Reklama

Jak nie rodzina, to co?

„Komunizm jako system skończył się już w Polsce, ale pozostały po nim rany i głębokie ślady w sercach ludzi oraz w odradzającym się społeczeństwie. Ludzie nie potrafią właściwie korzystać z wolności oraz demokracji, trzeba odnowić zniszczone wartości moralne. Leczenie deprawacji moralnej będzie trwało długie lata, dłużej niż naprawa gospodarki” - podkreślał w czasie spotkania w Czeladzi z doradcami życia rodzinnego bp Bogdan Wojtuś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deprawacje

Do pierwszoplanowych postkomunistycznych ran bp Wojtuś zaliczył skażenie ludzkich serc nienawiścią, oswojenie z nieuczciwością, okradanie jako wyrównanie strat i deprawacyjny wpływ na moralność pracy. Kolejnym skazą jest erozja ludzkiej inicjatywy i przedsiębiorczości, „bumelanctwo i brakoróbstwo”. W konsekwencji doprowadziło do życia w dwóch porządkach prywatnym i publicznym. Taki stan rzeczy Ksiądz Biskup nazywa schizofrenią moralno-religijną, gdy z jednej strony ludzie identyfikują się z Kościołem i potrzebą praktyk religijnych, a z drugiej strony akceptują decyzje i zapatrywania pozostające w głębokiej sprzeczności z chrześcijańskim światopoglądem.

Wyzwania dla Kościoła

Reklama

Ciągle rosnące zadania duszpasterskie wymagają od kapłanów przyjęcia postawy rozpalenia miłości pasterskiej, co wyraża się w gorliwym i odważnym poszukiwaniu ciągle nowych środków i metod apostolstwa. Biskup z Gniezna wskazał przy tym na duszpasterstwo nakierowane na wewnętrzną formację człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o formację prawego sumienia i odejście od duszpasterstwa wdrożeniowo-nakazowego. „Duszpasterstwo nakierowane na formację chrześcijańskiego sumienia zakłada najpierw pouczenie o ustanowionym przez Boga moralnym ładzie ludzkiego życia i postępowania” - tłumaczył prelegent. Organiczny charakter duszpasterstwa i odejście od duszpasterstwa akcyjno-imprezowego to następny element nowego programu duszpasterskiego. „Formacja, jeżeli ma przynieść pożądany skutek, musi być procesem stałym, zintegrowanym z wewnętrznym dynamizmem człowieka” - przekonywał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiedź na wezwanie

Podstawowym celem formacji katolików jest coraz pełniejsze odkrywanie przez nich własnego powołania i coraz większa gotowość do tego, by żyć nim w wypełnianiu własnej misji. „Musimy pamiętać, że to właśnie mnie Bóg wzywa, mnie posyła do pracy w swojej winnicy; mnie prosi, bym pracował dla przyjścia Jego Królestwa w dziejach. To osobiste powołanie i misja określa godność i odpowiedzialność każdego z katolików świeckich i stanowi środek ciężkości całego dzieła formacji. Jej celem jest bowiem pomoc w radosnym i pełnym wdzięczności rozpoznaniu owej godności oraz w wiernym i wspaniałomyślnym podjęciu tej odpowiedzialności” - podkreślał bp Wojtuś.
Rzeczą nieodzowną, zwłaszcza dla katolików świeckich w różny sposób zaangażowanych na polu społecznym i politycznym, jest dokładniejsza znajomość społecznej nauki Kościoła. „Trzeba jednak pamiętać, że społeczna nauka Kościoła dostosowuje się do specyficznych warunków czasu i miejsca. Duszpasterze mają więc prawo i obowiązek głoszenia zasad moralnych w odniesieniu do porządku społecznego. Natomiast wszyscy chrześcijanie mają obowiązek występowania w obronie ludzkich praw. Niemniej jednak tylko świeccy mogą aktywnie uczestniczyć w działalności partii politycznych” - mówił.

Duszpasterstwo rodzin

Duszpasterstwo rodzin jest posługą głęboko związaną z charyzmatem kapłańskim i dokonuje się w ramach zbawczego posłannictwa Kościoła. Ewangelizacja rodziny, o której dziś mówi się coraz więcej, domaga się od duszpasterstwa rodzin nieustannego i dostosowanego do czasów głoszenia Słowa Bożego. Domaga się stwarzania różnych okazji, by małżonkowie i rodzice mieli możność to słowo usłyszeć i przyjąć. „Okazji może być wiele: od specjalnych homilii przez konferencje, dni skupienia dla małżonków i rodziców, rekolekcje, aż do wspólnego czytania Pisma Świętego w kręgach rodzinnych, spotkania ze Słowem Bożym z okazji poświęcenia domów, spotkań rocznicowych w rodzinie i Bogu objawiającemu należy okazywać posłuszeństwo wiary” - wyliczał Biskup pomocniczy z Gniezna. Tylko w świetle wiary rodziny mogą odkrywać powołanie do służby życiu. Uzdrowienie i wzmocnienie wiary jest filarem życia duchowego. I to musi być pierwszoplanową sprawą w duszpasterstwie rodzin, a dopiero na dalszym planie należy widzieć inne środki i działania przy ich pomocy.
Uzupełnienie duszpasterstwa powszechnego musi wspierać się na inicjatywach o charakterze personalizującym. W wymiarze strukturalnym jest to możliwe tylko na jednej drodze, a mianowicie przez utworzenie w obrębie parafii mniejszych wspólnot. Parafia powinna otworzyć się na ruchy, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia. Personalizujący wpływ, zdaniem bp Bogdana Wojtusia, mają również wszelkie indywidualne kontakty duszpasterzy z wiernymi - kancelaria, katecheza, kolęda, poradnia rodzinna.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niesłabnący autorytet św. Jana Pawła II

2025-04-02 07:12

Karol Porwich/Niedziela

20 lat po śmierci Jan Paweł II jest dla Polaków ważną postacią i punktem odniesienia dla młodych. Za autorytet uważa papieża duża grupa niewierzących oraz osób, które określają się jako lewicujące – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Więcej ...

Abp Jean-Marc Aveline nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji

2025-04-02 21:47
Abp Jean-Marc Aveline

Wikipedia.org

Abp Jean-Marc Aveline

Arcybiskup Marsylii Jean-Marc Aveline został wybrany w środę na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji (CEF). Duchowny o poglądach zbliżonych do papieża Franciszka, zwolennik dialogu międzykulturowego, obejmie nowy urząd na trzyletnią kadencję w lipcu.

Więcej ...

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...