Reklama

Kartka z kalendarza

Praca ofiarowana Bogu i Ojczyźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Józef Sebastjan Pelczar, Biskup Przemyski ob. łac., po krótkiej a ciężkiej chorobie, zaopatrzony św. Sakramentami zmarł w piątek dnia 28-go marca 1924 r. o godzinie 2 w nocy, przeżywszy lat 82.
Przeniesienie zwłok z pałacu biskupiego do katedry łacińskiej nastąpi dnia 31 marca 1924 r. o godz 17.30.
Dnia 1 kwietnia uroczysta msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10 rano, poczem nastąpi pogrzeb”.
Takiej treści nekrolog został opublikowany na łamach Ziemi Przemyskiej 29 marca 1924 r.
Kilka dni później ta sama gazeta pisała: „…Skoro tylko rozeszła się smutna wiadomość o śmierci ks. biskupa Pelczara, ukazały się na wieży katedralnej i innych kościołach, jak i na gmachach rządowych flagi żałobne, a mieszkańcy Przemyśla i okolic pospieszyli bardzo tłumnie pomodlić się przy zwłokach Drogiego Arcypasterza, który ubrany w szaty pontyfikalne spoczywał w jednej z komnat pałacu biskupiego… Jako człowiek i kapłan - szlachetny, łagodny i przystępny dla każdego, jako Polak - głębokim uczuciem kochający Ojczyznę… Całe życie śp. biskupa Pelczara - to nieustanna i znojna praca, ofiarowana Bogu i Ojczyźnie. - Przez nieoczekiwany zgon śp. Arcypasterza poniosły niepowetowaną stratę nauka polska i Kościół katolicki”.
1 kwietnia 1924 r. o godzinie 10.00 rano - z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli polskich uczelni, reprezentantów władz samorządowych i rządowych oraz wielkiej rzeszy wiernych - w przemyskiej katedrze pod przewodnictwem kard. Aleksandra Kakowskiego została odprawiona uroczysta Msza pogrzebowa. Po jej zakończeniu mowę żałobną wygłosił bp Karol Fischer. „O godz. 12.30 wyruszył z kościoła katedralnego olbrzymi pochód pogrzebowy, posuwając się ulicami: Katedralną, Fredry, Rynkiem i Gimnazjalną do kościoła Serca Jezusowego, który śp. Arcypasterz wybrał sobie na miejsce wiecznego spoczynku. Po odśpiewaniu ostatnich modów przez ks. kardynała Kakowskiego złożono śmiertelne szczątki w podziemiach kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej”.
80. rocznica śmierci bp. Józefa Sebastiana Pelczara przypadła w szczególnym momencie. Od jego kanonizacji minęło dopiero kilkanaście miesięcy. Podczas tej pięknej i jakże podniosłej uroczystości Papież Jan Paweł II powiedział, że od nowych świętych wszyscy „możemy uczyć się budować świat bardziej ludzki, świat, w którym coraz pełniej będą realizowane takie wartości, jak sprawiedliwość, wolność, solidarność, pokój…”.
To właśnie święci wskazują nam drogę, która prowadzi do Bram Niebios. Ich życie było nieustannym dawaniem świadectwa, które - nawet po ich odejściu do Wieczności - nadal promieniuje blaskiem Prawdy. Owa Prawda stanowi skałę, na której należy budować życie osobiste, rodzinne i narodowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania