Reklama

Perła Piotrkowa czeka na odkrycie

Niedziela łódzka 14/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Perełka Piotrkowa Trybunalskiego, jakich zresztą wiele na tym terenie, barokowy kościół akademicki Panien Dominikanek od lat czeka na decyzję Rady Miejskiej.
Rektor świątyni, ks. dr Eugeniusz Gieparda, od pięciu lat zabiega o przejęcie od miasta budynku należącego niegdyś do kościoła, a dziś prawie zapomnianego i niszczejącego. Sprawa o tyle bulwersuje, że chodzi o zabytek położony w samym sercu Piotrkowa Trybunalskiego Wspomniana budowla zasługuje na szczególną uwagę. Stanowi zachodnie skrzydło kompleksu budynków kościelnych i klasztornych. Jej ozdobą są barokowe szczyty i malownicza elewacja, z której wynurza się dziesięć zwieńczonych gzymsem okien. W stronę północną budynku wysuwa się na plan pierwszy głęboka wnęka, tworząca balkon z oknem. Elewacja wykończona jest gzymsem i dachem, z którego wystają niczym strzelnice strychowe okienka.
Jak mówi Marcin Pampuch rzecznik prezydenta Piotrkowa, władającego wspomnianym budynkiem, na razie „sprawa wisi”. - Prezydent czeka na oferty - powiedział nam rzecznik. - Nie ukrywamy jednak, że jak do tej pory najlepszą propozycję przedstawił ks. rektor E. Gieparda, który zaproponował utworzenie w tym miejscu Akademickiego Centrum Kultury. Jak mówi M. Pampuch byłoby to korzystne dla miasta będącego skupiskiem wyższych uczelni i co za tym idzie studentów. - Takie miejsce jest potrzebne. Musimy jednak poczekać na oferty piotrkowskich przedsiębiorców - tłumaczy rzecznik, dodając, że w całej sprawie chodzi także o pieniądze. - Budynek przekażemy tej osobie lub firmie, która zadeklaruje wyremontowanie. Osoba, która przejmie atrakcyjną nieruchomość będzie musiała dostosować się do wszystkich wytycznych, narzuconych przez konserwatora zabytków. Tego wyzwania nie boi się ks. E. Gieparda, chociaż jak sam mówi, wszystko jest tam w opłakanym stanie. - Z zewnątrz nie widać zniszczeń, ale wewnątrz budynek jest zalany i zagrzybiony. Jak twierdzi jednak z remontem i związanymi z nim kosztami nie powinno być żadnych problemów. Nie trudno jednak domyślić się, że „schodami do pokonania” będzie ostateczna rozgrywka. Ksiądz Gieparda liczy na przychylność radnych, od których zależy przyszłość budynku. Wyraźny sprzeciw pojawił się ze strony Porozumienia Radnych tzw. „klubu prezydenckiego”. Należy przy tym zaznaczyć, że sam prezydent uważa, że oddanie budynków Kościołowi jest słuszne. Zapowiedział jednak, że nie będzie działał przeciwko radnym i dostosuje się do ich decyzji.
Pomysł Księdza Rektora bardzo spodobał się wojewodzie łódzkiemu Krzysztofowi Makowskiemu, który w tej sprawie skierował pismo do prezydenta miasta. Sugeruje w nim przekazanie budynku kościołowi Panien Dominikanek.
Jak tłumaczy Marcin Pampuch sprawa powinna rozstrzygnąć się na kwietniowej sesji rady miejskiej. Tymczasem, nie czekając na ostateczny wynik rozgrywek, ks. E. Gieparda przygotowuje podwaliny przyszłego Centrum Kultury. W najbliższym czasie powołany zostanie do życia Ośrodek Duchowości Chrześcijańskiej, w którym będą częściej w Piotrkowie gościły wernisaże, koncerty, prelekcje i wykłady. Dalsze plany mówią także o spotkaniach ze znamienitymi postaciami świata kultury - pisarzami i artystami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Łódź: Nagroda Miasta Łodzi dla naszych dziennikarzy!

2024-05-18 07:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli