Reklama

Niedziela w Warszawie

Metropolia warszawska istnieje 200 lat

pl.wikipedia.org

W kontekście dyskusji o powiększeniu granic Warszawy i utworzeniu metropolii, warszawska kuria przypomina, że struktura nosząca taką nazwę istnieje w Kościele już od dawna. Metropolia warszawska jest bowiem jedną z 15 ustanowionych przez papieża w Kościele katolickim w Polsce.

Metropolia to wedle prawa kanonicznego jednostka administracji kościelnej skupiająca kilka diecezji. Papież ustanawia metropolie w celu wspólnego działania pasterskiego kilku diecezji.

- W Kościele metropolie są strukturami pośrednimi i pomocniczymi w relacjach: diecezja a Stolica Apostolska – wyjaśnia kard. Kazimierz Nycz. Arcybiskup Warszawy jest jednocześnie metropolitą, a więc stoi na czele metropolii warszawskiej.

Reklama

Do metropolii warszawskiej, którą w 1818 r. ustanowił Pius VII, należą dziś: archidiecezja warszawska oraz diecezje: warszawsko-praska i płocka. Od 2007 r. metropolitą warszawskim jest kard. Kazimierz Nycz.

- Z punktu widzenia wiernego metropolia, tak jak dekanat, to struktura mniej znana niż diecezja albo parafia, bo w praktyce nie ma z nią kontaktu. Styczność mają raczej księża i biskupi. Tak jak rolę koordynującą pewnych działań duszpasterskich pełni wobec parafii struktura dekanatu (do dekanatu należy ok. 10 parafii), analogiczną pełni metropolia wobec diecezji” – wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej i arcybiskupa metropolity.

Kard. Nycz podkreśla, że służebność metropolity i metropolii wobec 3-4 diecezji, które do niej należą, polega przede wszystkim na planowaniu niektórych działań duszpasterskich. Szczególnie wyraża się to wtedy, gdy w którejś z diecezji zbliża się ingres nowego biskupa. Cała metropolia gromadzi się wówczas wokół tego wydarzenia, jakim jest powołanie nowego biskupa w jednej z jej diecezji.

Reklama

- Po Soborze Watykańskim II podległość tzw. sufraganów, czyli biskupów diecezji, które przynależą do metropolii w stosunku do metropolity, jest raczej symboliczna. Ma służyć lepszemu funkcjonowaniu poszczególnych diecezji – wyjaśnia metropolita warszawski.

Oznaką władzy metropolity jest paliusz – wełniana wstęga o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Arcybiskupi-metropolici mogą ją nosić tylko na terenie ich prowincji kościelnych.

W Kościele w Polsce 44 diecezje podzielone są na 15 metropolii.

Patronem metropolii warszawskiej jest kapłan i męczennik św. Andrzej Bobola.

2017-02-03 16:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: będzie górnośląska metropolia

Prezydent Katowic Marcin Krupa, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek
i prezydent Zabrza, przewodnicząca Zarządu Górnoślaskiego
Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik z podpisaną
ustawą metropolitalną

Śląski Urząd Wojewódzki

Prezydent Katowic Marcin Krupa, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Zabrza, przewodnicząca Zarządu Górnoślaskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik z podpisaną ustawą metropolitalną

Abp Wiktor Skworc uczestniczył w XLII Sesji Rady Miasta Katowice, podczas której radni jednogłośnie przyjęli wniosek o utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obejmie ona 41 miast i gmin, będzie liczyła blisko 2,3 mln mieszkańców.

Więcej ...

Franciszek na Jasnej Górze

Zdjęcie archiwalne

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze.

Więcej ...

Semper in altum

2021-07-29 21:16
Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...