Reklama

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwy, apele poległych, koncerty, ale także inscenizacje uliczne czy udział kombatantów w otwarciu Tour de Pologne - to tylko niektóre elementy obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne obchody mają być skupione na podziękowaniu tym wszystkim, którzy przyjęli warszawiaków po zakończeniu walk w 1944 r. Chodzi o takie miasta jak Łowicz, Radom, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Komorów czy Łódź. Do włodarzy tych miejscowości Prezydent Stolicy prześle specjalny list z podziękowaniem za zaangażowanie w pomoc ok. 400 tys. warszawiaków, pozbawionych dobytku i wypędzonych ze swego miasta po upadku Powstania, którzy przetrwali dzięki pomocy i życzliwości ze strony mieszkańców różnych polskich miejscowości.

Na 30 lipca na godz. 11.00 zaplanowano uroczystości przy Kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku im. Żołnierzy "Żywiciela" a także na dziedzińcu Stołecznego Ratusza, gdzie odbędzie się spotkanie Prezydent Warszawy z kombatantami oraz koncert "Zakazane piosenki".

W trakcie obchodów, 31 lipca, na Zamku królewskim odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zaś o godz. 18.00 przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza św., z udziałem najwyższych władz państwowych i powstańców. W tym samym miejscu odbędzie się Apel Poległych a wieczorem, o godz. 20.00, koncert-oratorium "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" na podstawie książki Mirona Białoszewskiego. Na scenie pojawią się m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Gorniec, Alina Janowska czy Robert Więckiewicz. Widowisko będzie miało formę dramatycznego oratorium, w którym weźmie udział orkiestra, chór, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Koncert będzie próbą stworzenia za pomocą nowoczesnych środków scenicznych mocnej, pełnej ekspresji wizji inspirowanej poezją Białoszewskiego. Koncertowi towarzyszyć będą projekcje filmowe.

Centralne uroczystości wybuchu Powstania odbędą się 1 sierpnia a rozpoczną się inscenizacją "Marsz Mokotowa" przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w parku im. Generała Orlicz-Dreszera. W południe zaplanowano uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przedstawiciele władz oraz kombatanci złożą również wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" na rogu ulicy Chopina i Al. Ujazdowskich, zaś na godz. 14.00 zaplanowano uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej.

W Godzinę "W" - o 17.00 - tradycyjnie już w mieście zabrzmią syreny a kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz władz państwowych i warszawiacy spotkają się pod pomnikiem "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Natomiast przy pomniku "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli o godz. 19.00 odbędą się modlitwy ekumeniczne.

Organizatorzy obchodów przygotowali również wspólne śpiewanie powstańczych piosenek o godz. 21.00 na Placu Piłsudskiego oraz, o północy, widowisko historyczne w Muzeum Powstania Warszawskiego zatytułowane "Zawiadamiamy was, że żyjemy". Jest ono inspirowane piosenką David´a Bowie "Warsaw". Muzeum zaprosiło do współpracy wybitnych artystów młodego pokolenia m.in. Łukasza Kosa, Marcina Nowaka i Dominka Strycharskiego. Kolejne spektakle odbywać się będą od 2 do 7 sierpnia o godz. 22.00 również w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 2 sierpnia, zaplanowano spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i władzami stolicy. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpi nadanie odznaczeń państwowych.

Na godz. 13.00 zaplanowano otwarcie 66. Tour de Pologne. W pierwszym etapie, pomiędzy Belwederem a Placem Trzech Krzyży wezmą udział Powstańcy a honorowym startowym będzie gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Mszę św. dla warszawiaków i harcerzy zaplanowano również na 2 sierpnia na godz. 18.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Modlitwie przewodniczyć ma Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W ramach obchodów 8 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania". To połączenie gry miejskiej z fotografią cyfrową. Organizatorzy chcą w niekonwencjonalny sposób przybliżyć powstańczą rzeczywistość. W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania a uczestnicy gry z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów.

Jednym z elementów uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie również rajd rowerowy ulicami Warszawy, szlakiem bojowym zgrupowania "Radosław". "Masa na Powstanie" rozpocznie się o godz. 17.00 na rogu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne w godz. 10.00-22.00 a wstęp będzie bezpłatny. Natomiast pomiędzy 31 lipca a 2 sierpnia na dziedzińcu Muzeum od godz. 21.00 działało będzie Powstańcze Kino Letnie.

Oprac. na podstawie KAI

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli