Reklama

Diecezjalny finał XIV Olimpiady Teologii Katolickiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Niedziela przemyska 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się drugi etap (diecezjalny) XIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 72 uczniów z 22 szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji przemyskiej.
Eliminacje diecezjalne rozpoczęły się liturgią Słowa w kaplicy Instytutu Teologicznego, której przewodniczył bp Adam Szal. Ksiądz Biskup gratulując młodym udziału w Olimpiadzie, wyraził przekonanie, że pogłębianie wiedzy z zakresu teologii przyczyniać się będzie do wzrostu ich jedności z Chrystusem i Kościołem.
Tegoroczna Olimpiada odbywa się pod hasłem Jan Paweł II - Apostoł jedności. Stawia sobie za cel uczczenie 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka oraz ukazanie jego troski o jedność między narodami, kulturami, wyznawcami różnych religii a przede wszystkim między chrześcijanami.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przygotowując się do Olimpiady zapoznali się z następującą literaturą: Dzieje Apostolskie; Katechizm Kościoła Katolickiego; Być chrześcijaninem dziś. Teologia dla szkół średnich; Jan Paweł II. Encyklika Ut unum sint (nr 1-76); Jan Paweł II. Adhortacja apostolska Ecclesia in Europa; Jan Paweł II. Przekroczyć próg nadziei; Jan Paweł II. Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 VI 1979. W: Dokumenty nauki Społecznej Kościoła; Jan Paweł II. Homilia podczas Mszy św. w Gnieźnie 3 VI 1997. W: Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki. Przemówienia z Pielgrzymki Apostolskiej Ojca Świętego do Polski w 1997 r.; Jan Paweł II. List apostolski Novo millennio ineunte.
Na podstawie wyżej wymienionej literatury został opracowany test, który wypełniali uczestnicy Olimpiady. Maksymalnie można było uzyskać 72 punkty. Najlepszą okazała się uczennica czwartej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Sanoku Kinga Rodkiewicz, która zdobyła 69 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Stanisławski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Leżajsku, a na trzecim Natalia Tenus z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku. Wszyscy uczestnicy eliminacji diecezjalnych otrzymali upominki książkowe.
Wymienione najlepsze trzy osoby zostały skierowane na finał ogólnopolski, który odbędzie się w dniach 26-28 marca br. w Elblągu. Najlepsi w finale ogólnopolskim (16 osób) otrzymają indeksy. I tak 10 laureatów - przyjęcie bez egzaminów wstępnych na teologię, filozofię, pedagogikę lub międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilku laureatów - przyjęcie bez egzaminów wstępnych na Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz jeden laureat - przyjęcie bez egzaminów wstępnych na pedagogikę w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie (laureaci mogą korzystać ze swoich uprawnień tylko raz, to jest w roku uzyskania świadectwa dojrzałości). Dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego - przewidziano pamiątkowe dyplomy i upominki.
Wydział Nauki Katolickiej organizator etapu diecezjalnego XIV Olimpiady Teologii Katolickiej gratuluje wszystkim uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy troszcząc się o rozwój własnej wiary, brali udział w etapie szkolnym i diecezjalnym Olimpiady. „Wszyscy odnieśliście zwycięstwo - powiedział bp. Adam - gdyż stawiacie sobie wymagania, troszczycie się o swój rozwój i nie poprzestajecie na minimalizmie”.
Wyrażamy uznanie dla pracy katechetów, którzy doceniają wartość olimpiad z wiedzy religijnej i zachęcają swych uczniów do brania w nich udziału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj