Reklama

W prasie i na antenie

Bierność to przyzwolenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poruszyła mnie do głębi informacja, że z terenu parafii św. Zygmunta w Częstochowie skradziono metalowe rury, przeznaczone na budowę ołtarza polowego. Nie pierwsza to kradzież w tej parafii - niedawno z dachu kościoła oderwano dla kradzieży część blachy miedzianej. Pospolite złodziejstwo rozpanoszyło się na dobre, nie szczędząc już nawet świętości. Cmentarze okradane są z metalowych emblematów religijnych, wnętrza kościołów - z figur i świeczników, kradzione są puszki z pieniędzmi zbieranymi na potrzeby biednych, złodzieje sięgają nawet po tabernakula, dopuszczając się największego świętokradztwa - bezczeszczenia Najświętszego Sakramentu. Z tej zbrodni rozgrzeszyć może tylko papież.
Co się, Drodzy, z nami dzieje? Co się dzieje z Częstochową? - miastem Matki Bożej, miastem świętym? Gdzież zwykły ludzki wstyd i jakakolwiek refleksja? Gdzie sumienia tych, którzy te ukradzione rzeczy skupują? Czy mogą spać spokojnie? A przecież prawdopodobnie i oni, i złodzieje są chrześcijanami, określają siebie jako „wierzący”.
A my, którzy o takich sytuacjach słyszymy, którzy być może nawet je widzimy i nie reagujemy w obawie przed agresją ze strony złodzieja - czy to jest w porządku?
Rozpanoszyło się u nas zło, rośnie przestępczość zorganizowana, prawo stało się bezsilne, nauka Kościoła okazuje się wołaniem na pustyni... Niestety, kraje tzw. bezpieczne uzyskały taki status tylko dzięki restrykcjom. Karane było nawet najmniejsze wykroczenie wobec prawa. Do tego dołączono wychowanie społeczeństwa, naukę moralności i kultury, uwrażliwienie na to, że przyzwolenie na zło nie tylko powoduje krzywdę ludzką, ale rodzi jeszcze większe zło. Efekt jest znakomity: ludzie mogą zostawiać niezamknięte domy, wychodząc na całe dnie, otwarte samochody, mogą bezpiecznie poruszać się po drogach - bez lęku, że ktoś może złamać przepisy i np. wyprzedzać z prawej strony, co na danym odcinku jest niedozwolone, itd.
Wydaje się, że zwłaszcza w krajach o materialnie niższym poziomie życia, gdzie przestępstwa są wynikiem „radzenia sobie” z biedą i gdzie na niewiele zdadzą się apele do ludzkich sumień o uczciwość - solidne i konsekwentne prawo jest najbardziej pożądanym sposobem walki z przestępczością. Czy biorą to pod uwagę nasze elity polityczne?
Myślę też, że całe społeczeństwo musi otworzyć oczy i stworzyć warunki, by przestępcy nie czuli się bezpiecznie. Chodzi tu bowiem nie tylko o krzywdę, którą wyrządzają oni innym, ale i o tę, którą przyzwala im się wyrządzać sobie samym przez wypaczanie sumień i brnięcie w coraz większą niegodziwość. W sytuacji dziejącego się zła trzeba stanąć w prawdzie. Sprawcy czynów przestępczych winni być ujawniani opinii publicznej - także w sposób, jaki miał miejsce w Częstochowie, kiedy to złapani złodzieje pod eskortą policji musieli odnieść skradziony towar - by zły czyn nie pozostawał w ukryciu, ale stanowił naukę dla innych. Oczywiście, powinny temu towarzyszyć ogromne możliwości rehabilitacji przestępcy, nieprzekreślenie go jako człowieka, a tylko stanowcze „nie” wobec zła, które popełnił. I trzeba nam się modlić o nawrócenie grzeszników, o to, by zeszli z drogi nieprawości i dostrzegli nieocenioną wartość uczciwego życia.
Niech ostatnie dni Wielkiego Postu będą okazją do zweryfikowania naszych postaw wobec zła i złoczyńców oraz poprawy na tym ważnym polu naszego życia społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli