Reklama

Zanim Twoje dziecko przystąpi do I Komunii św. (2)

Modlitewnik

Niedziela podlaska 13/2004

Obrzęd wręczenia i poświęcenia modlitewników (książeczek do nabożeństwa) w trakcie przygotowań do I Komunii św. może mieć miejsce podczas Mszy św. lub stanowić oddzielne nabożeństwo. Za tą drugą formą przemawia przede wszystkim to, że dzieci nie byłyby w stanie przeżyć całej Mszy św. (z dodatkowymi elementami) w odpowiednim skupieniu i z należytą uwagą; Msza św. trwałaby wtedy zbyt długo (ze względu na sam obrzęd wręczenia modlitewników, próbę praktycznego ich zastosowania, homilię czy katechezę do dzieci i oddzielne słowo do rodziców). Organizując nabożeństwo należy zadbać o to, aby wszystkie dzieci miały miejsca siedzące i aby dobrze widziały i słyszały kapłana prowadzącego nabożeństwo. Ważnym elementem nabożeństwa są śpiewy. Należy dobrać tak pieśni, aby wszystkie dzieci mogły włączyć się poprzez śpiew do wspólnej modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo winno rozpocząć się wspólnym śpiewem, znakiem Krzyża Świętego i pozdrowieniem (jak we Mszy św.). Prowadzący wita przybyłe dzieci, ich rodziców i wszystkich zgromadzonych. Następnie przypomina cel nabożeństwa: wręczenie i poświęcenie książeczek oraz ukazanie znaczenia modlitwy w życiu chrześcijanina. Po tym wstępie następuje czytanie fragmentu Ewangelii (np. Łk 11, 1-5 lub Łk 11, 9-13 lub Łk 18, 1-8). W krótkiej homilii należy zwrócić uwagę na to, że to sam Zbawiciel wzywa nas do modlitwy i uczy nas słowem i czynem, jak mamy się modlić. W przypadku dzieci - wielką pomocą w codziennej modlitwie stać się może książeczka do nabożeństwa. Umiejętne korzystanie z książeczki do nabożeństwa ułatwi też właściwe przeżywanie spotkania z Chrystusem poprzez Eucharystię i sakrament pokuty. W zakończeniu homilii powinna znaleźć się zachęta do tego, by dzieci szanowały swoje modlitewniki i jak najczęściej z nich korzystały.
Po homilii dzieci podchodzą do kapłana prowadzącego nabożeństwo i otrzymują od niego modlitewniki. Jeśli jest większa grupa dzieci warto w tym momencie zaśpiewać jakąś pieśń (dobrze znaną dzieciom i rodzicom) - pozwoli to uniknąć hałasu. Dzieci na pewno będą od razu przeglądać otrzymane książeczki i rozmawiać ze sobą na ich temat. Należy im na to pozwolić, jednak musi to trwać bardzo krótko, aby nie zatracić modlitewnej atmosfery spotkania.
Gdy dzieci wyciszą się kapłan święci modlitewniki (Służba Boża w Diecezji Drohiczyńskiej, Drohiczyn 1996, s. 353). W czasie modlitwy i pokropienia wodą święconą dzieci podnoszą modlitewniki do góry. Kolejnym elementem nabożeństwa jest wspólna modlitwa z wykorzystaniem modlitewnika. Kapłan podaje dzieciom, gdzie mają otworzyć książeczki, i po chwili następuje wspólna modlitwa (np. akt wiary, nadziei, miłości i żalu).
Przed zakończeniem nabożeństwa można udzielić Komunię św. rodzicom i innym osobom obecnym w kościele. W słowie końcowym skierowanym do rodziców należy zwrócić uwagę na to, że przede wszystkim od rodziców będzie zależało to, jak dzieci będą korzystały z modlitewników, i na jakim poziomie będzie ich życie modlitewne. Koniecznie trzeba przypomnieć, że najistotniejszym elementem przygotowania do I Komunii św. jest systematyczny, pełen zaangażowania ze strony dziecka i poparty przykładem rodziców, udział w niedzielnej Mszy św.
Nabożeństwo kończy się błogosławieństwem. Może przybrać ono formę modlitwy nad wiernymi (Mszał Rzymski Dla Diecezji Polskich, Poznań 1986, s. 396* nr 16). Po błogosławieństwie następuje pieśń na zakończenie nabożeństwa. cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Toruńskiej

2024-12-18 14:56

Renata Czerwińska

W salce przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu odbyło się spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Toruńskiej.

Więcej ...

„Niedziela” na Boże Narodzenie i Nowy Rok

2024-12-18 14:20

red

Aż trzy dodatki oraz wydanie „Niedzieli” obszerniejsze o 16 stron

Więcej ...

Chcą odebrać immunitet Karolowi Nawrockiemu

2024-12-19 10:36
Karol Nawrocki

PAP/Artur Reszko

Karol Nawrocki

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w środę, że w ubiegłym tygodniu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Kościół

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Wiara

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN