Oświęcim: apel Muzeum o przekazywanie dokumentów związanych z załogą SS KL Auschwitz
rk, Auschwitz.org / Oświęcim / KAI
Mazur/episkopat.pl
Auschwitz-Birkenau
Z apelem do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, prywatnych listów lub innych materiałów związanych z załogą SS niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – zwrócił się dyrektor Państwowego Muzeum w Oświęcimiu. Zdaniem dr. Piotra M. A. Cywińskiego, potrzebne są pełniejsze analizy i lepsze zrozumienie motywacji oraz mentalności sprawców, „aby starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń” były skuteczniejsze.
Według historyka, w archiwach zachowało się bardzo niewiele prywatnych materiałów stworzonych przez członków załogi KL Auschwitz.
„Dotychczas opieraliśmy się głównie na relacjach i wspomnieniach byłych więźniów, zachowanej dokumentacji obozowej oraz powojennych materiałach procesowych. Do dziś stanowi to fundament naszej wiedzy. Nie posiadamy jednak wielu źródeł, które pozwalają lepiej i pełniej zrozumieć motywację sprawców” – wyjaśnił, apelując do największych niemieckich i austriackich mediów o przekazywanie jakichkolwiek dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, pamiętników, czy innych materiałów, które znajdują się w rękach prywatnych.
„Ktokolwiek posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, prywatne listy, pamiętniki… i doszedłby do wniosku, że chce wesprzeć nasze wysiłki lepszego zrozumienia wpływów populistycznych mechanizmów nienawiści na jednostki ludzkie, prosimy o kontakt: archiv[at]auschwitz.org. Chcącym przekazać nam owe dokumenty, gwarantujemy pełną anonimowość” – napisał Cywiński w swym apelu.
Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?
2025-04-29 14:29
tom/KAI
Vatican Media
Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.