Reklama

500 Lat Grobu Świętego w Görlitz

Niedziela legnicka 15/2004

W tym roku chrześcijanie w Görlitz spoglądają na wielkie wydarzenie, jakie miało miejsce w tym mieście przed reformacją, w roku 1504 - na poświęcenie Kalwarii, która znajdowała się wówczas na obrzeżach miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia budowy tego ważnego miejsca rozpoczęła się 40 lat wcześniej. Georg Emmrich - syn byłego burmistrza Görlitz zakochał się w córce przeciwnika politycznego swojego ojca - Nikolasa Horschela. Kiedy było wiadomo, że oczekują dziecka, rodzice dziewczyny nalegali na natychmiastowy ślub, czemu rodzina Emmrich była przeciwna. Aby uniknąć problemów stojących na drodze do zawarcia małżeństwa, Georg Emmrich rozpoczął pieszą pielgrzymkę do Jerozolimy jako pokutę za swoje czyny. Został mianowany rycerzem Grobu Bożego, dzięki czemu otrzymał rozgrzeszenie.
Podczas swojego pobytu w Ziemi Świętej Georg Emmrich zanotował odległości świętych miejsc, szczególnie „Via dolorosa” - „Drogi cierpienia”, która rozpoczynała się od pałacu Poncjusza Piłata do Golgoty z dokładnym zaznaczeniem i opisaniem miejsca Grobu Pańskiego. Z tymi dokumentami powrócił do Görlitz i rozpoczął budowę Kalwarii takiej, jaką zobaczył w Jerozolimie.
Do powstania tego świętego miejsca w Görlitz przyczyniły się jeszcze dwie okoliczności: 1) G. Emmrich został następcą swojego ojca w urzędzie burmistrza; 2) przez miasto przepływał strumyk, który wypływał poza murami miasta. Strumyk ten był bardzo dokładnie wpisany w krajobraz miasta i przypominał pielgrzymom potok Cedron znajdujący się w Jerozolimie.
Od strony południowej strumienia znajdowała się kaplica Świętego Krzyża, która została wybudowana w miejscu, gdzie byli chowani ludzie nieochrzczeni oraz skazańcy. Odległość od kościoła św. Piotra i Pawła do brzegu rzeki Nysy przypominała odległość od pałacu Poncjusza Piłata do Golgoty w Jerozolimie. Te podobieństwa umożliwiły wybudowanie Kalwarii.
Potrzeba było środków i kilku lat, aby rzemieślnicy, którzy w tym czasie pracowali codziennie przy kościele św. Piotra i Pawła w Görlitz mogli rozpocząć w 1489 r. przebudowę małej kaplicy Świętego Krzyża. Po 15 latach pracy cała budowa Kalwarii została zakończona i uroczyście poświęcona w 1504 r.
Od tego czasu chrześcijanie w Görlitz mają wierną kopię miasta Zbawiciela w centrum swojego miasta: po jednej stronie potoku Cedron znajdowała się Góra Oliwna, gdzie śmiertelny strach Jezusa i Jego uwięzienie można było osobiście przemedytować. Od tego miejsca prowadzi droga miejska przed portal kościoła św. Piotra i Pawła, postrzegany jako miejsce sądu Piłata. Krypta kościoła służyła jako dziedziniec żołnierski, gdzie został uwięziony i znieważony Pan Jezus oraz ukoronowany koroną cierniową.
W końcu droga cierpienia prowadziła poza miasto Görlitz. Naznaczona była symbolicznymi kamieniami przypominającymi pomoc Szymona z Cyreny oraz miejsce spotkania Jezusa z płaczącymi kobietami. W tym miejscu znajduje się kaplica Świętego Krzyża, która została wybudowana w miejscu poprzedniej kaplicy (pod tym samym wezwaniem) - podobnie jak w Jerozolimie. Część niższa to kaplica Adama, jako przypomnienie o zerwanej kotarze świątyni. W górnej kondygnacji kaplicy znajduje się miejsce, gdzie stał Krzyż Pański.
Obok tego miejsca modlitwy znajduje się płyta kamienna leżąca na ziemi, która symbolizuje kamień namaszczenia Pana Jezusa. Kilka kroków dalej jest kaplica Krzyża Świętego przyozdobiona wewnętrznie symbolami pojmania i pieczęcią grobu, wewnętrznie podzielona na większy i mniejszy przedsionek z niskim wejściem do grobu.
W bieżącym roku mija 500 lat od poświęcenia Grobu Pańskiego. Trwające w czasie reformacji spory, wojna 30-letnia, czasy powstań i klęsk, a także 2 wielkie wojny światowe pozostawiły po sobie ślad minionego czasu. Pomimo tych wszystkich historycznych wydarzeń miejsce to pozostało prawie niezniszczone.
Historycy doceniają autentyczność dawno minionej sztuki budowlanej, której nie można już dzisiaj zobaczyć w Jerozolimie.
Także badacze chrześcijańskiej pobożności odkrywają na budynkach Kalwarii różne interesujące napisy i daty pielgrzymek z czasów protestanckich.
Duchowa odnowa oraz ekumenizm po II wojnie światowej pozwoliły chrześcijanom w Görlitz uświadomić sobie, jak cenny skarb wiary posiadają w swoim mieście. Ekumeniczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej dzieci i młodzieży oraz katolickich i ewangelickich parafii (także w czasach reżimu DDR) są od wielu już lat pewną ostoją w życiu religijnym miasta.
W ostatnich latach zabytki Grobu Świętego zostały gruntownie odrestaurowane, aby dodać przypadającemu w tym roku jubileuszowi 500-lecia jeszcze większej rangi. Zaplanowano więc w Wielkim Tygodniu wiele wykładów i nabożeństw wielkopostnych. W Wielki Piątek odbędzie się ekumeniczna Droga Krzyżowa, którą będą prowadzić biskup katolicki i biskup ewangelicki z Görlitz.
Także w miesiącach letnich zaplanowane są różne wykłady związane z jubileuszem 500-lecia Grobu Świętego.
Zakończenie tej wielkiej uroczystości przewidziano na 8-12 września. Odbędą się wtedy nabożeństwa oraz wykłady i koncerty muzyczne.
To wielkie święto jubileuszu Grobu Świętego pozwoli wielu mieszkańcom Görlitz oraz odwiedzającym to miejsce pielgrzymom uświadomić sobie, jak cenny skarb wiary chrześcijańskiej znajduje się w tym mieście na większą chwałę Boga i naszego zbawienia.

Tłumaczenie z języka niemieckiego ks. Przemysław Słyszko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...