byśmy rozejrzeli się dokoła siebie i pomyśleli, ile z tej biedy, której tyle wokół nas, można było uniknąć, na ile ją jeszcze teraz można zmniejszyć, jeśli obudzimy się z grzesznego snu i weźmiemy pod uwagę wskazówki Ewangelii. Bądźmy pewni, że uczciwość wewnętrzna, życzliwe nastawienie do brata i czynienie dobra się opłaca - „miarą dobrą, ubitą, utrzęsioną (...) odmierzą wam...” - mówi Pismo Święte (por. Łk 6, 38). I tą właśnie ekonomią trzeba się kierować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Więcej ...

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Więcej ...

Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój

2025-04-06 12:28

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami