Reklama

Nowy numer „Itinerarium”

Życie sutanną przykryte

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

[...] przed kapłaństwem w proch padam
i przed kapłaństwem klękam
Ks. Jan Twardowski

Nowy numer kwartalnika Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie Itinerarium dotyka rzeczywistości powołania. Jako mieszkańcy domu, kształtującego szczególną wrażliwość „duchowego ucha” na głos Pana, pragniemy wsłuchać się w to, co już zostało do nas powiedziane. Z młodzieńczą gorliwością spróbujemy „sprowokować” piękne kapłańskie dusze do uchylenia rąbka sakramentalnej tajemnicy. Bóg mówi przez całe wieki, by rzesze młodych składały swoje życie na szańcu Miłości, objawiającej się w wydarzeniach Wielkiego Czwartku. Być tak przeźroczystym, by już nie było widać słabego człowieka, tylko Chrystusa „czyniącego wszystko nowe”.
Najnowszy numer kwartalnika Itinerarium to pasjonująca wędrówka po szlaku powołania wraz z kapłanami, którzy swoim życiem ukazali realność i autentyzm Bożej łaski bez względu na warunki. To właśnie trudne okoliczności nierzadko stanowiły wrogie wichry i niebezpieczne burze, zniechęcające gradem bólu i samotności od wędrówki po prostej, Chrystusowej drodze. Dziś możemy powiedzieć, że oni zwyciężyli. Słoneczne promienie Wielkanocnego poranka przenikają przez okna ich życiorysów i wołają o naśladowców heroicznej odwagi. Przybliżamy więc naszym Czytelnikom postać proboszcza z Majdanka - bł. Emiliana Kowcza. Przedstawimy historię życia kapłana naszej archidiecezji, ks. kan. Józefa Bieńkowskiego. Jego powołanie dojrzewało w skrajnie trudnych warunkach hitlerowskiej okupacji, święcenia kapłańskie przyjął 60 lat temu, co daje mu wielki szacunek ze strony „młodzieży duchownej”.
Ten numer kwartalnika dotyka także tematu posoborowej odnowy liturgicznej w Kościele lubelskim. Kulisy jej wprowadzania przybliżał alumnom ks. inf. prof. Franciszek Greniuk. Publikujemy referat, który wygłosił w czasie sympozjum poświęconego tym zagadnieniom. Na uwagę zasługują teksty naszych wykładowców i profesorów. Jeden z najbardziej znanych polskich biblistów, ks. prof. Henryk Witczyk próbuje przyjrzeć się rzeczywistości powołania w Piśmie Świętym. Swoje przemyślenia na temat Tajemnicy Paschalnej przedstawia na łamach Itinerarium ks. prof. Krzysztof Góźdź, prodziekan Wydziału Teologii KUL i kierownik Katedry Historii Dogmatów. Kontynuujemy refleksję nad poezją ks. Janusza Pasierba, wpisującą się w nurt swoistego fenomenu literackiego w naszym kraju - poezji kapłańskiej. Ważnym wydarzeniem dla społeczności seminaryjnej w najbliższym czasie będą święcenia diakonatu alumnów roku V. Prezentujemy świadectwo naszego kolegi, który już od roku jest diakonem i obecnie przygotowuje się do przyjęcia święceń kapłańskich. Oprócz recenzji poważnych książek chcemy zaprezentować Czytelnikom zjawiska kultury masowej, które wyraźnie nawiązują do chrześcijaństwa. Przykładem takiej działalności jest amerykańska piosenkarka Stacie Orrico. Nie mogliśmy też nie dostrzec filmu Mela Gibsona Pasja. Podzielimy się z Czytelnikami Itinerarium naszymi refleksjami po obejrzeniu filmu. W dyskusji na temat wartości takiego przedsięwzięcia, oskarżeń o antysemityzm i komercję, znaczenia tego filmu dla życia religijnego i kulturalnego we współczesnym świecie, wzięli udział alumni MSD w Lublinie oraz opiekun naszej redakcji, prorektor ks. Alfred M. Wierzbicki. W najnowszym numerze nie zabraknie też stałych rubryk, jak kalendarium i kącik duchowości.
Wyrazy szczególnej wdzięczności składamy abp. Józefowi Życińskiemu, który od samego początku wspiera kleryckie pismo. Dziękujemy Władzom MSD w Lublinie, dyrektorowi Wydawnictwa „Gaudium”, ks. Piotrowi Kawałko i tym wszystkim, bez których istnienie „Itinerarium” nie byłoby możliwe. Zainteresowanych odsyłamy do księży proboszczów i wikariuszy oraz na strony internetowe: www.kuria.lublin.pl/wsd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

2025-02-09 08:42

illionPhotos.com/fotolia.com

9 lutego odszedł do wieczności ks. Krzysztof Sudziński, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Białkowie.

Więcej ...

Szwajcarski Katolicki Związek Kobiet rezygnuje z katolickości w nazwie

2025-02-11 08:40

destina/pl.fotolia.com

Szwajcarski Katolicki Związek Kobiet (Schweizerischer Katholischer Frauenbund, SKF), największy kobiecy związek wyznaniowy w Szwajcarii, liczący 100 tys. członkiń, zamierza zmienić swoją nazwę na „Związek Kobiet Szwajcarii” (Frauenbund Schweiz). Ta propozycja zostanie przedstawiona Zgromadzeniu Delegatek SKF w maju i ma duże szanse na przyjęcie. Według przedstawicielek organizacji jej misja, logo i zobowiązania mają pozostać takie same.

Więcej ...

Włochy: Ponad 180 mafiosów aresztowanych na Sycylii

2025-02-11 11:41
180 mafiosów z cosa nostry zatrzymano na Sycylii

PAP

180 mafiosów z cosa nostry zatrzymano na Sycylii

Ponad 180 mafiosów z cosa nostry zatrzymano we wtorek na Sycylii podczas wielkiej operacji policji i karabinierów. Prokurator z Palermo Maurizio de Lucia powiedział na konferencji prasowej, że śledztwo wykazało, iż sycylijska mafia wciąż jest bardzo aktywna i "usiłuje odbudować swoje wojsko".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks....

Wiadomości

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks....

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof....

Kościół

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof....

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?