Reklama

Temat tygodnia

Przed nami Wielki Tydzień

Niedziela sosnowiecka 14/2004

Jako chrześcijanie z największą czcią obchodzimy Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, które stanowi kulminacyjny punkt całego roku liturgicznego. Centralne uroczystości Triduum Paschalnego w naszej diecezji tradycyjnie odbędą się w sosnowieckiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczyć im będzie ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. W naszych parafialnych świątyniach w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę również uczestniczyć będziemy w niezwykłych przeżyciach, wielkich wydarzeniach. Nieprzypadkowo tydzień przed największymi świętami chrześcijaństwa został nazwany Wielkim Tygodniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Czwartek jest to ostatni dzień Wielkiego Postu, a wieczorna Msza św. należy już do Triduum Paschalnego. To ostateczne przygotowanie do Wielkiej Nocy i równocześnie początek nabożeństw wielkanocnych. Rano w tym dniu w sosnowieckiej Matce Kościołów odprawiana jest Msza św. krzyżma. Główny celebrans - biskup diecezjalny odprawia ją w otoczeniu kapłanów, prezbiterów, diakonów, ministrantów i wiernych. Jednym z ważniejszych elementów Mszy św. krzyżma jest odnowienie przyrzeczeń sakramentu kapłaństwa. Po homilii Ksiądz Biskup wzywa kapłanów do oddania się Chrystusowi i Kościołowi. Wspólnie, uroczyście zobowiązują się do mocniejszego zjednoczenia z Chrystusem, do tego, że wiernie sprawować będą swoją kapłańską posługę, nauczać i błogosławić w Jego imię oraz pociągać i prowadzić innych do Boga. Msza św. Wieczerzy Pańskiej - odprawiana jest zawsze wieczorem. Rozpoczyna Triduum Paschalne. Wspomina się wówczas ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa oraz Chrystusowe przykazanie braterskiej miłości.
Wielki Piątek jest dniem, który przypomina nam cierpienie, ukrzyżowanie i śmierć Zbawiciela. Dzień ten jest przesycony głębokim smutkiem, który jednak łagodzi chrześcijańska nadzieja. Wspomnienie tego, co wycierpiał Chrystus, nie może nie wywoływać w nas współczucia i żalu z powodu udziału w grzechach świata. Uczestnicząc wówczas w Liturgii, dajemy świadectwo naszej wiary i stajemy pod krzyżem, by prosić o miłosierdzie i przebaczenie dla siebie i całego świata. Patrzymy także na krzyż z miłością i dziękczynieniem, bo jest on źródłem wszystkich błogosławieństw i przyczyną wielu łask.
Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Ołtarz pozostaje nadal obnażony i nie odprawia się Mszy św. Jedyna Eucharystia zostaje odprawiona wieczorem i jest już Mszą paschalną Niedzieli Zmartwychwstania. Obchody Wielkiej Nocy rozpoczynają się w nastroju radości, który trwa przez 50 następnych dni. Uczestnicząc w Liturgii Wigilii Paschalnej, z radością witamy przychodzącego Chrystusa, który pragnie obdarować paschalną nadzieją, że kiedyś przeprowadzi każdego z nas ze śmierci do życia.
W niedzielny poranek Zmartwychwstania Pańskiego - kiedy cała przyroda budzi się do życia, ze wschodzącym słońcem, wśród bicia dzwonów, śladem dobrych kobiet z Ewangelii, z Piotrem i Janem idziemy na wielkanocną Rezurekcję, aby zobaczyć, że grób Jezusa jest pusty, a On zmartwychwstał prawdziwie.

* * *

Kolejny Wielki Post Roku 2004 w zasadzie jest już za nami. Większość naszych diecezjan przeżyło ten czas poprzez aktywne uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych czy tez przez udział w nabożeństwach Gorzkich żali czy Drogi Krzyżowej. Są to już tradycyjne, główne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Oprócz tego niektórzy z nas wyrzekają się swoich nałogów, złych przyzwyczajeń, unikania słodyczy, oglądania telewizji, itd. Tegoroczny Wielki Post był jednak nieco inny, pozwolił nam inaczej, jeszcze głębiej wejść w Jezusową okrutną mękę, a to za sprawą filmu Mela Gibsona Pasja. Film wszedł na ekrany kin właśnie w Wielkim Poście, w czasie, kiedy w naszych kościołach odbywały się rekolekcje. Film ma walor religijny, dlatego dla niektórych był prawdziwą nauką rekolekcyjną. Być może w tych, którzy w swoich parafiach nie uczestniczyli w rekolekcjach, a poszli na film, obudzi się nowy duch, inaczej spojrzą na siebie, na swoje życie, na prawo miłości bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...