Reklama

Polska

Kard. Grocholewski zostanie odznaczony Medalem "Pro Patria"

Kard. Zenon Grocholewski z książką zawierającą akta kongresu „Być i stawać się odpowiedzialnymi
za życie”, zorganizowanego w 2015 r. w Łodzi przez abp. Marka Jędraszewskiego

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Zenon Grocholewski z książką zawierającą akta kongresu „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”, zorganizowanego w 2015 r. w Łodzi przez abp. Marka Jędraszewskiego

Kard. Zenon Grocholewski zostanie uhonorowany Medalem "Pro Patria". Odznaczenie zostanie przyznane purpuratowi m.in. "za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej", a wręczy je p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Uroczystość odbędzie się w piątek 20 stycznia w Pokojach Matejkowskich Zamku Królewskiego w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Medal „Pro Patria” to wyraz wdzięczności dla Księdza Kardynała za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej, a także podziękowanie za troskę i pomoc jaką okazuje weteranom walk o Niepodległość – podkreśla p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane tym odznaczeniem mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początek uroczystości w piątek 20 stycznia o godz. 15.00 w Pokojach Matejkowskich Zamku Królewskiego w Warszawie.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach k. Pniew. W latach 1957–1963 kształcił się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1963 r., przez trzy lata pracował jako wikariusz w poznańskiej parafii Chrystusa Odkupiciela. W 1966 r. abp. Antoni Baraniak skierował go na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, gdzie ks. Grocholewski studiował prawo kanoniczne.

W latach 1972–1998 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej w 1982 r. nowy „Kodeks prawa kanonicznego”. Z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1983 r. przyjął sakrę biskupią wraz z godnością biskupa tytularnego Agropoli, a w 1991 został mianowany arcybiskupem.

15 listopada 1999 r. objął zaszczytny urząd prefekta Kongregacji do Spraw Edukacji Katolickiej Kurii Rzymskiej. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynała diakona z kościołem tytularnym św. Mikołaja w Więzieniu. 21 lutego 2011 r. został promowany do rangi kardynała prezbitera. Pełnił wiele ważnych funkcji w Kurii Rzymskiej.

Reklama

31 marca 2015 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji do Spraw Edukacji Katolickiej Kurii Rzymskiej.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Za swoją działalność i wybitne osiągnięcia został uhonorowany siedmioma tytułami doktora honoris causa.

Uchodzi za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługuje się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-18 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Medal "Fides et Ratio" dla Karoliny Kaczorowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?