Reklama

„W Kuźni Jędrzejewskich”

19 marca br. w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku odbyło się otwarcie kolejnej z cyklu wystaw monograficznych, prezentujących najwybitniejszych twórców naszego regionu - wystawy pt. W kuźni Jędrzejewskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa poświęcona jest twórczości 3 kowali z Osięcin: Teodora, Zbigniewa i Andrzeja Jędrzejewskich. Zakład kowalski w Osięcinach został założony w 1946 r. przez mistrza kowalskiego Teodora Jędrzejewskiego (1908-82). W początkowym okresie działalności zakres wykonywanych w kuźni usług był bardzo szeroki, począwszy od podkuwania koni, napraw narzędzi rolniczych, po okuwanie wozów konnych i bryczek. W kuźni zamawiano także krzyże cmentarne, dusze do żelazek, tasaki, zawiasy itp. Na przełomie lat 60. i 70. XX w. zdecydowanie zmalało zapotrzebowanie na typowe wyroby kowalskiej roboty, z związku z upowszechnieniem wyrobów pochodzenia fabrycznego. Teodora Jędrzejewskiego zawsze fascynowało kucie nowych przedmiotów: był człowiekiem obdarzonym ogromną wyobraźnią i talentem. Postanowił przeto poszerzyć zakres świadczonych usług. Zaczął wykonywać ozdobne kraty okienne i drzwiowe, balustrady balkonowe, komplety kominkowe i wiele innych przedmiotów dekoracyjnych. Przy komponowaniu nowych wzorów wykorzystywał motywy przyrodnicze, jak i miejscowe tradycje zdobnicze. Od tamtej pory zakład znany jest z wyrobów o artystycznym charakterze.
W 1976 r. Teodor Jędrzejewski przekazał zakład synowi Zbigniewowi (ur. w 1945 r.), którego zdolności plastyczne, wrażliwość na piękno i umiejętność komponowania wzorów pozwoliły w jeszcze większym stopniu rozszerzyć asortyment kutych przedmiotów. Są wśród nich: lampy, kinkiety, świeczniki, ogrodzenia itp. Od 1997 r. właścicielem kuźni jest syn Zbigniewa, Andrzej (ur. 1974 r.), który kontynuuje dzieło dziadka i ojca. Przy wykonywaniu współczesnych form stosuje tradycyjne metody kucia. Wyroby Andrzeja Jędrzejewskiego charakteryzuje precyzja wykonania, tu każdy detal jest dokładnie przemyślany. Powstają przedmioty o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Kuźnia w Osięcinach to słynny dzisiaj zakład kowalski. Jakość jego wyrobów znana jest nie tylko na Kujawach. Za wybitne osiągnięcia oraz kontynuowanie rodzimych tradycji rękodzieła ludowego Teodor, Zbigniew i Andrzej Jędrzejewscy otrzymali wiele dyplomów i zdobyli znaczące nagrody na konkursach sztuki ludowej.
Na wystawie można obejrzeć wnętrze tradycyjnej kuźni z najważniejszymi narzędziami: są tu różnego rodzaju młotki, kleszcze, gwintownice, pilniki i in. Są też drobne wyroby, np. podkowy, zawiasy, dusze do żelazek. Ważne miejsce na wystawie zajmują współczesne wyroby i nowoczesne formy. Należą do nich: żyrandole, kinkiety, balustrady balkonowe, fragmenty ogrodzeń, zestawy kominkowe, kraty przed kominki, meble ogrodowe, świeczniki. Każdy wyrób jest plastycznie ukształtowany, a efekty uzyskane są przez stosowanie takich motywów, jak: woluty, ślimacznice, koszyczki, markizy, liście klonu, róże itp. Nowoczesną metodą, stosowaną od niedawna w kuźni, jest patynowanie na kolor zielony i złoty.
Wystawa czynna będzie do sierpnia br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...