Reklama

Cudowny wizerunek Pana Jezusa w warzyckiej świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na starym cmentarzu stał mały schowek na narzędzia potrzebne do kopania grobów. W jednym z kątów, przykryty jakąś derką leżał wizerunek Pana Jezusa. Jakoś nikomu nie przychodziło na myśl, że jest to coś cennego.
W tym czasie, a był to rok 1920, zachorowała bardzo poważnie moja babcia Agata Urban z Twardusiów. Chodziła do lekarzy, ale ci rozkładali bezradnie ręce, by w końcu powiedzieć, że trzeba przygotować się na śmierć.
Pewnej nocy przyśnił się babci Pan Jezus leżący w poniewierce na cmentarzu. Pamiętała, co powiedział: „Pomóż ty mnie, a ja pomogę tobie”. Rano opowiedziała domownikom swój dziwny sen. Zaraz też wysłała synów Józefa i Antoniego, by sprawdzili, czy rzeczywiście jest tam ten wyśniony wizerunek Pana Jezusa. Okazało się, że jest. Zabrali go na wóz i przywieźli do domu. Lewa ręka była utrącona. Po oczyszczeniu zawieźli rzeźbę do Jasła, gdzie poddano całość gruntownej renowacji. Z lasu przywieziono dębowe drewno, z którego śp. Franciszek Krychta wykonał krzyż. Przymocowano do niego odnowiony wizerunek. Babcia kupiła bordowy kilim i pleciony stojak z dwiema doniczkami. Za zgodą śp. ks. Andrzeja Ostrowskiego, ówczesnego proboszcza, przewieziono krzyż do kościoła i po poświęceniu, został umieszczony po prawej stronie przed prezbiterium.
W doniczkach zawsze stały kwiaty. Podczas każdego nabożeństwa kościelny zapalał stojąca w środku woskową lampę przykrytą biało-czarnym kloszem.
Babcia, już bardzo chora, pojechała z córką do Częstochowy, by tam prosić Cudowną Madonnę o zdrowie. Wracając, spotkała w przedziale żebraka. Opowiedziała mu o swojej chorobie. Żebrak wyjął ze swojej sakiewki zioła. Kazał je parzyć, pić i kąpać się w nich. Tak też babcia czyniła. I, o dziwo! W krótkim czasie zupełnie wyzdrowiała. Aby się jednak upewnić, udała się do lekarza, który uprzednio ją leczył. Ten po badaniu stwierdził, że jest zdrowa i dodał: „To chyba cud!”
Babcia opowiadała bliższym i dalszym sąsiadom o swoim śnie i wyzdrowieniu. Parafianie zaczęli się bardzo gorliwie modlić przed tym krzyżem, doznając wielu łask. Świadczyły o tym liczne wota zawieszane po obu stronach krzyża. Obecnie znajdują się one w bocznym ołtarzu, obok łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Bolesnej.
Uzdrowiona tak nadzwyczajnie babcia żyła jeszcze 15 lat. Zmarła w 1935 r., przeżywszy 70 lat. Do końca mocno wierzyła, że w cudowny sposób powróciła do zdrowia. Po każdym nabożeństwie szła babcia z wnuczką Heleną do krzyża, by ucałować stopy Zbawiciela Pana.
Po wykonaniu polichromii kościoła śp. ks. Ludwik Bolek umieścił ten krzyż w wielkim ołtarzu. W późniejszych latach Krzysztof Maziarz, na prośbę proboszcza ks. Tadeusza Sabika, wykonał duży krzyż, z którego Pan Jezus oczekuje na nasze prośby.

Jestem najstarszą wnuczką Agaty Urban. Pamiętam babcię i opisane wyżej wydarzenia z jej relacji oraz opowiadań mojej mamy Marii Zając.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Więcej ...

Truskawki to ulubione owoce Polaków

2024-04-30 11:45

Adobe Stock

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego