Reklama

Dom pełen słońca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym otworzyło w Jaworznie-Niedzieliskach nową palcówkę rehabilitacyjną. Poświęcenia Środowiskowego Domu Samopomocy dokonał bp Adam Śmigielski SDB.

Środowiskowy Dom Samopomocy powstawał przez cztery lata. Poprzednio w tym budynku mieściło się Liceum Medyczne. "Ośrodek powstałby dużo wcześniej, jednak formalne procedury związane z przekazaniem nieruchomości i uzyskaniem zgody wojewody śląskiego na adaptację, przebudowę i prowadzenie wymagało czasu"- powiedział Niedzieli Władysław Lichtański, przewodniczący jaworznickiego koła Stowarzyszenia. Dziś ośrodek jest wyremontowany, przystosowany do potrzeb wychowanków. Każdy najmniejszy kąt jest starannie zagospodarowany. "Dom jest tak przygotowany, by służył wielu pokoleniom. Zastosowana technologia i materiały nie powinny sprawiać trudności w jego utrzymaniu" - mówi Władysław Lichtański.

Środowiskowy Dom Samopomocy, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego, będzie miejscem oparcia dla ludzi z upośledzeniem umysłowym. Charakter pracy domu będzie podobny jak w istniejących już Warsztatach Terapii Zajęciowej w Jaworznie przy ul. Chopina 19. W ośrodku będą przebywać osoby powyżej 16. roku życia. Będą miały zapewnione całodzienne wyżywienie oraz opiekę lekarską i wychowawczą.

Otwarcie nowej palcówki było także okazją do wręczenia pamiątkowych medali "Wiernie i Wytrwale", przyznawanych przez Kapitułę przy Zarządzie Głównym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Z rąk wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Andrzeja Sekuradzkiego wyróżnienia otrzymali: Barbara Borycz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Śląskiego Urzędu

Wojewódzkiego, Bożena Stępień, wicedyrektor tegoż wydziału, Marian Tarabuła, prezydent miasta Jaworzna, Halina Misiewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Kazimierz Walasik, prezes Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej i Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego.

Jaworznickie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym powstało w lutym 1986 r. i zrzesza rodziców osób niepełnosprawnych, opiekunów prawnych, samych upośledzonych oraz ich przyjaciół. "Celem Stowarzyszenia, jak zapewnił Władysław Lichtański, jest organizowanie działań służących wyrównywaniu szans osób z upośledzeniem umysłowym i towarzyszącymi kalectwami, przestrzeganie wobec nich praw człowieka, stopniowe wprowadzanie podopiecznych w aktywne uczestniczenie w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin" . Kilkunastoletni okres pracy koła został spożytkowany na przygotowanie trzech placówek służących rehabilitacji leczniczej, zawodowej i społecznej. Z inicjatywy Stowarzyszenia, we współpracy z władzami miasta, kopalnią " Jaworzno", elektrownią "Jaworzno III" i przy udziale PFRON, wybudowano przy ulicy ks. Jana Sulińskiego Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, w którym obecnie gmina prowadzi placówkę dzienną. Natomiast przy ul. Chopina 19 Stowarzyszenie stworzyło dwie placówki - Ośrodek Wczesnej Interwencji i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Ośrodek Wczesnej Interwencji funkcjonuje od września 1992 r. i obejmuje swym działaniem Jaworzno oraz najbliższe okolice. Pacjentami ośrodka są dzieci od urodzenia do 7. roku życia z powikłanego porodu, z wadami genetycznymi i wrodzonymi, zagrożone upośledzeniem umysłowym, opóźnione w rozwoju psychoruchowym. Ośrodek służy również pomocą rodzicom, którzy często po usłyszeniu wiadomości o upośledzeniu swojego dziecka potrzebują wsparcia psychicznego. "Rodzice otrzymują tutaj pomoc kompleksową. W instytucji pracuje wielu specjalistów, którzy są w stanie zabezpieczyć wszystkie potrzeby dziecka z mózgowym porażeniem, z zespołem Downa i z innymi defektami czy uszkodzeniami centralnego czy obwodowego układu nerwowego. "Jest to bardzo dobre rozwiązanie, wypracowane przez Stowarzyszenie, gdyż rodzice nie muszą chodzić po mieście szukając odpowiednich poradni. W jednym budynku są wszyscy niezbędni fachowcy, chętnie udzielający pomocy" - opowiada przewodniczący jaworznickiego koła Stowarzyszenia.

W tym samym budynku przy ul. Chopina Stowarzyszenie prowadzi także Warsztaty Terapii Zajęciowej przeznaczone dla osób z upośledzeniem umysłowym i kalectwami sprzężonymi. Podopieczni to głównie osoby po szkole specjalnej i szkole życia, zakwalifikowane do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej. Celem działania warsztatów jest rehabilitacja lecznicza, zawodowa i społeczna zmierzająca do poprawy ogólnego rozwoju uczestnika, maksymalnego usamodzielnienia, przygotowania do wykonywania prostego zawodu, prostych czynności przydatnych w codziennym życiu. Warsztaty działają od marca 1993 r. I ciągle się rozwijają. Obecnie zajmują 3/4 powierzchni budynku i mają pod opieką 50 uczestników. Osiągnięcia tej instytucji są powszechnie znane, gdyż nie ograniczają się tylko do terapii zajęciowej prowadzonej w pracowniach. To także zajęcia teatralne, przygotowujące przedstawienia wystawiane z powodzeniem na wielu scenach Polski, oraz wystawy prac artystycznych. Sukcesy podopiecznych są potwierdzeniem poglądów ludzi tworzących Stowarzyszenie, że w każdym tkwi odpowiedni potencjał życiowy, tylko trzeba umiejętnie go rozwinąć. Jaworznickie ośrodki potrafią to doskonale.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

Więcej ...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Więcej ...

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa