Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Zmarł jeden z najbardziej doświadczonych dyplomatów papieskich

2016-12-30 20:16

kg (KAI/OR) / Rzym / KAI

W wieku 84 lat zmarł 30 grudnia w Rzymie jeden z najbardziej doświadczonych dyplomatów papieskich, Hiszpan abp Justo Mullor García. W swej długoletniej karierze dyplomatycznej w służbie Stolicy Apostolskiej był m.in. w latach 1991-94 nuncjuszem na Litwie, Łotwie i w Estonii - jako pierwszy po II wojnie przedstawiciel Ojca Świętego w tych byłych republikach, wkrótce po odzyskaniu przez nie niepodległości.

Przyszły dyplomata urodził się 8 maja 1932 w Los Villares (diecezja Almería w Andaluzji). Święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1954. Po kilku latach posługi duszpasterskiej w Hiszpanii w 1957 rozpoczął studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich. Po jej ukończeniu pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zdobywając praktykę dyplomatyczną w różnych nuncjaturach.

21 marca 1979 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Wybrzeżu Kości Słoniowej, wynosząc go zarazem do godności arcybiskupa (sakrę nominat przyjął 27 maja tegoż roku). Od 25 sierpnia tegoż roku był także nuncjuszem w Nigrze. W latach 1985-91 był stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ instytucji wyspecjalizowanych w Genewie. Na tym stanowisku zastała go nominacja 30 listopada 1991 na nuncjusza na Litwie, Łotwie i w Estonii (z siedzibą w Wilnie), które kilka miesięcy wcześniej odzyskały niepodległość po prawie 50 latach zniewolenia sowieckiego. 15 kwietnia 1992 został również administratorem apostolskim Estonii. Jako nuncjusz abp Mullor García podejmował we wrześniu 1993 Jana Pawła II, gdy odwiedził on te trzy kraje.

Reklama

W 1994 arcybiskup wrócił do pracy w Sekretariacie Stanu w Watykanie, ale 2 kwietnia 1997 Ojciec Święty znów powołał go na nuncjusza, tym razem w Meksyku, po czym w latach 2000-07 hierarcha został mianowany przewodniczącym (prezydentem) Papieskiej Akademii Kościelnej, którą sam niegdyś ukończył. 13 października 2007 przeszedł na emeryturę.

Tagi:
śmierć

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Polityka i zawierzenie

Polityka i zawierzenie

Niedziela nr 39/ 2019

Niedziela nr 39/ 2019

"Złota jesień"

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Muzyka w Świątyniach

Muzyka w Świątyniach

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem