Reklama

Niedziela Legnicka

Ruch Szensztacki na rekolekcjach w Ząbkowicach Śl.

Kolejny mały krok

S. M. Damiana Czogała

Założyciel ruchu, o. Józef Kentenich, w kwietniu 1946 r. wysłał do Polski dwie siostry szensztackie. Nie określił miejsca. Siostry dojechały pociągiem towarowym do miejscowości Ząbkowice Śląskie i tu zostały przyjęte przez księży pallotynów, którym pomagały w prowadzeniu domu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywiozły z sobą obraz Matki Trzykroć Przedziwnej i zdecydowały się go umieścić w znajdującej się na terenie posesji małej kaplicy - rotundzie. Jakże ogromne było ich zdziwienie, gdy okazało się, że taki obraz już tam jest. W 1936 r. o. Kentenich będąc z wizytą u pallotynów, podarował im obraz Matki Trzykroć Przedziwnej. Ten opatrznościowy zbieg okoliczności upewnił siostry, że powinny tutaj zostać, a rotundę ustanowiły tymczasowym sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej. Dlatego właśnie w Ząbkowicach Śl. narodził się Ruch Szensztacki w Polsce. Dokonało się to 30 kwietnia 1946 r.

Zobacz zdjęcia: Ruch Szensztacki na rekolekcjach

Dlatego właśnie w tym miejscu, w ośrodku rekolekcyjnym Księży Pallotynów w połowie stycznia na rekolekcjach, pogłębiających duchowość Szensztatu spotkali się członkowie ruchu z diecezji legnickiej. Rekolekcje prowadził o. Romuald Kszuk ze wspólnoty ojców szensztackich w Józefowie k. Warszawy wraz z s. Damianą Czogałą, opiekunką ruchu, z Centrum Ruchu Szensztackiego w Otwocku-Świdrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Motywem przewodnim rekolekcji było hasło trwającego roku liturgicznego i duszpasterskiego w Polsce: „Idźcie i głoście”. Ruch Szensztacki jest ruchem apostolskim. O. Romuald mocno podkreslił słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane 12. 03. 2012 r.: „…nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich katolików. Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”.

W apostolacie Pielgrzymującej Matki Bożej poszczególne rodziny przekazują sobie kapliczki Matki Trzykroć Przedziwnej, realizują swój apostolat, dla którego pierwszym miejscem jest najbliższa rodzina, dalej – inne rodziny, do których Maryja dociera dzięki pracy apostolskiej Szensztatu. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali konferencji, mieli też możliwość pracy w grupach, dzielili się swoimi doświadczeniami, mówili o trudnościach, przekazywali świadectwa swojej apostolskiej misji. Mogli też poznać pracę misyjną Szensztatu na świecie, przedstawioną w krótkich filmach o Matce Trzykroć Przedziwnej, pielgrzymującej na 5 kontynentach.

Reklama

Szczególnym spotkaniem okazał się wieczór opłatkowy, na którym prowadzący dzielili się swoimi wspomnieniami i przeżyciami w pracy duszpasterskiej i apostolskiej. Była też sposobność, by porozmawiać o organizacji zbliżającego się 10-lecia istnienia Ruchu Szensztackiego w diecezji legnickiej. Wprawdzie rocznica ta przypada na 6-8. 04. 2018 r., ale przygotowanie obchodów diecezjalnych tej rocznicy, szczególnie przygotowanie wkładu duchowego przez poszczególne kręgi w parafiach, sprawiły, że poszczególne etapy tych obchodów omawiane są już od kilku miesięcy.

Dla członków Apostolatu Pielgrzymujacej Matki Bożej z Szensztatu, którzy podejmują dzieło apostolskie w swoich parafiach, rekolekcje były wyjątkową okazją do pogłębienia swojej wiedzy o początkach ruchu, jego źródłach i samym założycielu, do wzrostu apostolskiego zapału. A przede wszystkim rekolekcje były znakomitą okazją do wzajemnego poznania się uczestników, do integracji. Były kolejnym małym krokiem w kierunku tworzenia w diecezji Rodziny Szensztackiej.

Zdjęcia: s. M. Damiana Czogała

Podziel się:

Oceń:

2017-01-24 07:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: rekolekcje na... Dworcu Głównym

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

Agata Kowalska

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

W kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu organizowane będą rekolekcje. Wybór nietypowego miejsca na spotkania religijne to pomysł ks. Jana Kleszcza, kapelana kolejarzy archidiecezji wrocławskiej. Rekolekcje zaczną się w niedzielę, będą się odbywać pod hasłem "kolej na nawrócenie".

Więcej ...

Kontemplacja Bożego Oblicza to szkoła budowania relacji

2024-08-06 07:02

Wikipedia (domena publiczna)

Kontemplacja oznacza głębsze spojrzenie. Patrzeć głębiej znaczy patrzeć uważniej, z empatią, ze współczuciem, z chęcią zrozumienia. Żeby komuś przekazać nasze racje, musimy z tą osobą zbudować relację. To jest dzisiaj najważniejsze, ale zarazem najtrudniejsze - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Zbigniew Drzał, promotor Bożego Oblicza. 6 sierpnia obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego - dzień szczególnej kontemplacji Oblicza Jezusa.

Więcej ...

Kraków: weź udział w filmie o obronie krzyża

2024-08-06 10:43

Materiał prasowy

Krakowski Rafael Film prowadzi nabór statystów do swojej kolejnej produkcji filmowej. Dzieło pt. „Znak sprzeciwu” prezentować będzie obronę wartości krzyża przez uczniów z prowincjonalnej szkoły we Włoszczowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Wiara

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Święto Przemienienia Pańskiego

Wiara

Święto Przemienienia Pańskiego

Wilfredo Leon: Bogu ufam bezgranicznie

Wiara

Wilfredo Leon: Bogu ufam bezgranicznie

Święto Przemienienia Pańskiego

Rok liturgiczny

Święto Przemienienia Pańskiego

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Brazylia: groźba kary dla medalistki, która przyznała...

Wiadomości

Brazylia: groźba kary dla medalistki, która przyznała...

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Tomasz Caputa. Miał 54 lata

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Caputa. Miał 54 lata