Reklama

Rzeszowskie karmelitanki w sercu Kościoła

Niedziela rzeszowska 13/2004

19 marca br. - w uroczystość św. Józefa - mija 10 lat od erekcji klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Rzeszowie. Niech ten skromny jubileusz będzie okazją dla krótkiej prezentacji naszej wspólnoty i przybliżenia jej Czytelnikom „Niedzieli Południowej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze siostry przybyły do Rzeszowa w listopadzie 1993 r. na zaproszenie bp. Kazimierza Górnego. Przez pierwsze 5 lat mieszkałyśmy w budynku dawnej plebanii przy parafii Chrystusa Króla dzięki serdecznej gościnności kolejnych proboszczów: ks. inf. Józefa Sondeja i ks. prał. Stanisława Zycha. W tym czasie trwały starania administracyjne i prace przy budowie właściwego klasztoru. Znajduje się on na terenie parafii św. Józefa Kalasancjusza przy ul. Morgowej. W tym klasztorze rozpoczęłyśmy regularne życie zakonne, co nastąpiło 16 lipca 1999 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (uroczystość patronalną naszego Zakonu) po Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza.
Obecnie nasza wspólnota liczy 10 sióstr. Jesteśmy zakonem kontemplacyjnym ze ścisłą klauzurą papieską. Zgodnie z wolą naszej świętej reformatorki Teresy od Jezusa nasze konstytucje wyznaczają nam cel apostolski: „ukierunkowując modlitwy, praktykę samotności i całe życie Karmelitanek Bosych ku służbie Kościołowi” i wymagają: „oddania sprawie zbawienia dusz”. Dlatego też, choć nie jesteśmy zaangażowane w sprawy Kościoła w sposób czynny, wierzymy, że jesteśmy - zgodnie ze słowami naszej siostry św. Teresy od Dzieciątka Jezus - w samym jego sercu, a pragnieniem każdej z nas jest, by w tym sercu być miłością.
Aby nasze życie było twórcze, aby było świadomym oddaniem się Bogu i braciom, cała wspólnota i każda siostra musi wciąż na nowo odświeżać i pogłębiać w sobie prawdę o istocie naszego powołania, którą jest modlitwa za cały Kościół. Codziennie pomagają nam w tym liczne osoby, które pukają do naszej furty lub listownie proszą z wiarą o nasze wstawiennictwo u Boga w ich troskach i problemach. Znakiem jedności z wszystkimi wierzącymi jest liczny udział wiernych w liturgii sprawowanej w naszej kaplicy. Zwłaszcza w czasie niedzielnej Eucharystii jest ona wypełniona po brzegi, co jest dla nas wielką radością. Powodem do dziękczynienia składanego Bogu jest również zauważany przez nas w ostatnich latach wzrost zainteresowania szkaplerzem karmelitańskim. Wiele osób przyjmuje szkaplerz jako formę oddania swego życia Maryi i włącza się w ten sposób w naszą rodzinę zakonną oraz zyskuje udział w jej dobrach duchowych.
Integralną częścią naszego życia - oprócz modlitwy indywidualnej i wspólnotowej - jest praca. Nasze Konstytucje zalecają ją jako formę „naśladowania Chrystusa, który w Nazarecie pracował własnymi rękami”, jako „dzielenie losu z ubogimi”. Dlatego każda siostra zgodnie ze swymi zdolnościami i możliwościami angażuje się w powierzone jej przez wspólnotę obowiązki, oddając w ten sposób Bogu i bliźnim swój czas, talenty i siły.
Osoby, z którymi się spotykamy, widząc nasze oddzielenie od świata - również fizyczne przez mury i kraty - często stawiają pytania o przyczynę, o sens i cel takiej formy życia. Odpowiedź na te pytania zawsze pozostanie tajemnicą - również dla każdej z nas. Jednak próbując nieco uchylić zasłony tej tajemnicy, nie można patrzeć na nią z innej perspektywy niż perspektywa wiary. Ktoś, kto wierzy, że Bóg jest Kimś zupełnie Innym niż wszystko, co stworzone, że istnieje rzeczywistość nadprzyrodzona, niewidzialna dla oczu, a jednak konkretna i rządząca się prawami łaski i miłosierdzia, przyjmie z wiarą, iż w tej logice mniszki klauzurowe są kimś „użytecznym”. Dla niewierzącego natomiast nasze życie pozostanie absurdem. Być może jednak również ten fakt przybliża nas choć odrobinę do naszego Pana, który będąc Ukrzyżowanym, stał się „zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani (...) mocą Bożą i mądrością Bożą” (1 Kor 1, 23-24).
Po 10 latach istnienia naszego klasztoru mamy nadzieję, że jest i będzie ono owocne w łaski dla diecezji rzeszowskiej. Pragniemy w tym miejscu również podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wspierają nas i okazują nam swoją życzliwość. Przede wszystkim jednak składamy dziękczynienie Bogu i do tego dziękowania razem z nami zapraszamy czytelników Niedzieli Południowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst