Reklama

Polska

Wieliczka: kard. Dziwisz otrzymał honorowe obywatelstwo miasta

Youtube.com

W sobotę wieczorem odbyła się uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. "Nigdy nie zapomnimy tego, co przeżyliśmy i na co patrzył cały Kościół i cały świat w Brzegach, podczas nocnego czuwania na Campus Misericordiae " - powiedział ustępujący metropolita krakowski.

Odbierając wyróżnienie kard. Dziwisz podkreślił, że Wieliczka zajmuje ważne miejsce w świadomości mieszkańców Polski. Wskazał, że od wielu lat Królewskie Górnicze Wolne Miasto Wieliczka ma w swojej koronie wyjątkowy klejnot - kopalnię soli.

"Dziś możemy powiedzieć, że od 2016 roku Wieliczka ma w swej koronie jeszcze jeden drogocenny klejnot. Tym klejnotem jest Światowy Dzień Młodzieży na jej ziemi" - ocenił.

Reklama

Kardynał przyznał, że decyzja Rady Miejskiej w Wieliczce o wyróżnieniu zaskoczyła go i ceni ją sobie tym bardziej, że nawiązuje ona do wspólnej pracy podczas przygotowywania spotkania młodych chrześcijan na wielickich ziemiach. "Stanęliśmy wobec ogromnego wyzwania i dziś możemy powiedzieć, że podołaliśmy" - podkreślił.

Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, podziękował Honorowemu Obywatelowi za niezliczone spotkania na terenie gminy. Wskazał również jak wiele trudów kard. Dziwisz podjął podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

"Próbujemy i staramy się zawsze dołączyć do Ciebie Księże Kardynale i stanąć razem z Tobą przy boku św. Jana Pawła II, ale musimy przyznać, że nie jest to łatwe. Mówisz, że idziesz na emeryturę, a my przy Twojej energii czujemy się od Ciebie wolniejsi i słabsi. Choć czasem chodzimy na siłownię, biegamy, w rzeczywistości brakuje nam Twojej energii i pomysłów" - powiedział podczas uroczystości burmistrz.

Reklama

W uchwale z 10 listopada ubiegłego roku wieliccy radni i burmistrz wskazali, że wręczone dziś wyróżnienie jest nadane ustępującemu metropolicie krakowskiemu „za wybór miejsca oraz za pracę i trud włożone w budowanie największego miasta młodych, jakim stał się Campus Misericordiae mieszczący się na terenie Miasta i Gminy Wieliczka”.

Ten sam tytuł otrzymał także papież Franciszek. "Honorowe Obywatelstwo Miasta Wieliczka dla Ojca Świętego zostanie wręczone w Watykanie. Wizyta planowana jest na miesiąc luty" - poinformował Artur Kozioł.

Obaj wyróżnieni pod koniec 2016 roku dołączyli do grona 4 poprzednich honorowych obywateli miasta, czyli św. Jana Pawła II, kard. Franciszka Macharskiego, byłego wojewody krakowskiego Tadeusza Piekarza oraz kapelana wielickich górników Ludwika Kurowskiego.

Kard. Stanisław Dziwisz przez wiele lat pełnił posługę osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. Od 2005 r. sprawował urząd metropolity krakowskiego. Papież Franciszek 8 grudnia ubiegłego roku przyjął jego rezygnację, a na nowego ordynariusza archidiecezji krakowskiej wyznaczył abp. Marka Jędraszewskiego.

2017-01-14 20:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

Joanna Adamik

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – pisze kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka prosi o duchową łączność o 21.37.

Więcej ...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Więcej ...

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...