Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 marca. Na placu przy bazylice archikatedralnej w Przemyślu o godz. 19.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa dla młodzieży szkolnej i akademickiej oraz nauczycieli i wychowawców. Trasa nabożeństwa wiodła ulicami Kapitulną i Tatarską pod Krzyż Zawierzenia na Zniesieniu. W nabożeństwie wzięło udział ponad 2 tys. osób, które modliły się o nową wyobraźnię miłosierdzia oraz w intencji abp. Józefa Michalika, nowo wybranego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Modlitwie przewodniczył ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy. W liturgię Drogi Krzyżowej włączyły się: schola kleryków Seminarium Duchownego, Przemyski Chór „Gospel” oraz młodzież z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży.

19 marca. W kościele Księży Salezjanów w Przemyślu odbył się Dzień Pelczarowski. Uroczystej Mszy św., w asyście przemyskich Biskupów i proboszczów miasta, przewodniczył biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, przemyślani i salezjanin. W homilii bp Śmigielski zwrócił uwagę na konieczność większej troski rodziców o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Kaznodzieja również podkreślił, że to właśnie św. Józef Sebastian Pelczar sprowadził w roku 1907 salezjanów do Przemyśla i utworzył parafię pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Eucharystię poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu salezjańskiej scholi „Laura” pod dyrekcją Jana Piecucha.

20 marca. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu o godz. 9.30 abp Józef Michalik przewodniczył Eucharystii w asyście bp. Stefana Moskwy i bp. Adama Szala, kanoników Kapituły Metropolitalnej oraz księży dziekanów, którzy zgromadzili się na Wiosenną Kongregację. Okolicznościowe kazanie wygłosił bp Adam, a imieninowe życzenia Księdzu Arcybiskupowi i gratulacje z okazji wyboru na Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu duchowieństwa złożył ks. prał. Feliks Kwaśny z Sanoka, zaś w imieniu świeckich Zdzisław Frydlewicz z Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat”, który śpiewał podczas Mszy św. Przemyscy chórzyści pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego wykonali łacińską Mszę De Angelis.
Po zakończonej Eucharystii, w sali posiedzeń Domu Biskupiego odbyła się kongregacja. Księża dziekani wysłuchali sprawozdań finansowych za rok ubiegły, które złożyli ks. Edward Sobolak, ekonom diecezjalny, ks. Jan Bździkot, dyrektor Domu Księży Emerytów „Emaus” i ks. Marek Zajdel, dyrektor administracyjny WSD w Przemyślu. Przedstawione sprawozdania zostały bez uwag przyjęte przez księży dziekanów. Omówiono również bieżące sprawy duszpasterskie.

21 marca. Mszą św. w kościele Ojców Reformatów bp Stefan Moskwa rozpoczął wizytację kanoniczną dekanatu Przemyśl I. Podczas Mszy św. grupa gimnazjalistów przyjęła z rąk Księdza Biskupa sakrament bierzmowania.
Tego samego dnia bp Adam Szal gościł w Kosinie, gdzie celebrował Eucharystię i udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej grupie młodzieży.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

21-25 marca. Wspólnota seminaryjna przeżywała rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Janusz Kumala - dyrektor Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater” w Licheniu.
Okazją do modlitwy w intencji owoców przeżytych rekolekcji była całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z 24 na 25 marca.

25 marca. Na zakończenie wielkopostnych rekolekcji uroczystej Mszy św. celebrowanej w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Adam Szal. Podczas Eucharystii 23 alumnów roku IV otrzymało posługę akolitatu, natomiast 22 alumnów roku III posługę lektoratu.

25 marca. Księża profesorowie i przełożeni, siostry zakonne i pracownicy świeccy Seminarium oraz zainteresowani alumni obejrzeli film Mela Gibsona pt.: Pasja. Prezentacja, która miała miejsce w przemyskim kinie „Kosmos” została poprzedzona wprowadzeniem ks. Zbigniewa Suchego.

26 marca. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. Marian Rojek uczestniczył w posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

26 marca. W auli Instytutu Teologicznego miał miejsce wieczór autorski z aktorem Jerzym Zelnikiem pt.: Dar i Tajemnica. Na spotkanie złożyły się recytacja poezji, dyskusja poświęcona Pasji Mela Gibsona oraz świadectwo życia aktora.

26-28 marca. Po raz kolejny w Seminarium Duchownym zorganizowana została przez duszpasterza powołań duchownych ks. Janusza Trojnara oraz seminaryjną grupę modlitewną „Wieczernik” szkoła modlitwy dla chłopców pragnących głębiej przeżywać swoje modlitewne spotkanie z Bogiem. W zajęciach trzeciego stopnia, poświęconych Kościołowi - Wspólnocie oraz kościołowi - miejscu modlitwy, udział wzięło 8 osób. Specjalne konferencje wygłosili m.in. ojcowie duchowni: ks. Wacław Siwak i ks. Marek Pieńkowski.

27 marca. Zainteresowani alumni wzięli udział w spektaklu pt.: Idę z daleka, nie wiem, z piekła czy z raju według Adama Mickiewicza, w wykonaniu Jerzego Zelnika, z muzyką Wojciecha Konkiewicza. Spektakl odbył się na Zamku Kazimierzowskim w ramach międzynarodowego dnia teatru.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51
Św. Stanisław Kostka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

Wiadomości

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

Kościół

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...