Reklama

Dzieła miłosierdzia Akcji Katolickiej

Kropla drąży skałę

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej zawsze stara się być przy ludziach potrzebujących, biednych, opuszczonych. Ten charyzmat nabiera szczególnego znaczenia w Roku Naśladowania Chrystusa. Do prowadzących stałą i systematyczną działalność charytatywną należy m.in. POAK parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie. Mówi o tym prezes POAK pani Małgorzata Sankowska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stanisław Korzonek: - Jak zrodził się pomysł kwestowania na dzieła miłosierdzia?

Małgorzata Sankowska: - To nie pomysł, a widok narastającej biedy zmusił do działania i nie pozwolił bezczynnie i obojętnie przechodzić obok ludzi potrzebujących, zagubionych, schorowanych, w trudnej sytuacji życiowej, bez pracy. Dlatego jako nowo wybrana prezes POAK, na pierwszym zebraniu (21 marca 2000 r.) zaproponowałam systematyczne comiesięczne kwesty, które byłyby częściową pomocą dla rodzin dotkniętych biedą. Uchwała została przyjęta i po wyrażeniu zgody przez proboszcza ks. Andrzeja Filipeckiego zaczęliśmy kwestować od kwietnia 2000 r. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po każdej Mszy św. Nie jest to wielka rzecz, ale - jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty - „Nie musimy robić nic wielkiego, za to małe rzeczy z wielką miłością”.

- Jakie są owoce tej działalności?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zdaję sobie sprawę, że świadczona przez nas pomoc jest kroplą w morzu potrzeb. Ale każda, choćby niewielka, ale natychmiastowa pomocna dłoń może uratować ludzkie strapione serce, aby nie straciło nadziei i wiary. Z drugiej zaś strony kropla potrafi wydrążyć skałę. Tylko w ciągu ostatniego roku zebraliśmy ponad 10.000 zł. Z ofiar tych przekazujemy co miesiąc na obiady dla dzieci uczęszczających do SP nr 31, dla których zabrakło pomocy z MOPS. Kilka rodzin w trudnej sytuacji otrzymało zapomogi. Kilkorgu dzieciom dofinansowaliśmy wakacyjny wypoczynek. Co roku organizujemy również paczki z okazji św. Mikołaja. Najważniejsze jednak, że dzięki systematycznym zbiórkom możliwa jest natychmiastowa pomoc rodzinom przez zakup lekarstw, artykułów żywnościowych, środków higienicznych itp.

- Jakie jest nastawienie parafian do kwesty?

- Kwestując, widzimy ogromną ofiarność niektórych parafian. Daje się również zauważyć wrzucany przysłowiowy „wdowi grosz”. Widoczny jest wspólny i solidarny wysiłek. Niestety, widzimy też obojętność niektórych, ale - jak śpiewał Czesław Niemen - „...ludzi dobrej woli jest więcej...”.
Pierwsze niedziele miesiąca są w naszej parafii sprawdzianem miłości, pomocy i umiejętności dzielenia się z bliźnimi darami serca. Dewizą dla POAK są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Miłość i służba nadają sens naszemu życiu i czynią je pięknym, ponieważ wiemy, czemu i komu je poświęcamy”. Pragnę, aby ta systematyczna pomoc nie ustawała, a ofiarodawcom i obdarowanym życzę radości i nadziei Zmartwychwstałego, która daje siłę do bycia radosnym w rozpaczliwych nieraz okolicznościach.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim