Reklama

Pilica-Biskupice

W skarbcu jurajskiej ziemi

Niedziela sosnowiecka 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 czerwca br., w uroczystość odpustową ku czci Patrona parafii, św. Antoniego z Padwy wspólnota parafialna pw. Najświętszego Imienia Jezus w Pilicy-Biskupicach w progach prastarego kościółka klasztornego gościła pasterza diecezji sosnowieckiej, bp. Adama Śmigielskiego SDB. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej, podczas której poświęcił nowe witraże umieszczone w oknach świątyni. Ich autorem jest Krzysztof Gryksa, który nad stworzeniem dzieła pracował 8 miesięcy. Witraże przedstawiają świętych i błogosławionych. Jest wśród nich: św. Edyta Stein, św. s. Faustyna, bł. o. Pio, bł. Jan Duns Szkot, a nad chórem św. Antoni i św. Cecylia. Swoje odzwierciedlenie w witrażu znalazł również herb franciszkański oraz obraz upamiętniający wydarzenie z 16 października 2000 r., kiedy to Ojciec Święty w czasie Pielgrzymki Rodzin pobłogosławił obraz Matki Bożej Śnieżnej. Świadkami aktu poświęcenia witraży byli licznie zgromadzeni duchowni, goście, dobrodzieje i sympatycy kościoła i klasztoru franciszkańskiego.

Konfesjonał dla okolicy

Pilicki, niezwykle piękny klasztor, usytuowany na niewielkim wzgórzu, w malowniczym krajobrazie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to konfesjonał dla całej okolicy. Szczególnie znane są tzw. marcowe piątki z nabożeństwami pasyjnymi i kultem Męki Pańskiej, wtorkowe nowenny do św. Antoniego oraz sobotnie nabożeństwa do Matki Bożej Śnieżnej. Tutaj od 11 lat mieści się postulat dla pragnących wstąpić do Zakonu młodzieńców. Wydaje się, że miejsce do zapoznania się z franciszkańską duchowością życia zakonnego jest odpowiednie, gdyż w sposób szczególny odczuwa się tu ducha modlitwy. Klasztorny kościółek kryje ogromne bogactwo zabytków, przechowuje wielki skarbiec dziejów jurajskiej ziemi. Jego korzeni należy szukać już w pierwszej połowie XVIII w., kiedy to Maria Józefa Wessel Sobieska ofiarowała reformatom miejsce pod budowę kościoła i klasztoru. W 1740 r. na zamku w Pilicy podpisała akt erekcyjny placówki zakonnej w Biskupicach i stała się jej fundatorką. 3 lata później na tym miejscu stanął cudowny klasztor - perełka i chlubna wizytówka miasta i regionu. W czasie ogólnej kasaty klasztorów w Królestwie Kongresowym, po powstaniu styczniowym w 1863 r. pilicki klasztor cudem uniknął zagłady. Niestety, w 1902 r. został zlikwidowany, jednak nie na zawsze. 13 lat później synowie św. Franciszka wrócili do Pilicy, a w 1946 r. bp kielecki Czesław Kaczmarek erygował przy tymże klasztorze parafię. Jej gospodarzami zostali ojcowie franciszkanie. Choć dzisiaj pilicka wspólnota stanowi najmniejszą cząstkę diecezji, bo liczy niespełna 500 mieszkańców, to jednak pod duchowym przewodnictwem ojców franciszkanów nie przeszkadza jej to w tworzeniu prawdziwej wspólnoty wiary i miłości.

Niewielka wspólnota - wielkie dzieła

W kościele nieustannie trwają prace konserwatorskie, remontowe, malarskie i budowlane. Od 2 lat gwardianem klasztoru jest o. Eliasz Hetmański, który całym sercem oddany jest temu świętemu miejscu. Nic więc dziwnego, że dokłada wszelkich starań, aby kościół, klasztor, jak i całe otoczenie piękniało. Trwają prace renowacyjne i malarskie zewnętrznej elewacji kościoła. Zamieszczone witraże dodają powagi i piękna prastaremu franciszkańskiemu klasztorowi.

Wszystkie te prace są niezwykle kosztowne. Zarówno ojcowie franciszkanie, jak i parafianie zdają sobie sprawę z tego, że tak mała wspólnota nie jest w stanie udźwignąć tego ciężaru na swoich barkach. "Jednak Opatrzność Boża na przestrzeni lat jest dla nas bardzo łaskawa. Dzięki Bogu znajdują się ludzie, którzy wspierają duchowo i materialnie ten historyczny kościółek. Wielkim sentymentem darzą to miejsce piliccy wierni, w świadomości których tradycje pilickiego klasztoru, przekazywane z pokolenia na pokolenie od 255 lat, są wciąż żywe i aktualne. To dzięki ofiarnym sercom i dłoniom parafian, całej Pilicy, dzięki szczodrości wiernych z sąsiednich wiosek i miast oraz przybywających tutaj gości można wykonywać tak ogromny zakres prac" - wyznaje o. Eliasz. "Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że nasi franciszkanie z zapałem i energią dbają o nasz kościół i klasztor, który wrósł nie tylko w krajobraz naszego miasta, ale również w rozległą okolicę" - powiedział witając Biskupa Ordynariusza oddany parafianin, dr Józef Słaboń.

Obecnie pilicka wspólnota żyje dniem koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej , który znajduje się w bocznym ołtarzu i jest najstarszym zabytkiem i najpiękniejszym dziełem franciszkańskiej świątyni. Obraz pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II, a o dokonanie aktu koronacji prosili Księdza Biskupa podczas tegorocznej uroczystości odpustowej proboszcz parafii, gwardian Domu Zakonnego, o. Eliasz Hetmański oraz przedstawiciele parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowi członkowie Dykasterii Nauki Wiary

2024-06-01 16:16

Monika Książek

Ojciec Święty mianował dwóch kardynałów i jednego arcybiskupa członkami Dykasterii ds. Nauki Wiary. Do grona członków dykasterii dołączyli kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji, oraz kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Bp Adam Bab na rozpoczęcie Jerycha Młodych 2024: Wiara jest decyzją. Ona musi się wydarzyć

2024-06-01 17:26
Bp nominat Adam Bab

Paweł Wysoki

Bp nominat Adam Bab

W piątek, 31 maja młodzi diecezji siedleckiej przybyli do Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. W spotkaniu uczestniczy ponad 700 osób, które przez trzy dni będą się wspólnie modlić, słuchać konferencji i uczestniczyć w warsztatach. Nie zabraknie także koncertów i wspólnej zabawy.

Więcej ...

“Niech zstąpi duch Twój…” . 45. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2024-06-01 19:23

Adam Bujak/Archiwum Białego Kruka

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. były jak impuls elektryczny. Zapoczątkowały w Polsce rewolucję sumienia, która doprowadziła do obalenia komunizmu – powiedział PAP biograf Jana Pawła II George Weigel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...