Reklama

Odpowiedzialność wiernych świeckich za Kościół lokalny i powszechny (3)

Niedziela przemyska 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest jeszcze jeden ważny aspekt życia i misji świeckich: możliwość i potrzeba stałego wzrostu, co jest zasadniczym wymogiem życia.
Nie można stawiać wymagań świeckim - i to tak trudnych zadań - bez troski o ich integralną i stałą formację. Formacja ta powinna „znaleźć się wśród zadań priorytetowych diecezji i wejść do programów duszpasterskich” (ChL 57).
Celem podstawowym tej formacji jest odkrywanie własnego powołania, odkrywanie konkretnej woli Bożej odnoszącej się do swego życia, gotowość wsłuchiwania się w Słowo Boże i naukę Kościoła, modlitwa, kierownictwo duchowe, etc.
Skuteczna formacja powinna być wszechstronna, integralna:
- obejmująca wiarę;
- obejmująca duchowość;
- wprowadzająca w społeczną naukę Kościoła;
- powinna rozwijać ludzkie wartości świeckich (kwalifikacje zawodowe, cnoty społeczne, uczciwość, szczerość, uprzejmość itp.
Kościół za czasów Jana Pawła II nieustannie dopomina się o aktywną postawę świeckich katolików. Nie ma wprost dokumentu, aby Papież nie budził tych, którzy są nadzieją na ożywienie Kościoła.
„Trzeba przygotować katolików świeckich, aby oddawali się dziełu wychowania jako ich prawdziwej i właściwej misji kościelnej...”.
Ojcowie synodalni skierowali słowa uznania i zachęty do tych wszystkich świeckich, mężczyzn i kobiet, którzy w duchu obywatelskim i chrześcijańskim prowadzą pracę wychowawczą w szkołach i instytutach formacyjnych. Zwrócili także uwagę na pilną potrzebę tego, aby w szkołach katolickich i niekatolickich nauczyciele i profesorowie dawali powszechne świadectwo Ewangelii poprzez przykład własnego życia, kompetencję i uczciwość zawodową...” (ChL 62).
Można spróbować dokonać podsumowania powyższych refleksji na temat odpowiedzialności wiernych za Kościół, która jest odpowiedzialnością za własną wiarę i będące jej odbiciem własne życie.
Poznanie wiary jest procesem stałym i obejmuje całe życie i wszelkie jego relacje do Boga, Kościoła i świata, w którym żyjemy.
Chrześcijanin utożsamia się z Kościołem i stara się utożsamić z wszystkimi zbawczymi zadaniami. Czyni to jednak jako świecki, napełniając łaską Pana powierzony mu „skrawek” świata.
Odpowiedzialność świeckich chrześcijan wiąże się przede wszystkim z ich znajomością Kościoła jako żywego organizmu, w którym działają ludzie, ale żyje i działa Duch Święty pozwalający nam wspólnie kontynuować dzieło Jezusa Chrystusa w czasie.
Odpowiedzialny chrześcijanin zna wartość jedności Kościoła i nigdy nie dopuści do promowania podziałów. Jego troska o jedność w parafii, w rodzinie, diecezji przenosi się na budowanie jedności między innymi Kościołami, ale przy świadomości, że „ekumenizm nie ma nic wspólnego z prozelityzmem” (Jan Paweł II, Ecclesia in Europa, 32).
Katolik odpowiedzialny jest człowiekiem nieustannej formacji wiary i żyje świadomością o potrzebie stałego dojrzewania w wierze, dojrzewania do coraz pełniejszej odpowiedzialności za misje na całym świecie, ale też odpowiedzialności za własną parafię, za jej życie Ewangelią, za formowaną opinię Kościoła w środkach społecznego przekazu i za wszystkie wydarzenia dotyczące wspólnoty wierzących.

Wnioski i sugestie

Niedawno w jednym z warszawskich środowisk inteligenckich przeprowadzono dyskusję na temat dojrzałości człowieka oraz cech człowieka dojrzałej wiary. Rozmówcy zwrócili uwagę na to, że człowiek dojrzały:
- umie rozróżnić to, co ważne, od tego, co drugorzędne (post w Wigilię Bożego narodzenia „ważniejszy” od obowiązku Mszy św. w niedzielę);
- w życiu widzi nie tylko prawa, ale i obowiązki (nie tylko wolność, ale i odpowiedzialność);
- nie boi się trudności, które przyjmuje widząc w nich etap życiowy (twórcza rola „krzyża” doznanego od ludzi lub dopuszczonego przez Pana Boga);
- człowiek dojrzałej wiary traktuje codzienne życie jako powołanie, nie czyni rozdziału między sprawami prywatnymi i publicznymi, świeckimi i religijnymi (por. Więź XII, 2003).
Może warto na koniec postawić pytanie do refleksji o to, jakie przemiany zaszły w religijności środowiska, które z nich budzą nadzieje, a jakie obawy, jak wygląda świadomość odpowiedzialności za wiarę w naszych parafiach i w archidiecezji:
1. Czy katecheza dzieci, młodzieży, studentów pełni swą rolę?
2. Księża, siostry zakonne i katecheci świeccy - jacy są w relacji do wiary, czy formują wiarę wśród katechizowanych i w środowisku, czy tylko katechizują? Czy formują siebie?
3. Katecheza dorosłych w naszej archidiecezji:
- co się realizuje?
- co powinniśmy zrobić?
- co możemy zrobić już w najbliższym okresie?
4. Szkoła - nauczyciele - środowisko
- czy stan formacji człowieka wiary jutra jest zdrowy?
- na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
- co można zrobić?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania